Pierwsze kroki w przygodę z bimberkiem i zakup aparatury

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
vlugt25
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2018, 12:10

Post autor: vlugt25 »

Witam
Chciałbym zacząć przygodę z bimberkiem i zastanawiam się nad zakupem sprzętu.
Znalazłem w necie coś takiego:
https://sprzedajemy.pl/destylator-aabra ... nr54720144

I teraz pytania:
Czy jest to takie dobre jak piszą?
Czy bezosobowość to zaleta czy mit? Mam na myśli czy mogę to zostawić i iść do pracy?
Myślę wydać około 2500 więc czy warto w ten inwestować czy polecacie coś innego?
Generalnie szukam czegoś z automatyczną regulacją temp wsadu i chłodzenia i raczej nastawiam się na cukrówki może smakowe.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 lis 2018, 13:57 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
koncentraty wina

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Pierwsze kroki

Post autor: wkg_1 »

Napisz do Akasa, Herbata666 czy Kula, mają doskonałą opinię, opiekują się klientami, są na forum AD i znają się na rzeczy.
Ten sprzęt nie jest jakoś wyjątkowo tani - dodatkowo ma OVM a nie OLM (trochę gorzej) i w sumie dosyć podstawową konfigurację. Ten tarczowy termometr w KEGu : ) - ja bym odpuścił.

Nie możesz nigdy zostawić sprzętu !.
Ten zresztą nie ma żadnej automatyki tylko podstawowy regulator mocy grzania.
Z tego co wiem nie ma zresztą żadnej automatyki regulacji temperatury - jest tylko odcięcie grzania przy przekroczeniu założonego progu. Zacząłbym raczej od manualnej obsługi - bez tego nigdy nie zrozumiesz jak kolumna działa.

Aabratek będzie dobry do cukrówek i całkiem niezły do smakówek.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pierwsze kroki

Post autor: PETER29 »

Z tego co wiem nie ma zresztą żadnej automatyki regulacji temperatury - jest tylko odcięcie grzania przy przekroczeniu założonego progu.
Mało jeszcze wiesz, doczytaj najpierw i dopiero dawaj rady świeżakom. Ze swej strony polecam polecam tego producenta https://aabratek.pl/produkty/782/elektr ... yczki.html. Jeśli będziesz robił na raz weź z OLM jeśli na 2 razy może być i OVM. Różnicy nie wyczujesz.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 lis 2018, 07:54 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Autor tematu
vlugt25
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2018, 12:10
Re: Pierwsze kroki

Post autor: vlugt25 »

Dzieki za porady.
Poczytam co i jak bo troche tego jest i jeszcze sie gubie. Zwłaszcza gdy patrze na opcje dodatkowe to czarna magia.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Pierwsze kroki

Post autor: wkg_1 »

PETER29 pisze:
Mało jeszcze wiesz, doczytaj najpierw i dopiero dawaj rady świeżakom. .


A konkretnie o co chodzi ?
Regulator mocy, zostawianie sprzętu czy "regulację temperatury" - bo tak wyjechałeś z grubej rury ale nie wiadomo za bardzo o co chodzi bo nie udało Ci się wkleić cytatu i nie wiadomo do czego się odnosisz a co przepisujesz potakując : (
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 lis 2018, 07:56 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pierwsze kroki

Post autor: PETER29 »

Odcięcie grzania do naszego hobby w ogóle się nie nadaje. My potrzebujemy regulator napięcia który będzie cały czas grzał z zadaną temperaturą. Automatyka która tym steruje to np. coś takiego https://www.aabratek.pl/produkty/378/AU ... LUMNY.html.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Pierwsze kroki

Post autor: wkg_1 »

Wiesz. że dzwoni to teraz pogadajmy o tym, w którym kościele.

Kolumna https://sprzedajemy.pl/destylator-aabra ... nr54720144 wyposażona jest w prosty grupowy regulator mocy RGN - działa na tej zasadzie, że załącza i odcina moc w ustawianych interwałach czasowych i w ten sposób - uśredniając - reguluje moc grzałki. Może być wykorzystywany jako termostat ale akurat nie w tej kolumnie z linka.
PETER29 pisze:Odcięcie grzania do naszego hobby w ogóle się nie nadaje.
Odcięcie grzania (po przekroczeniu sygnału z odpowiedniego czujnika temp) jest akurat bardzo istotną funkcją w naszym hobby - zabezpiecza przed zanikiem ciśnienia wody chłodzącej, zabezpiecza przed pogonami po przekroczeniu temp na 10-ej półce itd ...
PETER29 pisze: My potrzebujemy regulator napięcia który będzie cały czas grzał z zadaną temperaturą.
A co to jest grzanie z temperaturą ? : )) Mam nadzieję, że nie piszesz o temperaturze wsadu : ))) - bo o tym pisał założyciel wątku.

Sterownik SKN to zupełnie inna półka cenowa i nie ma go w konfiguracji o której pytał @vlugt25

Nie pogniewaj się, że trochę żartuję ale pisząc
PETER29 pisze:Mało jeszcze wiesz
trzeba samemu się troszkę orientować.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pierwsze kroki

Post autor: PETER29 »

Ja O chlebie Ty o niebie. Idź dalej swoja droga tylko nie odpowiadaj tego publicznie.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Pierwsze kroki

Post autor: radius »

Kol. PETER29, trochę się zapętlileś w swoim zacietrzewieniu, mijając się z prawdą oczywistą.
RGN to zwykły regulator mocy (grupowy), ale z funkcją termostatu, która działa równolegle z funkcją regulacji mocy.
PETER29 pisze:My potrzebujemy regulator napięcia który będzie cały czas grzał z zadaną temperaturą.
Nie pisz bzdur, bo "młodzi" to czytają :roll: Regulator ma utrzymywać zadaną moc grzałek a nie temperaturę.
PETER29 pisze:Odcięcie grzania do naszego hobby w ogóle się nie nadaje.
Jak najbardziej się nadaje. I to jako wyłączenie awaryjne :ok: Taką właśnie funkcję może pełnić termostat w tym sterowniku, choć oczywiście nie jest to automatyka w pełnym tego słowa znaczeniu.
wkg_1 pisze:regulator mocy RGN [...] Może być wykorzystywany jako termostat ale akurat nie w tej kolumnie z linka.
A niby dlaczego? Wystarczy sondę regulatora "podpiąć" pod port termometru np. w głowicy, lub też zamontować przy wyjściu skraplacza, ustawić zadaną temperaturę i mamy namiastkę "automatyki" z awaryjnym wyłączeniem zasilania ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Pierwsze kroki

Post autor: wkg_1 »

Ufff ... bo już mi ręce opadały : D
radius pisze:A niby dlaczego? Wystarczy sondę regulatora "podpiąć" pod port termometru np. w głowicy, lub też zamontować przy wyjściu skraplacza, ustawić zadaną temperaturę i mamy namiastkę "automatyki" z awaryjnym wyłączeniem zasilania ;)
Hmmm ... bo nie ma portu termometru na wyjściu wody w kolumnie z ogłoszenia ? : ) Myślałem o podłączeniu pod port w głowicy ale sądzę, że skok temperatury w głowicy już nam psuje serce - tu już za późno na reakcję. Mylę się ?
Natomiast można sondę podpiąć pod port na 10-ej półce i odciąć grzanie po skoku temperatury i w tym zastosowaniu fakt - praca jako termostat ma sens. I to wielki !

Tak nawiasem - myślę, że zaczynając przygodę z kolumną warto kupić ten regulator - w przeciwieństwie do "komputera" SKN. RGN pozwala eksperymentować z mocą grzania i jej wpływem na jakość, z progiem zalania i działa jako bezpiecznik. Tyle, że przy słabej sieci będzie światło mrugało w domu w rytm załączania i odłączania mocy: D. SKN zwalnia z myślenia imho i ma zastosowanie dla osób, które już doskonale wiedzą jak działa kolumna i doskonale rozumieją działanie tego sterownika. Ale nie dla początkujących którzy pytają czy można wcisnąć guzik i iść do pracy.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Pierwsze kroki

Post autor: radius »

wkg_1 pisze:A konkretnie o co chodzi ?
Toż napisałem chyba wyraźnie;
radius pisze: jako wyłączenie awaryjne. Taką właśnie funkcję może pełnić termostat w tym sterowniku
Nigdzie nie napisałem, by czujnika temperatury użyć do prowadzenia procesu :scratch: Pisałem właśnie o tym;
wkg_1 pisze:Odcięcie grzania (po przekroczeniu sygnału z odpowiedniego czujnika temp) jest akurat bardzo istotną funkcją w naszym hobby- zabezpiecza przed zanikiem ciśnienia wody chłodzącej,
wkg_1 pisze: nie ma portu termometru na wyjściu wody w kolumnie z ogłoszenia ?
A to jakiś problem :o Dla chcącego nic trudnego. Nie wiem jak są zbudowane porty termometrów akurat w tej kolumnie, ale chyba wystarczy rozwiercić otworek w nakrętce i po problemie, a już założenie czujnika na wyjściu/wejściu wody do skraplacza to śmiesznie prosta sprawa ;)
No i teraz powiedz, dlaczego ręce ci opadły :problem:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Pierwsze kroki

Post autor: wkg_1 »

radius pisze:No i teraz powiedz, dlaczego ręce ci opadły :problem:
Ale jazda - komedia omyłek :)
Opadały ale jeszcze nie opadły - po postach kolegi @PETER29. Myślałem, że to oczywiste ale chyba zbyt skróciłem i zamieszałem zupełnie niechcący bo odebrałeś, że to do Ciebie.
"Ufff ..." po Twoim poście oznaczało: "Dobrze, że jest życie na tej planecie" :D. Przecież w poprzednich postach piszemy dokładnie to samo, masz rację w każdym punkcie : ))))
radius pisze:A to jakiś problem :o Dla chcącego nic trudnego. Nie wiem jak są zbudowane porty termometrów akurat w tej kolumnie, ale chyba wystarczy rozwiercić otworek w nakrętce i po problemie, a już założenie czujnika na wyjściu/wejściu wody do skraplacza to śmiesznie prosta sprawa ;)
Jasne jasne, ale wiesz ... mnie rozwiercenie otworu w nakrętce, dołożenie portu i uszczelnienie tego wszystkiego przerosłoby z całą pewnością. Kiedyś nawet kupiłem wiertarkę, próbowałem wywiercić dziury w kafelkach ... echhh ... Wyszedłem z założenia, że @Akas porty zrobi mi lepiej i tej wersji się trzymam : D Myślę, że autor wątku tez lepiej wyjdzie na takim założeniu : )
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”