Dziwny kolor wina

Wszystko o winach z winogron. Przepisy, sposoby, metody...

Autor tematu
jarzebakdawid
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 17:48

Post autor: jarzebakdawid »

Witam, wino robię pierwszy raz i mam pytanie odnośnie koloru wina na dole balona jest jasne u góry jest ciemno czerwone i nie da się tego wymieszać ruszając balonem. Co to Może oznaczać? Obrazek

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
koncentraty wina

gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: gofator »

Wg mnie jest to normalne. Nie możesz wymieszać bo owoce masz prawie pod korek. Spodziewaj się małej eksplozji jak ruszy burzliwa. Próbuj wymieszać kijem. Choć polecam kupienie kosza plastykowego i huśtanie na kolanach.

Autor tematu
jarzebakdawid
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 17:48
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: jarzebakdawid »

Tak Też zrobiłem mieszkałem ale po czasie znowu robią się dwie warstwy.. :/

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: gofator »

Napisz jakieś szczegóły nastawu.

Autor tematu
jarzebakdawid
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 17:48
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: jarzebakdawid »

Winogrona dzikie + czernica
3 kg cukru
6l wody
2,5 kg owoców
Owoce nie były myte, bez drożdży szlachetnych. Nastawione 5 września.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: gofator »

Wydaje mi się, że jasna część to obumarłe drożdże. Naomiast intensywny czerwony kolor pochodzi ze skórek, które dość długo są fermentowane. Chyba też za dużo wody i cukru dodałeś. Na 25 kg owoców tyle cukru, a nie na 2,5. Jak to smakuje? Bulgota jeszcze? ma jakiś alkohol? Skąd ten skład/przepis?

Autor tematu
jarzebakdawid
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 17:48
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: jarzebakdawid »

Bulgota I to dość solidnie, smaku nie próbowałem ani nie mierzyłem alkoholu zrobię to jak tylko będę w domu. Zapach jest ładny. Przepis znalazlem gdzieś w Internecie nie znam się na tym więc znalazlem jakiś prosty przepis i robiłem wg proporcji w nim zawartych. To chyba faktycznie trochę przesadziłem z tym cukrem :/. Jakie to może.miec skutki ?

gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: gofator »

Za duże stężenie zniechęca drożdże do podjęcia pracy. Cukier nie zostaje przerobiony, albo wcale albo w małym stopniu. co sprawia, że powstaje słodki niskoprocentowy syrop owocowy :) Alkoholu nie zmierzysz. Musisz mieć winomierz i na podstawie winomierza obliczasz moc.

Autor tematu
jarzebakdawid
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 17:48
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: jarzebakdawid »

Zamówiłem Winomierz w poniedziałek sprawdzę ile ma mocy. Wino ładnie pracuje bulgocze, kolor się powoli wyrównuje. Jutro sprawdzę jak w smaku. Obrazek

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
jarzebakdawid
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 17:48
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: jarzebakdawid »

Próbowałem wina i strasznie słodkie jest faktycznie za dużo cukru dodałem, czuć jakiś procent ale bardzo słaby, smak ma przyjemy ale bardziej jak sok. Da się coś zrobić żeby to uratować? Pracuje ładnie? Może zlać już i wody przegotowanej dolać? Dostałem już winomierz zdjęcie przesyłam w załączniku - wynik 25° Blg.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony piątek, 28 wrz 2018, 10:10 przez jarzebakdawid, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: Kamal »

Kolego, zlewaruj nastaw aby odrzucić owoce. I dalej wody, z 1-2 L, i pomyśl o dodaniu drożdży, bo dzikusy mogą szybko stanąć.
K.
Obrazek

Autor tematu
jarzebakdawid
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 17:48
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: jarzebakdawid »

Posłuchałem Waszych rad i odrzuciłem owoce, oraz dodałem drożdże. Pięknie pracowało i teraz czuć alkohol i to dość mocno, jest też słodkawe ale nie do przesady. Mierzyłem dzisiaj winomierzem po miesiącu od odrzucenia owoców i dodania drożdży i Blg wynosi 8°. Wino jeszcze pracuje ale bardzo wolno, możecie mi doradzić co dalej?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony piątek, 9 lis 2018, 19:33 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.

Roman_Piotrowicz
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2015, 23:04
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: Roman_Piotrowicz »

Sądzę, że wino przeszło na cichą fermentację. Pewnikiem zejdzie jeszcze parę blg jak dasz mu spokój.
Jeżeli wytrącił się jakiś osad to zlej wino z nad niego. Mogą to być drożdże, które nie wpłyną pozytywnie na smak. Rób to powoli, spokojnie by nie napowietrzyć.

Produkcja wina to mozolna robota, trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na efekty.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: .Gacek »

Czekaj a zostanie Ci to wynagrodzone. Rzeczywiście końska dawka cukru ☺ ale nie przejmuj się, chyba każdy z nas popełnił w swoim życiu tak zwanego ulepka.
Dopóki nastaw a w zasadzie to już wino pracuje pozwól mu na to. To oznacza, że drożdże dalej wpieprzają cukier i srają alkoholem. .. wino nie będzie tak słodkie a i procent będzie wyższy.
W wolnej chwili nie szukaj przepisów na byle jakich stronach tylko poczytaj forum a na pewno dużo się nauczysz a przede wszystkim ile dodawać cukru (o ile zachodzi taka potrzeba) jak również wody (o ile zachodzi potrzeba rozpuszczenia cukru do nastawu).
Mam nadzieję, że wino Ci wyjdzie. Jeżeli jednak będzie za słodkie, możesz je wykorzystać do dosładzania innych bardziej wytrawnych win.
Ostatnio zmieniony piątek, 9 lis 2018, 23:39 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
jarzebakdawid
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 21 wrz 2018, 17:48
Re: Dziwny kolor wina

Post autor: jarzebakdawid »

Na dnie jest delikatny osad zrobię tak jak mi radzicie! Dzięki wielkie za pomoc i za cenne rady :)! Napiszę jaki będzie efekt, pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Gronowe”