Problemy z temp na 10 półce

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
Max00
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 19 mar 2018, 11:21
Ulubiony Alkohol: Wódka czysta zbożowa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii

Post autor: Max00 »

Witam wszystkich
Dzięki informacjom zawartym na forum udało mi się przeprowadzić już kilka raktyfikacji i nie musiałem męczyć was pytaniami. Urobek wychodził bardzo dobry a sam proces przebiegał bez problemu. Jednak podczas ostatniego poszło coś nie tak jak powinno. Po krotce. Mój sprzęt to kolumna 63.3 mm na kegu 50 l. Głowica puszkowa z jeziorkiem około 200 ml, odbiór OLM oraz bufor 2.5l. Grzalki 2x2kW z regulatorem mocy. W buforze sprężynki miedziane reszta zasypana sprężynkami nierdzewnymi od szymonli. Całkowita wysokość zestawu 2.6 m. Termometry w głowicy, pod Olm, na 10 półce i w kegu. Całość ocieplona. Proces wygląda zwykle tak że zaczynam grzać pełną mocą aż do zalania kolumny. Zalewam 3 krotnie. Następnie ustawiam moc na 2.4kW i przy niej stabilizuje. Stabilizacja godzinę z odbiorem przedgonów z LM. Po stabilizacji zaczynam odbiór z Olm z prędkością 30ml/min aż do 97 stopni w kegu. Wtedy zmniejszam na 15 ml/ min i ciągnę aż do końca czyli przeważnie około 6 l urobku. Ostatni proces przy którym miałem problemy to był już 2 czyli rozrobiony spirytus z pierwszej raktyfikacji. Początek wyglądał książkowo jednak w trakcie odbioru serca przy temperaturze w kegu około 95 stopni nastąpił gwałtowny wzrost temperatury na 10 półce do takiej jak w kegu. Zakręcenie odbioru ponowna stabilizacja nie przyniosły poprawy. Z braku czasu proces został przerwany i kontynuwany dnia następnego. I tu już przy samej stabilizacji temp na 10 półce jest równa tej w kegu i nie spada. Może to tylko moje odczucie ale wyglądało ze zalewanie też szło wolniej niż zwykle. Narazie brak mi pomysłu co jest powodem. Jedyne warte sprawdzenia to sprężynki. Były zasypane przeze mnie po kupnie aparatury i może się ubily? Czy to może być powód? Czy obstawiacie coś innego? Dzięki z góry za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: jatylkonachwile »

Na pierwszy rzut to sprawdź termometry, najlepiej to w gorącej wodzie, takiej z 80°C.

Autor tematu
Max00
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 19 mar 2018, 11:21
Ulubiony Alkohol: Wódka czysta zbożowa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: Max00 »

Termometry są ok. W trakcie procesu zamieniłem ten z głowicy który wskazywał normalnie 77.3 na ten na 10 półce i rozkład temperatur się nie zmienił tzn. 10 półka ponad 90 stopni pod Olm i głowica 77.3
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 22 paź 2018, 06:03 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.

akczak
50
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 15 gru 2017, 20:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: akczak »

Sprawdź/wyczyść wypełnienie miedziane w buforze.

Autor tematu
Max00
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 19 mar 2018, 11:21
Ulubiony Alkohol: Wódka czysta zbożowa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: Max00 »

Przed procesem zawsze wyjmuję i czyszczę wypełnienie miedziane. Tak też było i tym razem. Zapomniałem wcześniej dodać że główna rura dzielona jest fizycznie na pół ( 2 odcinki po 50 czy 60 cm, nie pamiętam dokładnie musiałbym zmierzyć) i skręcana na złącze SMS.

Jest to dokładnie ten sprzęt tylko z podzieloną najdłuższa rurą https://m.olx.pl/oferta/destylator-olm- ... rwLU1.html i do tego ten bufor https://m.olx.pl/oferta/bufor-stabilizu ... 54f3a0efaa
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 22 paź 2018, 07:42 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: Pako23 »

czy kolega czasami nie zanurzył wężyka w destylacie?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 22 paź 2018, 19:39 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Max00
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 19 mar 2018, 11:21
Ulubiony Alkohol: Wódka czysta zbożowa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: Max00 »

Nie wężyki były swobodnie. Tego też pilnuję.

Kaczel07
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 13:17
Podziękował: 1 raz
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: Kaczel07 »

Hej. Mi ostatnio przez chwilę nieuwagi wężyk z OLM-a zanurzył się w destylacie i temperatura na 10 półce drastycznie skoczyła. Kolumna się zdestabilizowała. Wytłumaczy mi ktoś czemu tak się dzieje????
Ostatnio zmieniony wtorek, 23 paź 2018, 14:55 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: wawaldek11 »

Nie ma odpowietrzenia, słup destylatu wytwarza podciśnienie i zasysa destylat w większej ilości niż przepływa swobodnie przez zaworek.
Też przeszedłem przez to ;)
Pozdrawiam,
Waldek

Kaczel07
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 13:17
Podziękował: 1 raz
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: Kaczel07 »

Czyli że jak mam ustawione 20 ml/min i wężyk dotknie się destylatu to wtedy zwiększa się odbiór np do 25ml/min?? :scratch:
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: lesgo58 »

Nawet i więcej. Po prostu tworzy się podciśnienie (zasada naczyń połączonych).
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Kaczel07
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 13:17
Podziękował: 1 raz
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: Kaczel07 »

No to teraz już rozumiem. Dzięki :)

Autor tematu
Max00
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 19 mar 2018, 11:21
Ulubiony Alkohol: Wódka czysta zbożowa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: Max00 »

Mój problem jest jednak inny. Przesypałem sprężynki i robiłem kolejny proces. Okazało się, że w momencie skoku temp na 10 półce zalewa mi całkowicie bufor. Nastawu nalałem niecałe 45 l do kega 50. Proces idzie dobrze do momentu kiedy dołącza się bufor czyli jakiś 94,5 stopnia na kegu. Do tej chwili spuszczam jakieś 3,5 l serca. I wtedy zamiast zacząć się wygotować bufor zaczyna się zalewać (normalnie zalany jest do połowy wizjera i tak wcześniej działał, teraz zalewa wizjer całkowicie i destabilizuje się kolumna).
Ostatnio zmieniony piątek, 2 lis 2018, 20:31 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: robert4you »

Moim zdaniem trochę za szybki odbiór i trochę za duża moc. Ja startuje z odbiorem 30 ml ale z dokładnych pomiarów wyszło że optymalną mocą grzania jest 2200 W. A pierwsza korekta powinna nastąpić przy 94 st.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

Autor tematu
Max00
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 19 mar 2018, 11:21
Ulubiony Alkohol: Wódka czysta zbożowa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: Max00 »

Zmniejszalem i odbiór i moc grzania . Po zmniejszeniu na 2000W i odbiór 15ml/min chwilę popracowalo stabilne i ponownie się zalało. Później ta sama sytuacja przy 1800W i zmniejszonym odbiorze do 10 ml

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: Szlumf »

Max00 pisze:...................... I wtedy zamiast zacząć się wygotować bufor zaczyna się zalewać (normalnie zalany jest do połowy wizjera i tak wcześniej działał, teraz zalewa wizjer całkowicie i destabilizuje się kolumna).
Daj w buforze przewiewniejsze wypełnienie lub zmniejsz jego ilość. Gdy bufor zaczyna się wygotowywać zwiększa się gwałtownie ilość flegmy spływającej do niego i przy Twoim wypełnieniu przytyka się spływ.
Doczytałem, że masz miedź w buforze. Kiedy ją ostatnio czyściłeś?
Czy ten problem występuje tylko przy drugiej rektyfikacji? Do ilu % rozcieńczasz wsad?
Ostatnio zmieniony piątek, 2 lis 2018, 21:41 przez Szlumf, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Max00
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 19 mar 2018, 11:21
Ulubiony Alkohol: Wódka czysta zbożowa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Problemy z temp na 10 półce

Post autor: Max00 »

Miedź czyszczona jest góra co dwa procesy, albo po każdym. Problem występuje też przy rektyfikacji nastawu. Prawdopodobnie znalazłem przyczynę tzn. paru milimetrowe rozwarstwienie spawu przy rurce od kranika spustowego z bufora. Oryginalnie po kupnie miałem niską uszczelkę silikonowa pod buforem i kranik przy dokręcaniu zahaczał o korek dodatkowego wlewu. Spaw miał za mały przetop i odkleił się w najsłabszym miejscu.
Pospawam, zmontuje zrobię kolejny proces i mam nadzieję że będzie już ok. Sprawdzałem ciśnieniowo - przez to pęknięcie wydostaje się powietrze.

edit:
Problemem faktycznie okazał się nieszczelny spaw. Po jego naprawie wszystko wróciło do normy i proces przebiega bezproblemowo.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 5 lis 2018, 09:57 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”