Destylacja kilka pytań

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
adamus1
100
Posty: 138
Rejestracja: piątek, 29 gru 2017, 10:38
Krótko o sobie: Pędze i wędze. Warze i smaże
Ulubiony Alkohol: Ten wytworzony w domu
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: adamus1 »

Wczoraj użyłem swojego aabratka po raz trzeci i dopiero ten proces mogę uznać za "książkowy". Wcześniej miałem trochę problemów ze skaczącą temperaturą na głowicy i dziwne temperatury na kegu. Okazało się że nowy termometr był po prostu wadliwy. Również za mocno grzałem przy odbiorze dlatego temperatura nieznacznie ale jednak skakała.

Odebrałem przedgon. ( odbierać kropelkowo czy można mocniej odkręcić zawór?)
Temperatura ustabilizowała się na 77,4 na głowicy. ( jak to się ma do jakości z książkowym 78.3 ?)
Gdy alkoholu było już mało i temp zaczęła skakać znów stabilizowałem. Temperatura ustabilizowała się na poziomie 78,1.
Odbieram serce do 96 st na kegu. Reszta to pogon do 98 na kegu ( pogon odbierać też kropelkowo czy również można mocniej odkręcić ? )

Destylat rozrabiam i przepuszczam przez węgiel. Ma genialny zapach i jest delikatny w smaku. Już boję się jak by smakował gdybym miał dodatkowo OLM czy bufor :)

I mam pytanie o magiczną 10 półkę. Na co jest ten termometr ? Czy ma zadanie jedynie informowanie że coś zaczyna się dziać gdy rośnie temperatura ?
alembiki
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Destylacja kilka pytań

Post autor: lesgo58 »

Zajrzyj tu:
toplist?mode=topic
Bo warto. Znajdziesz odpowiedź na wszystkie nurtujące Ciebie wątpliwości i pytania.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Destylacja kilka pytań

Post autor: johnex »

Z tego co pisałeś tutaj post188822.html#p188822 twoja kolumna jest wyposażona w termometr na 10 półce. To jest tak naprawdę najważniejszy termometr na podstawie którego prowadzisz proces. To tu temperatura ma być stała, a zmniejszasz odbiór po skoku o 0,2*C. Przy skoku na głowicy jest już "po ptokach" - do destylatu już dawno poszły pogony.
Przy odpowiedniej reakcji na skoki na dolnym termometrze można odbierać "serce" do prawie 100*C w kegu.
Mam nadzieję, że przed odbiorem przedgonu stabilizujesz kolumnę.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
adamus1
100
Posty: 138
Rejestracja: piątek, 29 gru 2017, 10:38
Krótko o sobie: Pędze i wędze. Warze i smaże
Ulubiony Alkohol: Ten wytworzony w domu
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Destylacja kilka pytań

Post autor: adamus1 »

Tak stabilizuję przed przedgonem. Skupiałem się na głowicy i na szczęście tam nic nie skakało. Następnym razem mocniej przyjrzę się dolnemu termometrowi.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Destylacja kilka pytań

Post autor: Drupi »

Wiecie może co może być przyczyną wahań temperatury na głowicy, o 0,10 st. C. w tą i spowrotem, ( co jakiś dłuższy czas jest ta zmiana),podczas odbioru serca?
Zdarzało mi się czasem nawet jak temp. na 10 p. była stabilna. Dotychczas nie przejmowałem się tym. Czy Wam zdarza się takie coś? :hmm:
Dodam że to na OLM , i cukrówka.
Ostatnio zmieniony środa, 7 lis 2018, 18:20 przez Drupi, łącznie zmieniany 1 raz.
I like noble drinks.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Destylacja kilka pytań

Post autor: johnex »

@adamus1 przy rektyfikacji możesz termometr w głowicy nawet wyłączyć. Z tego co wcześniej pisałeś masz aabratka LM więc po odebraniu przedgonu temperatura w głowicy się nie zmieni. Termometrem prowadzącym jest termometr na 10 półce.
@Drupi powodów skoków w głowicy może być kilka: pomiar na granicy (raz wskakuje wyższa raz niższa wartość), uzbieranie się przedgonów obniżających temperaturę (to w przypadku obniżonego odbioru).
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

lukasz61433
30
Posty: 45
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 20:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylacja kilka pytań

Post autor: lukasz61433 »

Witajcie. Jako że nastaje powolutku zima, to zaczyna się u mnie problem z wykorzystaniem w pełni możliwości swojego sprzętu. Więc mam pytanie, czy na krótszej kolumnie da się jakościowo uzyskać dobry destylat 96%. Aktualnie sprzęt mam w konfiguracji ( rura 20cm- wypełnienie miedziane, rura 120cm - wypełnienie pryzmatyczne+ wejście na port termometru, następny odcinek to rura składająca się w modułu OLM+ wizjer 50cm i na to idzie głowica aabratek). Jako że w zimowych warunkach nie mam możliwości postawienia tak wysokiej kolumny to czy w konfiguracji ( rury 20cm+ modułu wraz z wizjerem 50cm+ głowica aabratek) da radę uzyskać jakościowo dobry destylat (cukrówka) ? Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”