OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy

Post autor: Szlumf »

OLM zrób w wersji przyściankowej bez "parasola" i centrowania skroplin. Zyskasz na wysokości. Staraj się by spirala chłodząca Thora nie moczyła się w jeziorku. Trójnik i bycze rogi proponowane przez Pretendera to dobre rozwiązanie tylko żeby kominek parowy nie dochodził do poziomu najniższego punktu spirali chłodzącej. Jak wyjdzie Ci za małe jeziorko to po paru procesach dostosujesz sposób pracy do jego wielkości. Jeziorko dwustanowe uzyskasz stosując refluks zewnętrzny z zaworkiem odcinającym przed wejściem do kolumny.
promocja

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

A jaką masz średnicę rury w swojej kolumnie?

użytkownik usunięty
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: użytkownik usunięty »

76 jeśli chodzi o mnie.

użytkownik usunięty
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: użytkownik usunięty »

Jak coś ci trzeba pomóc spawać toczyć złącza czy rury to daj znać. Mam dużo chromoniklu itp.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Szlumf pisze:OLM zrób w wersji przyściankowej bez "parasola" i centrowania skroplin. Zyskasz na wysokości.
Czyli klasyczne półki zbierające pod kątem około 60 stopni?
Szlumf pisze:tylko żeby kominek parowy nie dochodził do poziomu najniższego punktu spirali chłodzącej.
Tego nie kumam - tzn nie wiem co to kominek parowy.
Szlumf pisze:Jeziorko dwustanowe uzyskasz stosując refluks zewnętrzny z zaworkiem odcinającym przed wejściem do kolumny.
Czyli muszę mieć tam dwa zaworki? - Jeden regulujący powrót destylatu do kolumny (utrzymujący wtedy odpowiedni poziom jeziorka) a drugi do jego odbioru?


slasz129 pisze:Jak coś ci trzeba pomóc spawać toczyć złącza czy rury to daj znać. Mam dużo chromoniklu itp.
Jeśli chodzi o spawanie to ja jestem spawaczem także tu sobie świetnie dam radę. Co do materiału to wykonuje balustrady, stoły do piekarni, tłumiki (głównie) do traktorów i wiele innych więc materiału zawsze mam coś w zapasie. Blachy tnę na laserze. Co do toczenia to mam gościa na miejscu, który jest w tym dobry - tu tylko gorzej z materiałem do toczenia. Musiałbym eksta kupować.
Ale możesz mi pomóc jeśli chodzi o złącza. Potrzebowałbym złącza i zawory.

użytkownik usunięty
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: użytkownik usunięty »

OLM to chyba miał na myśli jakbja robiłem.
Tylko wysokość lepiej dać z 40mm.
I można średnicę troszkę mniejszą.
Ale to co ja zrobiłem też mi działało i odbierałem 2.5l na godzinę. Obrazek

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Wrzucam fotki blach na zbiornik bez góry. Jest też regulator mocy 5 KW 25A.
Muszę teraz obliczyć, wyrysować bufor. Jaka jest możliwie minimalna wysokość bufora do granicy jego przelewu? Będzie on zasypany miedzią.
Mam pytanie co do tego jeziorka przyściankowego bez centrowania powrotu destylatu: Czy nie będzie to powodowało lania się po ściankach?
Chyba, że przy rurze 76 średnica wewnątrz będzie np: 42 mm. Ale wtedy powstanie duże jeziorko co przy LM czy tez OLM jest niewskazane. Gdzie umieścić górny termometr?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: Szlumf »

Kominek parowy to ta rura wewnętrzna którą idą pary. Na szkicu Slasza129 ma 65mm średnicy.
Dobrze zrozumiałeś. Przy jeziorku dwustanowym potrzebujesz zaworek precyzyjny do odbioru i odcinający do wyboru wielkości jeziorka. Jeżeli zastosujesz do spływu refluksu wężyk silikonowy to wystarczy zacisk.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 lut 2022, 17:54 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli miedzią to pewnie z 250mm od biedy.
Dobrymi sprężynkami ktoś na forum pisał że minimum to 150mm.
Termometr najważniejszy jest na 10 półce.
A ta jest nad buforem a nie u góry.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

O 10 półce wiem. Miałem na myśli termometr w okolicach odbioru czy głowicy. Jeśli w ogóle jest on tam potrzebny.
Rozmawiałem z jednym kolegą z forum i doszedłem do wniosku, że lepiej będzie jednak jeśli zrobię drugi - mniejszy zbiornik. Mam grzałkę do mniejszego zbiornika, mam śrubunki do rury 60,3 więc oszczędzam pieniądze choć nie o nie głównie chodzi bo to inwestycja, która posłuży lata. Chodzi o to, że robię małe nastawy oraz destyluje rzadko w małych ilościach. Dlatego zbiornik prawie 100 litrów oraz kolumna z rury 76 jest zbyt duża dla moich potrzeb.
Blachy na zbiornik zostawie na przyszłość. Może za jakiś czas będę miał potrzebę zrobić większy sprzęt lub może komuś wykonam zbiornik z tych blach.
Teraz wykonam zbiornik o wymiarze prawdopodobnie 450x450 wysoki na 350mm. To da mi około 70 litrów pojemności. To i tak sporo do rury 60,3 i jednocześnie jest on niższy o 10 cm od poprzedniej wersji co jest korzystniejsze dla reszty kolumny.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Od ostatniego posta sporo się zmieniło w moim projekcie. Przy budowie korzystam z rad Kolegi Pretendera za co mu bardzo dziękuje. To za sprawą jego porad sprzęt sporo zyskał.
Na dzień dzisiejszy mam poskładany zbiornik bez pokrywy oraz bufor. Trzeba te elementy pospawać.
Następnie będę robił głowicę. Wypełnienie zrobię jako ostatnie ponieważ od wysokości głowicy uzależniona jest wysokość wypełnienia.
Jako termometr i regulator mocy grzałek posłuży termometr od boleckiego.
Wrzucę zdjęcia zbiornika (będzie tam jedna poprawka) i bufora.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Pospawałem zbiornik 66 litrów, pospawalem bufor 4,3 litra i zacząłem robić głowicę ufo. Mam zwinietą i umieszczoną wewnątrz wężownicę. Pozostało mi zrobienie przestrzeni na jeziorko. Chce umieścić termometr w głowicy (mierzący temperaturę par) tylko nie jestem pewien jak to zrobić aby działał on poprawnie i był w najlepszym dla siebie miejscu. Termometr mierzący temperaturę wody będzie na jej wyjsciu.
Teraz jeszcze jedno pytanie:
Kupiłem termometr msr więc mam pięć sond. Chce mieć 6 miejsc pomiarowych (zbiornik, bufor, 10 półka, pod olm, opary głowicy i woda skraplacza) także musze albo zrezygnować z jednego miejsca pomiarowego lub zastosować inny termometr. Mam taki zwykły elektroniczny szpilkowy np do mięs. Używam go do sprawdzania temperatury wody przed dodaniem drożdzy. Warto go dać w jedno z miejsc? Najlepiej pewnie do pomiaru wody ze skraplacza. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: jatylkonachwile »

Z doświadczeń wielu forumowiczów termometr w głowicy jest zbędny, jedyne co ci powie to czy masz tam przedgony, ale to też sam sprawdzisz po zapachu/smaku towaru, a jak jeszcze masz olm to tym bardziej zbędny.
A co do temperatury wody to też są dwie szkoły, jedna jest taka żeby woda na wyjściu miała ok 60-70*C co by za bardzo urobku nie chłodzić, a druga odwrotna, czyli woda jak najzimniejsza żeby zimny urobek spływał jak najniżej kolumny.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Dziś złożyłem głowicę. No może jeszcze zostało mi w niej jakoś ogarnąć miejsce na sondę termometru wody skraplacza ale coś wymyślę. Będę chciał jutro lub pojutrze złożyć moduł olm. Tutaj mam dylemat i chciałbym się poradzić was.
Mogę go umieścić na samym dole trzeciego modułu czyli bufora. Dać podparcie i usypać bufor.
Mogę tez zrobić go na samej górze drugiego modułu. Czyli przez olm zasypywałbym sprężynkami rurę.
Która opcja jest lepsza?
Olm planuje w wersji przyściankowej.
Czy głowica Ufo z wejściem wody płuczącej musi mieć wywiercone odpowietrzenie? Podczas procesu to wejście wody jest odpowietrzeniem. A podczas mycia?
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 paź 2018, 22:48 przez irek89, łącznie zmieniany 1 raz.

70-MAREK
150
Posty: 162
Rejestracja: środa, 15 sie 2012, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: LUBLIN
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: 70-MAREK »

Odpowietrzenie jest potrzebne tylko w trakcie pracy, coby nie powstała bomba
Więc spokojnie możesz zostawić tą rurkę i zatykać ją tylko podczas mycia

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

A nie będzie powstawała poduszka powietrzna w głowicy przy dużym ciśnieniu wody?

Termometr pod olm ile niżej powinienem umieścić?

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Pospawałem już wszystko. Wytrawiłem spawy. W przyszłości jeszcze może wypoleruje głowicę. Ogólnie zostało jeszcze podłączenie wszystkiego w całość.
Jutro wywiozę kolumnę do kuzyna na browar (autoreklama) bo właśnie uruchamia produkcję a on wymyje mi to CIPem. Kwas i zasada powinna dobrze ją umyć tak, że być może od pierwszego próbnego razu da się produkt pić. Musze sprężynki wyczyścić no i będę składał kolumnę.
Wyszedł mi mały bufor nad olm bo tylko około 120 mm wysokości no ale takie mam ograniczenia. Ma zdjęciu brak jednej części (600 mm) wypełnienia pod olm i szklanego wziernika.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 24 paź 2018, 17:14 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

janus
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 22:13
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: janus »

No nawet źle nie wygląda taki kwadratowy zestaw, inny niż wszystkie, tak z ciekawości z jakiej blachy zbiornik zrobiłeś bo mam trochę 3 nierdzewki w zapasie i powiem szczerze nawet myślałem o zrobieniu zbiornika :), aha wziernik w buforze jaki masz duży? Jakie szkło zastosowałeś? Pytam bo mam wspawany wziernik i szkła mi brakuje.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Kwadratowy bo mam dojście do nie drogich blach (2mm) ciętych laserowo. Wolałem odpuścić sobie koszt walcowania a pospawać sam sześcian. Dotyczyło to zarówno bufora i zbiornika. Przy budowie, projektowaniu pomógł mi bardzo Pretender. Boki i dno zbiornika, boki bufora sa z dwójki poler. Góra zbiornika oraz góra i dno bufora z 3mm blachy. Wziernik w buforze to dn 50 a do zbiornika wspawałem śrubunek 60,3 mm. Od biedy pasuje szkło z dn 50.
Jak już odbiorę wymyte elementy i poskładam w całość zrobię wtedy zdjęcia złożonego zestawu.

rumcajs 29
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2018, 16:07
Podziękował: 2 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: rumcajs 29 »

Witam mam pytanie ile weszło rurki karbowanej w tą chłodnice i jaka średnica tej puszki

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Średnica to około 216 mm wewnątrz a karbowanki dn 12 weszło mniej niż myślałem i zakładałem bo miedzy 2,5 a 3 metry jeśli dobrze pamiętam. Musiałbym odpad zmierzyć.

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

Skończyłem projekt. Gotowałem w nim wodę. Oczywiście nie obeszło się bez komplikacji. Pękło mi szkło wziernika w buforze (kiedy poszła para ze zbiornika) bo było zwykłe. Potem kupiłem w sklepie stalówka nowe ale okazało się cieńsze (poprzednie miało chyba 6 mm a to ma 4) i wtedy był problem z dokręceniem (dociśnięciem do uszczelki) go. Chyba mi się udało uporać z tym problemem. Jeszcze zrobiłem zbyt duże jeziorko w głowicy ale jakoś sobie z tym poradzę.
Wstawiam fotki. Więcej w wolnym czasie dam w dział galerii
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 10 lis 2018, 17:57 przez irek89, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: radius »

@irek89, fajny projekt, ale jedno mi w nim "zgrzyta" ;) Jak już robiłeś kanciasty zbiornik i bufor, to i głowicę puszkową tez taką mogłeś zrobić. Zarąbiście by to wyglądało :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: OLM, bufor, duży zbiornik - założenia mojego nowego projektu

Post autor: irek89 »

No w sumie masz racje Radius. I pewnie zrobię kiedyś taką głowicę bo myślę nad sprzedaniem tego zestawu i zrobieniem jeszcze jednego bliźniaczego z wyeliminowaniem niewygodnych dla mnie rozwiązań, które wyszły na jaw dopiero po złożeniu sprzętu w całość. Oraz o dołożeniu kilku rozwiązań ułatwiających jeszcze bardziej pracę z nim. Ale najpierw nauczę się dobrze obsługi tego zestawu i wtedy mogę projektować nowy ale znacznie skrupulatniej zaprojektowany i przemyślany. No i jeśli dalej będzie dół w "kwadracie" to i głowica taka będzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”