Projekt do budowy

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
kily
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 29 wrz 2018, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wódka, bimber, piwo
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: kily »

Witam doświadczonych użytkowników tegoż forum.
Jestem laikiem który dopiero rozpoczyna przygodę z robieniem trunków w domowym zaciszu. Sporo czasu poświęciłem na czytanie różnych wątków, ale nadal mam wątpliwości i spory mętlik w głowie.
Obecnie korzystam z pożyczonego sprzętu, bardzo prostego, ale cały czas chodzi mi po głowie swój własny destylator. I właśnie dlatego mam kilka pytań.
Interesowałby mnie taki sprzęcik na zdjęciu. Co chciałbym z niego uzyskać? Mam swój sad, więc w grę wchodzą owocowe trunki, ale głównie nastawiam się na spiryt z cukru. Co sądzicie o takim sprzęcie?? Do poprawienia na pewno będzie wlew. Musi być szerszy, myślałem nad złączem TC min. 104mm. I na dzień dzisiejszy bez chodnicy Liebiga. Jakieś inne poprawki?? Mile widziane każde sugestie.
aabratek.jpg
Teraz moje pytanie: Czy taki sprzęt zrobić samemu czy może zlecić zrobienie go komuś np. z tegoż forum??
Lubię majsterkować i odpowiedni sprzęt do wykonania posiadam. Zrobiłem też wstępny kosztorys. Nie chodzi o samą cenę tylko o to że osoba bądź firma ma pewnie ceny hurtowe na materiał a przynajmniej tańsze niż ja kupując wszystko z allegr.... z kosztami przesyłki włącznie. Chodzi mi głównie o różnice w cenie miedzy wykonaniem samemu a kupnem gotowca. Wykonanie samemu wyjdzie pewnie mniej i do tego dojdzie jeszcze satysfakcja z jej wykonania samemu, czego nie da się w żaden sposób wycenić. Ale czy gra warta świeczki??

Z góry dziękuje za każdą odpowiedź, sugestie i rady.
Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Projekt do budowy

Post autor: zzibii »

Jeśli umiesz spawać nierdzewkę i masz Tiga i inny sprzęt warsztatowy, to jaki problem. Na forum jest sporo opisów ze zdjęciami co i jak wykonać, z jakiego materiału i w jakiej kolejności. Materiał na kolumnę jest dostępny na aledrogo oraz w sklepach internetowych. Zamawiasz i za 2-4 dni kurier wszystko dostarcza do domu. Wiele osób tak samemu wykonało sprzęt i było to profesjonalne wykonanie. Radość z samodzielnie wykonanej kolumny podwójna.
Awatar użytkownika

Airacobrator
100
Posty: 134
Rejestracja: niedziela, 16 wrz 2018, 15:04
Krótko o sobie: Wielohobbysta
Ulubiony Alkohol: Nalewka pigwowa
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Projekt do budowy

Post autor: Airacobrator »

Sam złożyłem bardzo podobną kolumnę - tyle że pospawał za mnie znajomy. Jednak teraz zamiast katalizatora z miedzią na dole dałbym bufor, a zamiast OVM z chłodnicą Liebiga zastosowałbym OLM.

Autor tematu
kily
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 29 wrz 2018, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wódka, bimber, piwo
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Radomsko
Re: Projekt do budowy

Post autor: kily »

Kolego Airacobrator mógłbyś wyjaśnić czemu bufor zamiast miedzi?? A jeśli chodzi OVM czy OLM to samą definicje znam ale jakoś nie mogę zrozumieć samej budowy. Rysunki i zdjęcia które widziałem są dla mnie tak podobne że ja różnicy zbytnio nie widzę. Wyjaśnisz mi różnice w budowie?? Najlepiej jakiś rysunek, zdjęcie. Czy różnica polega na tym że w OVM odbiera się parę, ktora tafia do chodnicy Liebiga, a w środku nie ma żadnych półek czy dennicy? A w OLM jest coś w rodzaju kołnierza bądź dennyca bądź pólki a którym powstaje jeziorko i z niego jest odbiór??
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 5 lis 2018, 18:30 przez kily, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Airacobrator
100
Posty: 134
Rejestracja: niedziela, 16 wrz 2018, 15:04
Krótko o sobie: Wielohobbysta
Ulubiony Alkohol: Nalewka pigwowa
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Projekt do budowy

Post autor: Airacobrator »

Bufor stabilizuje Ci proces na końcu, gdy w kotle nie masz już procentów, wtedy bufor oddaje alkohol i zatrzymuje pogony. Jako wypełnienie bufora dajesz miedziane sprężynki od Plipka. Bufor pozwala Ci na odebranie większej ilości serca oraz przyspiesza proces. Poszukaj na forum wątku "bufor by @Doktorpio" tam masz jak to wygląda że zdjęciami i rysunkami projektowymi. Co do OVM i OLM to masz rację pierwszy to obniżony odbiór par drugi to obniżony odbiór płynu. Ja mam ovm, ale po kilku procesach i dalszej lekturze forum wiem jaka jest różnica. Destylato wychodzi podobny jakościowo, tyle że OLM jest łatwiej sterowalny. Ovm jest bardzo ciężko ustawić w optymalnym stopniu, albo odbierasz za szybko, albo znowu za wolno, jak wzrasta temperatura na 10 półce to musisz stabilizować kolumnę aż wróci do normy. Przy OLM masz zaworek precyzyjny, a nie kulowy i sterowanie jest znacznie dokładniejsze. Dodatkowo odpada ci chłodnica Liebiga, mniej połączeń do wody chłodzącej. W temacie trzy gracje LM VM CM masz wszystko ładnie objaśnione. Bufor jest dość drogi, ale szybko się zwraca. Zawsze możesz, tak jak ja, dać na początku katalizator a potem dołożyć bufor oszczędzasz wtedy trochę kosztów kosztem czasu destylowania. Sam zdecydujesz co wolisz.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Projekt do budowy

Post autor: arTii »

Airacobrator pisze:ako wypełnienie bufora dajesz miedziane sprężynki od Plipka
Dlaczego miedziane? Uzasadnisz to jakoś? Ja optował bym za stalowymi. W końcu to bufor stabilizująco-wzmacniający. Chodzi o jak największą ilość półek teoretycznych.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Airacobrator
100
Posty: 134
Rejestracja: niedziela, 16 wrz 2018, 15:04
Krótko o sobie: Wielohobbysta
Ulubiony Alkohol: Nalewka pigwowa
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Projekt do budowy

Post autor: Airacobrator »

Zależy od średnicy rury w buforze, na forum mądrzejsi ode mnie piszą, że jeśli rura w buforze ma rozmiar jak kolumna to ma być przewiewne wypełnienie. Więcej nie napiszę bo bufora jeszcze nie mam, a i teoretyk destylacji ze mnie żaden.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony środa, 7 lis 2018, 01:03 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Projekt do budowy

Post autor: arTii »

Stalowe tez może być przewiewne. albo luźniej je zasypać, albo zastosować sprężynki o większej średnicy.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
kily
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 29 wrz 2018, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wódka, bimber, piwo
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Radomsko
Re: Projekt do budowy

Post autor: kily »

Przeczytałem kilka wątków na temat bufora i jak wcześniej nie byłem przekonany co do niego to teraz chętnie bym w niego też zainwestował.
Co do samego bufora to być może wrócimy jeszcze później.
Zamierzałem wykonać kolumnę z rury fi60 bądź fi63 ale zastanawiam się czy o większej średnicy np około fi 76 nie będzie lepsza?
Zastanawiałem się też na samą głowicą. Zastanawiam się nad głowicą Thora.
Jak te rozwiązania wpłyną na jakość i szybkość odbioru serca. Wiadomo, że zwiększenie średnicy łączy się z większą ilością wypełnienia co wiąże się z dodatkowym kosztem.
Sądzę, że bardziej wpłynie na szybkość odbioru. Pytanie czy wpłynie aż tak bardzo by zainwestować te dodatkowe kilka stówek?

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Projekt do budowy

Post autor: arTii »

Warto. Ja mam Ø76mm i jest różnica pomiędzy tym co miałem wcześniej - Ø60. Można powiedzieć że dwukrotnie szybszy odbiór.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Projekt do budowy

Post autor: zzibii »

Dobrze kolega arTii pisze: większa średnica to większa szybkość. Jedyne ograniczenie to instalacja elektryczna. @arTii jaką mocą grzejesz przy prowadzeniu procesu?

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Projekt do budowy

Post autor: Szlumf »

Zwiększenie średnicy zmniejsza liczbę półek teoretycznych w kolumnie. Dla przykładu kolumna o średnicy wewnętrznej 75mm ma o około 20% mniej półek od kolumny 55mm. Zmniejsza to zdolności separacyjne kolumny. Więc aby osiągnąć jakość uzyskiwaną na cieńszej rurze o tej samej wysokości powinniśmy wydłużyć stabilizację lub zmniejszyć jednostkowy odbiór z np. zalecanych 12ml/kW do 9ml/kW. A najlepiej i jedno i drugie. Nadal zyskujemy na wydajności ale nie 100%.
Ostatnio zmieniony środa, 7 lis 2018, 08:49 przez Szlumf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Projekt do budowy

Post autor: lesgo58 »

Potwierdzam.
Nie chciałem wcześniej tego pisać. Gdyż sam jeszcze tego z przyczyn obiektywnych nie sprawdziłem, ale po wielu sygnałach osób, które pracują na większych średnicach doszedłem do wniosku, że coś jest na rzeczy. Na pewną pierwszym objawem in minus jest jakość.
Dlatego myślę, że do użytku typowo amatorskiego i hobbystycznego średnicą maksymalną powinno być 60,3 mm. Średnica ta jest optymalna dla użytkownika nie tylko pod względem jakości otrzymywanego produktu, ale kosztów związanych z zakupem wypełnienia a także możliwości domowej sieci energetycznej.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

zlomnik
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 9 gru 2015, 11:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Projekt do budowy

Post autor: zlomnik »

Główny sygnałowy :D W jakiej formie te raporty otrzymujesz? Ludzie sami do Ciebie piszą co tydzień, czy producenci kolumn Ci wysyłają swoje przemyślenia w cyklu np. miesięcznym? Już na którymś forum z kolei piszesz jakbyś był głównym zbieraczem sygnałów.
ale po wielu sygnałach osób,
Ostatnimi czasy jest trendy
Wychodząc na przeciw wielu zapytaniom , które otrzymuję na PW
itd...

imar42
50
Posty: 73
Rejestracja: piątek, 29 kwie 2016, 17:10
Krótko o sobie: Empatia - to dar czy przekleństwo?
Ulubiony Alkohol: Teraz już tylko własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Projekt do budowy

Post autor: imar42 »

Przy ogólnych zasadach projektowania przyjmuje się, że stosunek wysokości kolumny do jej średnicy powinien wynosić od 18 do 25. Parametr ten to tak zwana "smukłość kolumny". Weźmy dla przykładu wysokość kolumny 1500 mm i średnicę 76 mm.
1500 : 76 = 19,7
Jak widać z powyższego obliczenia w tym przykładzie wymóg został spełniony.
Łatwo zatem obliczyć, że dla średnicy 60,3 wystarczyłaby kolumna o wysokości około 1188 mm aby uzyskać równoważny parametr smukłości wynoszący 19,7
1188 : 60,3 = 19,7
Oczywistą jest rzeczą, że im ten parametr jest wyższy - tym lepiej, bo powoduje wyższą rozdzielczość kolumny.
:arrow: http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... 81#p104581
Głowica: Aabratek 60,3mm
Kolumna: 35cm + 45cm + 55cm SMS + OVM
Wypełnienie: Sprężynki pryzmatyczne KO
Zbiornik: 66 litrów
Grzałki: 500W + 1000W + 2000W

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Projekt do budowy

Post autor: arTii »

zzibii pisze:@arTii jaką mocą grzejesz przy prowadzeniu procesu?
6kW rozgrzewanie i zalanie, 3,5kW odbiór.
Mam 3 grzałki: 1,5kW + 2kW + 2,5kW. Każda na innej fazie, więc nie problemu z obciążeniem instalacji.
A przy takim układzie mam możliwości regulacji mocy co 500W od 1500 do 6000 (poza 3kW i 5kW), ale to załatwia regulator na 2kW
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
kily
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 29 wrz 2018, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wódka, bimber, piwo
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Radomsko
Re: Projekt do budowy

Post autor: kily »

Czyli przy kolumnie z rury fi76 kolumna z głowicą powinna mieć lekko ponad 2m. Czy wtedy zachowany jakość porównywalną do kolumny z rysunku, czy fi60 i wysokość 1,6m licząc z głowicą? I co wtedy z szybkością odbioru? Będzie dwukrotnie większa jak pisał kolega wyżej?
Co do samej głowicy to nie miałem na myśli typowej głowicy Thora tylko coś na wzór tego że zdjęcia. Wniesie tam coś dobrego czy nie bardzo?
A tak na marginesie ile u was schodzi czasu od wlania zacieru /nastawu do gara do momentu zakończenia gotowania? Chodzi mi głównie o keg 30l i 50l, czyli jakieś 20l lub 40l nastawu/zacieru .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 7 lis 2018, 18:15 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
kily
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 29 wrz 2018, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wódka, bimber, piwo
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Radomsko
Re: Projekt do budowy

Post autor: kily »

Witajcie. Dawno mnie nie było na forum, ale mimo to moja wiedza się sporo powiększyła.
Niestety z przyczyn losowych na razie muszę odłożyć budowę.
Wszystkim dziękuje za rady i podpowiedzi.
Nurtuje mnie póki co moje pytanie z ostatniego postu w kwestii tej głowicy ma wzór Thora. Czy ma sens?? Jakie by były plusy a jakie minusy??
Co o takim rozwiązaniu sądzicie??
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Projekt do budowy

Post autor: masterpaw2 »

Kolego, projekt z rysynku to zmodyfikowany Thor (tzw bycze rogi). Nie wiem czemu wykombinowałeś dwa odrębne układy chłodzenia i dwa zaworki odbioru......? Cały skraplacz nawinięty z jednego odcinka rurki (jeden obieg), jak i jeden zaworek odbioru. Zobacz jak robi to nasz kolega :
post154105.html#p154105
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
kily
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 29 wrz 2018, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wódka, bimber, piwo
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Radomsko
Re: Projekt do budowy

Post autor: kily »

Dzięki za szybką odpowiedź. Widziałem tą głowicę z tego postu. Patent super! Natomiast jeśli chodzi o mój rysunek to robiłem go w telefonie i zapomniałem dodać że byłby jeden zawór. Wydaje mi się że to byłoby łatwiejsze do wykonania niż z tamtego postu. Wiem, że to dość głupie pytanie na temat tej głowicy i pewnie sam ten mój projekt jest do niczego, ale mimo wszystko chciałbym wiedzieć co by to dało, jakie zalety, jakie wady. To są moje luźne przemyślenia. Zaświeciła mi się lampka z pomysłem dlatego pytam. Wybaczcie jeśli to nie na miejscu.
Dzięki
Ostatnio zmieniony środa, 28 lis 2018, 00:06 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Projekt do budowy

Post autor: masterpaw2 »

Zalet raczej bym się nie dopatrywał, dwa obiegi, dwa odbiory :bezradny:, to tylko kłopot ze sterowaniem. Rób na raz, tak jak pisałem wcześniej :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”