Wydłużenie kolumny aabratek

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: dooomino »

Witam aktualnie posiadam kolumnę aabratek z olm o wysokości całkowitej 230cm w tym sama kolumna 150cm, średnica 63.5mm zasypane od dołu 20cm miedzi reszta pod samą głowicę KO. Używam ją od dwóch miesięcy i jak to mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia, na sprzęcie robię naprawdę dobry spirytus gotując dwa razy odbierając odpowiednim tempem ale.. jestem typem człowieka który dąży do ideału któremu nikt "nie podskoczy" chcę wydłużyć kolumnę na początku o długość samego bufora który jest niezbędny a następnie dopiąć jeszcze 70cm rury zasypanej oczywiście sprężynkami - całość docelowo ma mierzyć ponad 350cm.
Także jak widać plan mam tylko nie wiem czy ma on sens? Jakie są granice jeśli chodzi o długość kolumny ? Wszystko ma być dodawane stopniowo więc lepiej na początek wydłużyć kolumnę czy dodać bufor? A może trzeba zrobić coś zupełnie innego? Nie wiem, nie znam się dlatego zwracam się z pytaniem do was i z góry będę wdzięczny za wskazówki :) spirytus klasy luxxx
alembiki
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: jatylkonachwile »

Jeśli masz chęć i pieniądze to nic nie stoi na przeszkodzie, większa ilość półek to zawsze większa rozdzielczość.
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 lis 2018, 12:50 przez jatylkonachwile, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: dooomino »

Tylko czy władowanie tego 1000zł na to wszystko da konkretną różnice w końcowym destylacie ? Bo może jest granica jakości produktu ze zwykłego cukru?
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: kmarian »

Moim zdaniem, najpierw bufor. Potem się zastanowisz.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: arTii »

A ja uważam, że to już przerost formy nad treścią. Bufor - owszem, ale 230cm przy 63mm to wystarczająco dużo.
Owszem - eksperymentalnie - jak najbardziej, ale nie sądzę, żeby przyniosło to jakieś odczuwalne rezultaty.
Zastanowiłeś się jak będziesz regulował zaworek odbioru? Na wysokości blisko 3,5m będziesz musiał wysoko wychodzić.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 lis 2018, 08:22 przez arTii, łącznie zmieniany 2 razy.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: dooomino »

Kupię drabinkę i ją podstawię jeśli tylko urobek ma być lepszy po przejściu przez tyle półek :)

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: wkg_1 »

Bufor na pewno. Natomiast jeżeli chodzi o długość hmmm ... jeżeli już chcesz koniecznie (150cm zasypu to nie jest rekord a i tak pewnie masz po drodze przerwy w wypełnieniu na łączenia) to dałbym z 20 cm ale _nad_ OLM. Bufor pomoże Ci odseparować pogony a większa ilość półek nad OLM pomoże odseparować i skoncentrować przedgony w górze kolumny zwiększając czystość na wysokości OLM. Bo przeciez o separację frakcji chodzi a nie o zwiekszenie procentowości na którejś cyfrze po przecinku. No i wciąż dosięgniesz do OLM stojąc przy KEG-u :D A łącznie z zasypem bufora i tak dostaniesz z 40cm co daje z 15 półek. Dodatkowo przy drugim gonieniu możesz spokojnie zamienić miedź na KO, wiele osób w ogóle nie używa miedzi.

Natomiast pomyślałbym o przelewie z bufora do KEG-a dokładając bufor. Zalewając kolumnę na otwartym przelewie nie zapełnisz go przedgonami które potem mogą się długo uwalniać - przecież temperatura bufora jest niższa niż KEG-a. Zamkniesz ten przelew w połowie stabilizacji i bufor napełni się już czystym alkoholem.

Czy wtedy już nikt Ci nie podskoczy ? Wątpię : ) Wszystkiego i tak nigdy się nie doczyści.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: lesgo58 »

dooomino pisze:Tylko czy władowanie tego 1000zł na to wszystko da konkretną różnice w końcowym destylacie ? Bo może jest granica jakości produktu ze zwykłego cukru?
Możesz udoskonalać kolumnę na raty. Najpierw kup bufor. Później możesz przedłużyć samą kolumnę. Modyfikując w ten sposób, że kilkadziesiąt cm dodasz nad OLM resztę poniżej.
Oczywiście, że przy prawidłowo i z rozmysłem prowadzonym procesie jesteś w stanie otrzymać na obydwu kolumnach identyczny rezultat.
Różnica jest w komforcie i ogólnie pojętych oszczędnościach związanych z prowadzeniem procesu rektyfikacyjnego.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: dooomino »

Bardzo dziękuję za bardzo konkretne odpowiedzi :)
Pomysł z przedłużeniem kolumny nad olm jest świetny tylko w tym przypadku mam trochę komplikacji bo łączenie z głowicą jest na wzierniku więc nie wystarczy mi zamówić na internecie rury z sms tylko jednak trzeba ciachać to co mam - dla mnie to duży problem bo nie wyspawam sobie tego, ale.. pomyślę bo najbardziej zależy mi właśnie na zerowej zawartości przedgonów w sercu.
Właśnie wziernik! Zasypie go sprężynkami bo i tak jest mi już niepotrzebny, zawsze to coś :)

Bufor 2,3l z podwójnym dnem od Akasa będzie chyba idealnym wyborem ?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: wkg_1 »

Hehhh ... przecież on to wypracował, policzył i spopularyzował : )
Zakładam, że masz KEG 50L, oryginalnie montuje do nich bufory 2L, mi zamontował 2,5L z podgrzewaczem i mówi, że będzie dobrze.
Jak to kolumna od @Akasa z UFO to faktycznie trochę komplikacji, wziernik nie jest długi. Pogadaj z nim, coś wymyśli.

Myślę, że najtaniej i najprościej będzie rozmontować, wysłać samą część z OLM, poprosić o przecięcie i wspawanie rury o odpowiedniej długości. Odpada koszt 2 złączy SMS, wykonania rowka na Segera i podtrzymki, mniej to chybotliwe, spawania i trawienia tyle samo a porządnie zrobione.
Masz układ ominięcia jeziorka ?

PS: Wziernik zasypany sprężynkami tez działa jako wziernik. Ale to nie takie proste. O ile się nie mylę masz tam dwie podtrzymki a'la druciak. Nie bez przyczyny. Jak zasypiesz sprężynkami i przy niezręcznym zalaniu nalecą Ci do głowicy to będziesz je ruski rok wytrząsał ; )
Zalewasz na słuch ?
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 lis 2018, 15:19 przez wkg_1, łącznie zmieniany 3 razy.

Autor tematu
dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: dooomino »

No więc.. piszesz kolego samą rację i trzeba zrobić tak jak mówisz ale do głowy przyszedł mi jeszcze jeden pomysł, wydłużenie samego wziernika - jest jakaś maksymalna długość tego? Jego część będzie można ocieplić i wszystko obejdzie się bez jakiegokolwiek spawania. Mój ma teraz jakieś 5cm i docelowo myślałem o zamontowaniu takiego na 15cm :D

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: wkg_1 »

No właśnie o tym pisze w PS: : ) Są tam takie druciane ni to podtrzymki ni to zmywaki i między to nasypać 10cm sprężynek - po wydłużeniu wziernika. Chyba nie ma jakiegoś maximum. Trzeba by przedłużyć szpilki, o tulejkach dystansowych nie wspominając. Ale przecież producent najlepiej powie jak to najtaniej zrobić. Ale wiem też co powie: "To nie ma sensu, mam kolegę, który ma tylko 15 cm wypełnienia nad OLM, bardzo uważnie i powoli prowadzi proces i ma produkt - przykro to powiedzieć - lepszy od mojego".
A tak wogóle to z czym masz największy problem ? Bufor to poezja, przez prawie cały czas zasila kolumnę wysokoprocentowym spirytusem, stabilizuje proces a o pogonach możesz zapomnieć. Od tego bym zaczął. A tak nawiasem - zamieniasz Cu na stal podczas drugiej gonitwy ? To Ci da dodatkowe kilkanaście cm, miedź generuje mało półek.

Myślę jednak, że najpierw warto doszlifować proces z tym co się ma (a bufor warto mieć) a potem kombinować. I to doszlifować bez węgla, doczyszczanie węglem to będzie taki końcowy bonus ; )
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: .Gacek »

Zawsze jestem na "TAK" i to takie stanowcze "TAK" jeżeli ktoś chce wycisnąć jeszcze więcej z naszych maszynek ☺ Bardzo się cieszę, że są ludzie na forum z ambicjami, którzy próbują podnieść klasę naszych wyrobów. Szczerze kibicuję i śledzę temat :ok:
Ze swojej strony mogę tylko doradzić, że keg możesz wsadzić w kanał o ile masz garaż. Ja właśnie strugam rurę 2,40 wysoką fi 54 CU i właśnie z kanału chcę korzystać.
Uważam, że rady @lesgo58 i @wkg_1 są w punkt! Bufor i kilka półek więcej nad OLM, najlepiej rzeczywistych :respect:
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: dooomino »

Z czym mam największy problem? W sumie to z samym sobą.. na samym początku wystarczał mi potstil, teraz przez krótki czas byłem spełniony kolumną ale chcę dojść do ideału bo sąsiad nie może mieć podobnego! :D

Wkg_1 rozumiemy się idealnie tak właśnie chce u siebie zrobić - najtańsza opcja która może przynieść dobry efekt. Aa przy drugim puszczaniu wyciągam miedź i wsypuję KO do katalizatora.

Kanał samochodowy? Idealny pomysł tylko go nie mam, ale.. stawiam warsztat samochodowy o wysokości 7m więc za jakieś 4 miesiące mogę postawić kolumnę o wysokości 6metrow bez problemu :D

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: wkg_1 »

Tyle, że widzisz ... ideał to nie 100% czysty jałowy spirytus tylko wódeczka którą można z przyjemnością pić na ciepło, czujesz strzał przy przełykaniu ale nie odrzucający, potem smak, przyjemne ciepełko i dobry, np. słodki aftertaste ... słynny SP - słodki posmak. Poczytaj wątek @foma czy @Lesgo58 na ten temat ... dziś mi zwrócono uwagę na temperaturę refluksu, ten SP wg roboczych hipotez zależy od szybkości odbioru, bardzo dużo zależy od jakości nastawu, warunków jego przygotowania, drożdży, wody ... Jakości nie można niestety kupić - bufor to wyjątek - trzeba do niej niestety dojść w mękach ; )

Autor tematu
dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: dooomino »

To chyba jeszcze nie mój level :P Ale robię progres bo wyczuwam różnice między gotowaniem nastawu klarownego a niesklarowanego tak samo tyczy się to temperatury pracy drożdży - kiedyś pod 35 stopni byle szybciej a dziś stałe 25 stopni.
W każdym razie na dzień dzisiejszy zamówiłem sobie wziernik o długości 150mm i szerokości 70mm do tego sprężynki od szymonli - może uda się jeszcze przed świętami puścić na tym nastaw :) głowica w swoim najwyższym punkcie jest 2cm od sufitu, dobrze że wylewka krzywa to znalazłem punkt w którym się to mieści :D
Bufor odkładam do lutego bo brakuje mi wysokości w pomieszczeniu.. no chyba, że włożę go zamiast katalizatora :)
Ostatnio zmieniony piątek, 14 gru 2018, 09:51 przez dooomino, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: wkg_1 »

W lutym sufit Ci urośnie ? : ))))
W buforze też jest zasyp, daje 7-8 półek więc pomysł niegłupi ....

Autor tematu
dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: dooomino »

Najszybciej w lutym będę mógł przenieść się do garażu wysokości 7 metrów :)
Wziernik zamówiony, czekam na paczkę i jak tylko zmontuje to dam znać jak to wygląda. W styczniu po szoku imprezowym wezmę się za bufor, akas polecił mi taki z podwójnym dnem o pojemności 2.3l do tego szerokie gardło w kegu - 140mm tylko nie jestem zbytnio przekonany do kołnierza wywijanego - rozkręcenie tego trochę czasu by zajęło do tego gwinty z czasem mogą się zużyć.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: wkg_1 »

Eeeetam ... ja też nie byłem przekonany aż go nie rozkręciłem. Kilka śrubek, pół minuty i po sprawie a za to masz super dogrzanie, stabilność nieosiągalną na SMS-ach gdzie wszystko się kiwa i komfort mycia gdy z łatwością wsadzasz łapę. Nie martw się tym. Przecież nie rozkręcasz tego co tydzień, co miesiąc też nie. Miedź którą musisz co chwilę czyścić masz wyżej. Potem przeczytaj:
topic15520-60.html#p195911
To tak a'propos sprzętowego onanizmu : )
Ostatnio zmieniony piątek, 14 gru 2018, 13:00 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: dooomino »

Na bufor czekam do kwietnia bo na dzień dzisiejszy mam za dużo wydatków - nie mogę się doczekać momentu kiedy aktualny katalizator przykręce nad buforem - Łączna długość kolumny wyniesie wtedy 196cm (liczone od kega do głowicy)
Co do wydłużenia wziernika.. nie sądzisz kolego, że 15cm to lekka przesada? Chodzi mi o stabilność czy nie będzie to za bardzo delikatne? Pytałem różnych producentów i taka długość wziernika fi80 tylko na zamówienie - 100zl.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: wkg_1 »

Piszesz o wzierniku czy zasypie nad OLM ? Wziernik to byle jaki - tylko , żeby zobaczyć zalanie. Zasyp nad OLM - nigdy nie jest za duży moim zdaniem.

Autor tematu
dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: dooomino »

No aktualnie mam 27cm zasypu z wziernikiem, Chce wydłużyć wziernik o 10cm w celu wydłużenia kolumny nad olm - najłatwiejszy sposób wydłużenia to wymiana szkła wziernika które później uzupełnienie sprężynkami.
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 sty 2019, 09:47 przez dooomino, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: wkg_1 »

Ja bym się nie martwił o stabilność jeżeli konstruktor się nie martwi : ))
Natomiast teraz bardzo bym się cieszył, żeby nad wypełnieniem nad OLM a pod głowicą mieć złącze, tak, żeby móc w przyszłości odpęd owocówki puścić na pustej rurze.

Autor tematu
dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: dooomino »

Tylko konstruktor użył wziernika szkła o długości 5cm a nie 15stu :D
Nastawów owocowych nie planuję nigdy robić, jeśli jednak mnie do nich tchnie to sobie zakupie sprzęt na którym takie owocówki się puszcza z drugiej strony bez problemu mogę je gonić na pustej rurze z olm + katalizator :)

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: wkg_1 »

No to pogadaj z nim, tu już nie ma co kombinować.

Autor tematu
dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: dooomino »

Pytam forum żeby takimi pierdołami nie gnębić producenta który na pewno nie ma czasu na odpowiedzi :)
Sam pomysł przedłużenia kolumny nad olm jest trafny według mnie, co do stabilności to wydaje mi się, że będzie ok bo Zygmunt nic nie mówił kiedy poprosiłem o wziernik długości 15 cm :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 sty 2019, 21:01 przez dooomino, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wydłużenie kolumny aabratek

Post autor: dooomino »

Wziernik wydłużony, keg 100l wpada z buforem 6l do tego nad buforem zostawiam katalizator - całość będzie mieć jakieś 3m wysokości, do tego nabyłem drożdże prestige turbo które wszyscy polecają.. może w końcu zadowoli mnie jakość kapiąca ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”