Jak sprawdzić długość spirali w chłodnicy

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
maxlamop
30
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 23 kwie 2010, 05:49
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: maxlamop »

Witam

Mam taki problem kupiłem ostatnio na znanym portalu aukcyjnym chłodnicę jest pięknie wykonana wszystko ładnie pospawane no miodzio. Ale że jestem człek dociekliwy zacząłem zastanawiać się czy aby nie zostałem nabitym w balona i postanowiłem zmierzyć długość spirali w chłodnicy na początek chciałem wcisnąć coś do środka ale wszystko wymiękało na drugim zakręcie. Postanowiłem więc metodą matematyczną i wyszło mi że moja chłodnica jest o połowę za krótka. Nie wiem czy w moim rozumowaniu jest jakiś błąd a wygląda to tak: fi chłodnicy to 6mm czyli r=3mm kwadrat z tego w cm to: 0,09x3,14= 0,2826cm2 to razy 300cm daje wynik ~84cm3 gdy kilkakrotnie zalałem chłodnicę i zmierzyłem strzykawką to co się tam mieści wychodziło za każdym razem 40cm3 prawie bo odrobinkę brakowało.

Czy dobrze myślę że zostałem delikatnie oszukany czy coś pominąłem czy zgniot rurki podczas nawijania może być przyczyną zmniejszenia o połowę z górką deklarowanej objętości albo gdzieś się pomyliłem a jestem zasugerowany swoim tokiem myślenia. Ni jak inaczej nie widzę możliwości sprawdzenia.

Pozdrawiam Sylwester
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Jak sprawdzić długość spirali w chłodnicy

Post autor: Zygmunt »

Rurki w chłodnicy często są spłaszczone w środku. To, że fi wew na wlocie jest równe 6mm, nie znaczy, że tak jest na całej długości. Nie sposób skręcić rurki szklanej tak, żeby się nie spłaszczyła wcale....
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
maxlamop
30
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 23 kwie 2010, 05:49
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak sprawdzić długość spirali w chłodnicy

Post autor: maxlamop »

No tak idąc tym tokiem obliczyłem wartość dla elipsy zakładając że rurka zgniecie się o połowę czyli prześwit będzie 3mm na 9 wychodzi że taka rurka powinna mieć 63cm3 a ma nie pełne 40 z czego jest pewne że 30cm rurki jest okrągłe bo widać na zewnątrz. Choć poniżej tego wymiaru drastycznie zmniejsza się powierzchnia. Czy możliwe że nastąpił aż tak duży zgniot przy nawijaniu rurki fi zewnętrzne 8mm i grubości ścianek 1mm na spirali mieszczącej się w dwucalowej rurze.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Jak sprawdzić długość spirali w chłodnicy

Post autor: pokrec »

Ja mam spiralę chłodzącą zwiniętą własnoręcznie z rurki miedzianej takiej, jak piszesz. Wchodzi w kolumnę fi 40. I nigdzie nie jest zmiażdżona - nawijałem ją najpierw wypełniwszy rurke drobnym piaskiem na pólcalowej gazrurce. Jakby ją zwijać bez piasku, to by się pomiażdżyła - na pewno. Może to właśnie Twój przypadek?
Ja po taniości zrobiłem chłodnicę prosta z rurki nierdzewnej fi 10 schowanej w rurze miedzianej fi 22 i zatkanej z obu stron korkami do balonów Wlutowałem z boku przy końcach miedziane podejścia do wody chłodzącej i na 2-ch metrach psota kapie zimna. Nie ciepła, czy o temp. pokojowej - zimna jak kranówka, która ją chłodzi.
A po taniości, bo zamiast rury miedzianej (miałem), można (i nalezy) użyc plastikowej, takiej np. klasy alu-pex i zamiast lutować - wkleić króćce do wody chłodzącej. Albo na konce dać trójniki (tak żeby miały wyloty na wprost i w bok) i zapiąc krócce wodne do boków (jakis system szlauchowo - ogrodniczy się nada) a od frontów - korkami do balonów. Działa wyśmienicie i ma jedną zaletę - odbiór psoty jest daleko od ognia (jeśli grzejesz palnikiem / paleniskiem).
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
maxlamop
30
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 23 kwie 2010, 05:49
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak sprawdzić długość spirali w chłodnicy

Post autor: maxlamop »

Niestety sprzedawca od którego kupiłem nie odzywa się a jestem na tyle zirytowany że mało brakuje abym wziął boscha i zajrzał do środka nie lubię być robiony w konia. Znalazłem kilku klientów którzy kupili takie same chłodnice jak ja i streściłem im sytuację zobaczymy czy ktoś się odezwie muszę tam jakoś zajrzeć bez robienia dodatkowych dziur jakaś laparoskopia może ktoś ma pomysł jak policzyć ilość zwojów spirali. Kamera internetowa nie zmieści się przez otworek fi 12...

Autor tematu
maxlamop
30
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 23 kwie 2010, 05:49
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak sprawdzić długość spirali w chłodnicy

Post autor: maxlamop »

Witam

Test sprzętu najprawdopodobniej po wakacjach nie wcześniej no chyba że... ale jest odpowiedź od sprzedawcy jak twierdzi musiała zajść faktycznie pomyłka gdyż w tym czasie robił chłodnice taką jak ja mu opisywałem poprosił o odesłanie i wymieni mi ją zobaczymy jestem dobrej myśli, jak zawsze trzeba być czujnym. Jak już mówiłem sprzęt z zewnątrz wykonanie i materiał pełen profesjonalizm nie jestem pewien czy resztę sprzętu dam radę zrobić równie estetycznie na razie jest keg 35l ta nieszczęsna chłodnica plastikowa beczka 200l i trochę złomu rur nierdzewnych rura na kolumnę w trakcie załatwiania.

Pozdrawiam Sylwester

UPDATE:


Jest następna chłodnica- sprawdzona wszystko według obliczeń 87cm3, więc jednak się da. Sprzedawca zwrócił pieniądze za odesłaną. Jednak się da i faktycznie była to pomyłka, ale jednak warto sprawdzić jak się coś kupuje.

Pozdrawiam Sylwester
12345.jpg
Moje maleństwo.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Jak sprawdzić długość spirali w chłodnicy

Post autor: Juliusz »

@maxlamop
i chłodnicy to 6mm czyli r=3mm kwadrat z tego w cm to: 0,09x3,14= 0,2826cm2 to razy 300cm daje wynik ~84cm3 gdy kilkakrotnie zalałem chłodnicę i zmierzyłem strzykawką to co się tam mieści wychodziło za każdym razem 40cm3 prawie bo odrobinkę brakowało.
Nie bardzo rozumiem skąd jest to 300cm (3m) i dlaczego mnożysz... - ale może coś mylę...

Ja myślę tak:

Czy mierząc średnicę rurki mierzyłeś wewnętrzną? Zakładam, że tak.

Skoro masz powierzchnię rurki = 0,2826cm2 i masz objętość wody, którą w nią wlałeś 40cm3 to:

40cm3 / 0.2826cm2 = 141cm (wysokość cylindra z pojemnością 40cm3 o średnicy wew. 6mm) - końce wystające poza obudowę chłodnicy.

Jeśli rurka jest spłaszczona i wewnątrz chłodnicy powierzchnia przekroju jest mniejsza niż 0.2826cm2) no to długość jej (z obliczeń) będzie większa.

Czy dobrze myślę?

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

Autor tematu
maxlamop
30
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 23 kwie 2010, 05:49
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak sprawdzić długość spirali w chłodnicy

Post autor: maxlamop »

Juliusz pisze:@maxlamop

Nie bardzo rozumiem skąd jest to 300cm (3m) i dlaczego mnożysz... - ale może coś mylę...
Bo chłodnica, którą oferował sprzedawca miała mieć 3m, więc tego się trzymałem sprawdzając pierwszy raz.
Juliusz pisze: Ja myślę tak:

Czy mierząc średnicę rurki mierzyłeś wewnętrzną? Zakładam, że tak.

Skoro masz powierzchnię rurki = 0,2826cm2 i masz objętość wody, którą w nią wlałeś 40cm3 to:

40cm3 / 0.2826cm2 = 141cm (wysokość cylindra z pojemnością 40cm3 o średnicy wew. 6mm) - końce wystające poza obudowę chłodnicy.
Wszystko się zgadza tylko policzyłem najpierw teoretycznie a dopiero potem empirycznie sprawdziłem jaki jest stan faktyczny.

Juliusz pisze: Jeśli rurka jest spłaszczona i wewnątrz chłodnicy powierzchnia przekroju jest mniejsza niż 0.2826cm2) no to długość jej (z obliczeń) będzie większa.

Czy dobrze myślę?

J
Nie mylisz się wtedy trzeba było by użyć wzoru na elipsę i wychodzi na to, że rurka musiałaby być spłaszczona do światła 3mm x 9 z haczykiem. Jak się jednak okazało nic takiego z rurką się nie dzieje i teoretyczne wyliczenia powinny pokrywać się z praktycznym pomiarem.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Jak sprawdzić długość spirali w chłodnicy

Post autor: Juliusz »

No teraz rozumiem. Te 300 jakoś się pojawiło bez powodu... :) i mnie zastanowiło.

Szkoda, że aktualne dane są inne od ogłoszonych. Nawet już nie warto się chyba sprzeczać... ze sprzedawcą. A można coś napisać na tym 'rynku/ o sprzedawcy? Ludzie są jednakowi wszędzie jest mały procent nieuczciwych cwaniaczków.

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

Autor tematu
maxlamop
30
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 23 kwie 2010, 05:49
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak sprawdzić długość spirali w chłodnicy

Post autor: maxlamop »

Jak już wcześniej pisałem, dostałem już chłodnicę taką jak zamówiłem. Sprzedawca zwrócił mi nawet za przesyłkę zwrotną tej, która omyłkowo do mnie trafiła. Sprawdziłem - teoria pokrywa się z praktyką, więc można uznać temat za zamknięty w tej kwestii. Niech będzie natchnieniem dla kupujących, że czasem warto sprawdzić, co się kupiło. Myślę jednak, że nie było tu złych zamiarów, tylko błąd, jaki każdemu może się zdarzyć.

Jakbym kupował jeszcze coś to kupiłbym pewnie u niego gdyż już mnie zna i sprawdziłby dwa razy zanim by wysłał.

Jeśli ktoś jest zainteresowany namiarami sprzedawcy (nie ważne czy kupić czy omijać) to chętnie dam na PW.
Zablokowany

Wróć do „Chłodzenie”