Budowa kolumny Pot Still

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
MIRAS62
30
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 3 lip 2017, 08:40
Podziękował: 6 razy

Post autor: MIRAS62 »

Witam. Chciałem się przywitać , projekt rozpocząłem jakiś rok temu ale został zawieszony aż do dziś.

Materiały:
rura miedziana fi 76 mm długości 1750 mm
rura miedziana fi 35 mm 900 mm
rura miedziana fi 28 mm 500 mm
redukcje miedziane
garnek 50 L z pokrywą zamykany na klamry
złącze Tri Clamp 76 mm szt 3
inne drobiazgi.

Metoda wykonania lutowanie : twarde i miękkie.

Chłodnica Liebiga : fi 35 mm, długość 870 mm wewnątrz fi 28 z redukcją do fi 22 na wyjściu rurka fi 18 mm.

Kolumna główna, rura o długości 1750 mm zostanie przecięta na trzy części; 500 mm, 675 mm, 350 mm.

Część trzecia: długości 350 mm, z tego zostanie zrobiony deflegmator o długości 300 x 76 oraz wykona przejściówka do łuku fi 35 do podłączenia chłodnicy.
W skład deflegmatora to: 7 rurek fi 16 mm x 300 mm (wychodzę z założenia że lepiej jest mięć większy niż mniejszy ponieważ przy większym może być mniejszy przepływ wody by osiągnąć żądaną temperaturę ).

Rura 1400 mm.
Część pierwsza 500 mm zostanie wypełniona: zmywaki miedziane plus sprężynki i zmywaki. W niej zostanie zamontowany port pod termometr na wysokości ok. 200-250 mm tak bym miał temperaturę na wejściu do kolumny, ewentualnie troszkę niżej.

Część druga 870 mm pozostanie pusta ( w przyszłości na tej części zostaną zbudowane półki z bubble caps) lub zostanie użyta szklana kolumna z półkami. Na tej części też będzie port do termometru aby znać temperaturę przed samym deflegmatorem

Dodam że mam kociołek 50L , grzałka 2 x 2000 W ( był pod piwo kupiony), port pod termometr.

Pytania:
1. Czy dzielić kolumnę 1400 na dwie części, czy pozostawić w całości a z czasem dokupić część nowej rury pod półki?
2.Jaka minimalna wysokość wypełnienia, ponieważ cała kolumna ma 140 cm i ok 6,4 L pojemności?
3. Czy kolumna wypełniona do połowy może się zalewać?
4. Inne sugestie ?

Pozdrawiam kolegów Mirek.
promocja
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Budowa kolumny Pot Still

Post autor: .Gacek »

Witaj Mirku.
Masz świetne materiały do budowy praktycznie każdego sprzętu. Generalnie to mógłbyś zrobić z tego całkiem wypasioną kolumnę do rektyfikacji... Ale wyczułem, że chyba chciałbyś pójść w inną stronę, taką bardziej potstilową. W sumie sam temat o tym mówi. Na zwykłego prostego potstilla trochę szkoda tych miedzianych "gratów". Na takiej średnicy można zrobić piękną kolumnę półkową, napisałeś że w przyszłości będą półki kołpakowe, a może już teraz warto o tym pomyśleć. I to niekoniecznie muszą być kołpaki, mogą być sita. Na pewno są tańsze w budowie, a podobno różnice w destylacie znikome. Nie mam doświadczenia przy pracy na kolumnie półkowej ale czytałem w postach forumowych kolegów, że kołpaki "wybaczają więcej błędów ". Przecież od razu Krakowa nie zbudowano i na sitach też można dojść do wprawy☺ Nie napisałeś nam co byś chciał osiągnąć na swojej maszynce a to w sumie od naszych preferencji co do urobku buduje się sprzęt.
Uważam, że warto dobrze to przemyśleć aby zrobić raz a porządnie i mieć piękną kolumnę na lata.
Co do shotguna to uważam, że jest przewymiarowany. Będziesz musiał bardzo dławić wodę aby nie mieć pełnego powrotu. A jak już uda się trafić w punkt to regulacja nawet zaworkiem precyzyjnym będzie bardzo ciężka.
Możesz sobie wejść na stronę Still Dragona i obejrzeć co mają w ofercie, może coś Cię natchnie, a i polecam Ci ten wątek :

kolumna-polkowa-diy-t15153.html

kolumna-polkowa-sitowa-t12336.html

Zapytaj kolegów jak im się na tym pracuje, na pewno Ci szczerze doradzą.

Życzę udanych postępów prac a jeżeli będziesz budował sam to satysfakcja gwarantowana :ok:
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
MIRAS62
30
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 3 lip 2017, 08:40
Podziękował: 6 razy
Re: Budowa kolumny Pot Still

Post autor: MIRAS62 »

Hej Gacek. Kolumna półkowa mi się marzy od samego początku , to ona mnie zauroczyła. Jestem jakiś erotoman lubię pozycję 96, trochę wysoko mierzę jak na nowicjusza. Zamierzałem zbudować kolumnę półkową ale to nadal wydatek ok 1500-2000 tyś i nadal oddalone w czasie. Ponieważ materiały wymienione już mam postanowiłem na tej bazie zbudować Pot Stilla i z niego ewaluować do k.półkowej. Z tym deflegmatorem, tak po zastanowieniu prawdopodobnie skoryguję wysokość, tylko do ilu? Główny mój problem to czy rurę 140 cm dzielić czy nie? ponieważ cała kolumna może lepiej przewodzić ciepło. Może rozsądniej było by dokupić nową rurę, wydać 100 i na niej budować wymienny człon pomiędzy deflegmatorem a beczką już jako k. półkowa ale to już później jeśli będzie taka potrzeba. Chciałbym się skupić obecnie na Pot Stillu, a więc nie ma sensu ciąć taką lufę przynajmniej w obecnej fazie a jak będzie potrzeba zawsze można ją skrócić.Idąc dalej to przy długości 140 cm jakie są zalecenia, wypełnić do końca, wtedy wypełnienie mieszane tj. zmywaki miedziane , sprężynki cu i ponownie miedziane zmywaki i teraz czy jest konieczne wypełnienie całej kolumny, czy wystarczy jakaś wielkość zalecana. Jeśli musiałbym wypełnić do końca to raczej byłoby to już wypełnienie ze stali nierdzewnej ( zmywaki), jako uzupełnienie wypełnienia miedzianego. To się nie powinno kłócić w procesie? Jaka wasza jest opinia?
Co do smaków lubię śliwowicę , Jaśka i pewnie polubiłbym calvadosa i wszystko co na bazie 96 można z niego zrobić. Kiedyś mówiłem że; różnica pomiędzy wódką a Jasiem to taka że Jasia można sączyć bez dodatków a wódki się nie da. Dziś już nie ma prawdziwych Jaśków a blendy wódy z zaprawkami ala Whisky i to już nie to samo co kiedyś podobnie z wódą w której jest dużo metylowego gdy zysk jest ważniejszy od jakości.
Ostatnio zmieniony piątek, 23 lis 2018, 22:21 przez MIRAS62, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
MIRAS62
30
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 3 lip 2017, 08:40
Podziękował: 6 razy
Re: Budowa kolumny Pot Still

Post autor: MIRAS62 »

Hej.
Czy koledzy od kolumny półkowej mogą podać przybliżone parametry deflegmatora? Jestem w trakcie planowania i nie chciałbym zbudować za małego ale również zbyt dużego. Wymiary rury to fi 76mm miedź. Jaka wysokość?
Ostatnio zmieniony sobota, 24 lis 2018, 12:32 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Budowa kolumny Pot Still

Post autor: .Gacek »

Tutaj masz zdjęcie shotguna do rury 108 mm. Zwróć uwagę jakie są zrobione przekładki aby wydajność była jak największa. Podejrzewam, że nie jest dłuższy jak 20cm.
Zajrzyj na targowisko, tam ktoś chciał sprzedać shotguna. Jest również opis.
Co do wypełnienia pot stilla to ja często mam rurę pustą, zmywaki wstawiam trzy sztuki dopiero wtedy gdy sfermentowane dżemy mają nieciekawy aromat... A i tak zawsze jadę na dwa razy bo efekt lepszy ☺

Edit:

Link do shotguna kooalli:

glowica-typu-shotgun-2-cale-t19061.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 24 lis 2018, 19:45 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”