nastaw z dundru po gruszkach - nastaw słabo pracuje

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
moryske
20
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 16 lis 2017, 20:59

Post autor: moryske »

Witam
Przygotowałem nastaw z dundru po gruszkach, w którym pozostało nieco cukru, 7 litrów wody i 8 kG cukru razem ok 44 litry nastawu.
Przed dodaniem 2 saszetek drożdży ENOVINI BAYA w celu ustabilizowania nastaw dodałem 3-4 grama pirosiarczynu potasu a po upływie kilkunastu godzin wspomniane drożdże. Temperatura nastawu oscyluje między 20,1 a 21,6 st C w ostatnich trzech dniach. U góry powstała warstwa lekkiej piany. Po zamieszaniu nastaw się pieni, po czym ustaje i powstaje warstewka piany z czymś, co trudno mi jest określić jakby galarowate cząsteczki. Widać, że nastaw się "męczy" może to przez ten pirosiarczynu potasu. W pomieszczeniu po dłuższym czasie czuć jakby ten nastaw fermentował, ale moim zdaniem za słabo. Nie wiem teraz czy czekać dalej, czy może dodać nieco sody lub czegoś innego, aby wspomóc drożdżom ich pracę. Czy mógłby mi ktoś coś podpowiedzieć jak dalej postępować.
Pozdrawiam
moryske
Nastaw był przygotowany 7 bm dziś praktycznie już drugi tydzień; blg przed dodaniem cukru wynosiło 6-7;
natomiast po dodaniu cukru i teraz wynosi 17 blg;
Temperatura tak jak pisałem, przy zamieszaniu dość mocno się pieni. Z tym blg to na dwóch miernikach jest inaczej, jeden wskazuje ok 3-4 natomiast drugi to ten z wyższym wskazaniem, ponoć jest dokładniejszy gdyż jest wyskalowany na - 5 .
Ostatnio zmieniony piątek, 7 gru 2018, 09:56 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
promocja

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: pirosiarczyn

Post autor: arTii »

Po pierwsze zmierzyć BLG nastawu. Napisałeś że w dundrze było trochę cukru - ile? Z samego cukru miałeś 17BLG - sprawdź ile jest teraz - chociaż tez nie napisałeś ile to czasu pracuje.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
moryske
20
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 16 lis 2017, 20:59
Re: pirosiarczyn

Post autor: moryske »

Nastaw był przygotowany 7 bm dziś praktycznie już drugi tydzień; blg przed dodaniem cukru wynosiło 6-7;
natomiast po dodaniu cukru i teraz wynosi 17 blg;
Temperatura tak jak pisałem, przy zamieszaniu dość mocno się pieni. Z tym blg to na dwóch miernikach jest inaczej, jeden wskazuje ok 3-4 natomiast drugi to ten z wyższym wskazaniem, ponoć jest dokładniejszy gdyż jest wyskalowany na - 5 .

Mod. Nie pisz posta pod postem. Użyj opcji "edytuj".
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 lis 2018, 12:10 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Scalone posty

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: pirosiarczyn

Post autor: arTii »

moryske pisze:Nastaw był przygotowany 7 bm dziś praktycznie już drugi tydzień
Przesadzasz :) Dzisiaj dopiero 13 więc dopiero tydzień mija.
Ale tak:
- jeśli dodałeś 8kg cukru do nastawu to z samego cukru miałeś 17BLG - skoro przed cukrem miałeś 7BLG to po dodaniu cukru (prosta arytmetyka) miałeś 24BLG.
- jeśli było 24BLG a jest 17, to oznacza że grzybki zjadły 7BLG :)
- Drożdże których użyłeś, to drożdże winiarskie - nie są to drożdże typu turbo które w 7 dni zjadły by ten cukier.

Czy rehydratyzowałeś je przed dodaniem? Czy napowietrzyłeś nastaw przed dodaniem drożdży? Dundur ma bardzo mało tlenu w sobie ze względu na długotrwałe gotowanie, więc grzybki mają problem z namnażaniem się.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”