Jak przepuścić gęsty nastaw jabłkowy

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
Ksieciunio3231
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 12 paź 2018, 18:23

Post autor: Ksieciunio3231 »

Witam wszystkich. Jestem nowy i mam pytanie. Chcę zrobić Calvados z przepisu kucyka. Gdzie ten gęsty nastaw mam przepuścić. Mam destylator na kegu 50 l bez refleksów na Krótkiej kolumnie. Z dwoma grzałkami elektrycznymi. Nie przypali mi się ten jabłecznik?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Jak przepuścić gęsty nastaw jabłkowy

Post autor: masterpaw2 »

bez refleksów na krótkiej kolumnie
Bez refluksu, na krótkiej kolumnie, jak najbardziej.
Gęste kolego najlepiej w zbiorniku z płaszczem, a jeśli takim nie dysponujesz, pozostaje odciskanie moszczu po fermentacji, albo odciskanie (najlepiej prasa) owoców, i fermentacja samego soku.
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 paź 2018, 07:58 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Rafal12336
50
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 31 paź 2017, 12:52
Re: Jak przepuścić gęsty nastaw jabłkowy

Post autor: Rafal12336 »

Jest jeszcze jedna opcja - wrzucić na dno zbiornika/kega troche kamieni (drobny kliniec, lub takie okrągłe kamyki które się często wysypuje gdzieś koło domu.) Ja tak robię, wsypuję pół wiadra na dno parnika i potem leje nastaw. Przepuściłem już w ten sposób kilkaset litrów nastawu i nic się nie przypaliło, nawet ma dużym ogniu ;) Potem wystarczy kamienie przepłukać wodą i można użyć ponownie.
Szkoda by było bawić się w odciskanie przy takiej ilości.

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Jak przepuścić gęsty nastaw jabłkowy

Post autor: acurlydrug »

Mój sprzęt ponoć ma takie grzałki, które nie przypalą gęstego wsadu (jeśli nie będzie bardzo gęsty). Długo się wahałam, ale przy kolejnej okazji spróbuję trochę gęstego wlać by posmakować różnicy.
Awatar użytkownika

JISKRA59
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 6 sty 2016, 19:09
Krótko o sobie: Staram się być fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Oczywiście swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Jak przepuścić gęsty nastaw jabłkowy

Post autor: JISKRA59 »

Masterpaw2 dobrze Ci radzi. Jak nie chcesz wymieniać grzałek to Go posłuchaj. Piszę to z własnego doświadczenia, też spaliłem grzałki, tylko na brzoskwiniach, bo taki pseudo mus potrafi się fajnie przykleić do grzałek i jest po zawodach, a i keg ciężko potem pozbawić zapachu spalenizny.
Teoria nie poparta praktyką zakrawa na abstrakcję
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Jak przepuścić gęsty nastaw jabłkowy

Post autor: dynio »

Masz grzałki ULDW od @Zygmunt'a? - może Ci się udać, ale dla pewności zamieszaj co 15min kegiem żeby nie przypalić.
Ja tak w tamtym roku przypaliłem takie grzałki śliwowicą i skończyło się na wyciąganiu grzałek i czyszczeniu :bardzo_zly:
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Jak przepuścić gęsty nastaw jabłkowy

Post autor: acurlydrug »

Tak.
Ta śliwowica to ortodox był?
Mój ma w sobie kilka litrów wody. Zresztą to gruszka, to też inaczej.
Na początek wrzucić planuję 5-10l gęstego i dolać do 20l przefiltrowanego .

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Jak przepuścić gęsty nastaw jabłkowy

Post autor: arTii »

Gęste i tak opadnie na dno gdzie są grzałki :) Dobrze było by mieć bulbulator :)
Zastanawiam się jak coś takiego zrobić i jaki wpływ na stężenie i gotowanie będzie miała para dostająca się do kotła.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Jak przepuścić gęsty nastaw jabłkowy

Post autor: wawaldek11 »

Samej wody w nastawie nie bałbym się - wszak i tak ona zostaje w wywarze. Znaczny dodatek cukru zmienia charakter trunku.
Mam kocioł z płaszczem, ale niekiedy dolewam wody do gotowania, aby rozrzedzić wsad, szczególnie gdy jest miejsce w kotle. Ma to też znaczenie przy spuszczaniu po destylacji. Gęste nie chce opuścić kotła przez spust 1,5" ;)
Pozdrawiam,
Waldek

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Jak przepuścić gęsty nastaw jabłkowy

Post autor: acurlydrug »

dynio pisze:Masz grzałki ULDW od @Zygmunt'a? - może Ci się udać, ale dla pewności zamieszaj co 15min kegiem żeby nie przypalić
Zaleję gęstym do poziomu poniżej dolnej grzałki, jest na poziomie 7-9l bodajże. Ale to jeszcze trochę. Niby mi się klaruje, ale jeszcze 2blg jest.

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Jak przepuścić gęsty nastaw jabłkowy

Post autor: acurlydrug »

No i nastaw przepuszczony. Test przy ok 10l wyłapanego gęstego i 12l wyklarowanego. Rozgrzewałam ostrożnie, 3/4 mocy jednej grzałki. Wynik - grzałka daje radę!
Co do różnicy w smaku niestety się nie wypowiem bo w wyniku nieporozumień do fermentacji dostało się tam za dużo cukru :(
Mam jeszcze jedną partię do gotowania i zastanawiam się, czy nie zwiększyć ilości gęstego...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”