Czyszczenie kolumny woda odwarową - problem.

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: 9kaczor6 »

Witam. Czytałem wiele o czyszczeniu kolumny i jej wypełnienia woda odwarową jednak nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie :

- Czy czyszczenie wodą odwarową polega na spuszczeniu załużmy 2 litry wody przez zawór LM na końcu procesu? ( temp. W zbiorniku 100sC)
- Czy czyszczenie woda odwarową polega na zamknięciu zaworka LM i pracy na pełnym refluxie załóżmy 1 godzinę tak aby wszystko spłynęło do kega?

Tak na chłopski rozum bardziej pasuje mi opcja pierwsza i tak właśnie robiłem do tej pory... Ale im więcej czytam to więcej się nad tym wszystkim zastanawiam. :|
koncentraty wina

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czyszczenie kolumny woda odwarową - problem.

Post autor: PETER29 »

Podaj źródło z którego wyczytałeś takie informacje. Tak na chłopski rozum powąchaj to co zostaje w kegu po procesie i pomyśl czy to dobry pomysł aby tym czyścić kolumnę? Przelej kolumnę z wypełnieniem po procesie bieżącą wodą przez kilka minut i po problemie.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

zlomnik
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 9 gru 2015, 11:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Czyszczenie kolumny woda odwarową - problem.

Post autor: zlomnik »


yacequ
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:37
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Czyszczenie kolumny woda odwarową - problem.

Post autor: yacequ »

9kaczor6 pisze:Czytałem wiele o czyszczeniu kolumny i jej wypełnienia woda odwarową
Twój "chłopski rozum" nie ma NIC wspólnego z chłopskim rozumem, zrozum to !
Producent kolumny z wypełnieniem SP NIE zaleca czyszczenia kolumny niczym innym, jak wodą. Nie zaleca też wyjmowania SP.
online
Awatar użytkownika

Airacobrator
100
Posty: 134
Rejestracja: niedziela, 16 wrz 2018, 15:04
Krótko o sobie: Wielohobbysta
Ulubiony Alkohol: Nalewka pigwowa
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Czyszczenie kolumny woda odwarową - problem.

Post autor: Airacobrator »

Nie po to płuczę kolumnę z pogonów, żeby je do niej z powrotem wprowadzać. Czyszczenie miedzi wodą odwarową - pewnie ok, ale ile po tym płukania żeby potem mieć destylat odpowiedniej czystości - no chyba, że ktoś jest fanem smaku pogonowego - wtedy zwracam honor tego nikomu nie można zabronić, każdy ma inne podniebienie - mnie zapach pogonów odrzuca i wolę ostatnie 0,5 litra gonu z 30litrowego kociołka przepędzić z następnym nastawem niż rektyfikować.
Ostatnio zmieniony piątek, 9 lis 2018, 11:59 przez Airacobrator, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
9kaczor6
150
Posty: 157
Rejestracja: środa, 14 paź 2015, 15:14
Ulubiony Alkohol: Bimber
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 60 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czyszczenie kolumny woda odwarową - problem.

Post autor: 9kaczor6 »

yacequ pisze:
9kaczor6 pisze:Czytałem wiele o czyszczeniu kolumny i jej wypełnienia woda odwarową
Twój "chłopski rozum" nie ma NIC wspólnego z chłopskim rozumem, zrozum to !
Producent kolumny z wypełnieniem SP NIE zaleca czyszczenia kolumny niczym innym, jak wodą. Nie zaleca też wyjmowania SP.
Nie rozumiem skąd to oburzenie? Znalazłem takie informacje w sieci, na tym forum również, poza tym w instrukcji kolumny też jest o tym napisane dlatego pytam... A pytam ponieważ nie rozumiem czy polega to na odbiorze tego syfu przez LM czy na jego zakreceniu i pozostawieniu kolumny na np. 1h. Z czystej ciekawości chce wiedzieć jak najwięcej dlatego zadałem pytanie. Jeżeli to nie ma sensu to okej rozumiem... Po temacie, a jeżeli ma to niech się ktoś wypowie i tyle. W przyszłości planuje zmianę kolumny na inna, która przez swoją budowę nie pozwoli mi na przelewanie jej od góry woda. Pozostaje jej rozbieranie po każdym procesie a to już będzie nieco uciążliwe.

P. S robiłem tak już kilka razy i jakoś przy kolejnej ratyfikacji nie czuje aby zmienił się przez to aromat destylatu. Pozatym za każdym razem płuczę kolumnę woda oraz cyklicznie kwaskiem i sodą...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”