Nalewka w słoju plastikowym PET

Dyskusja ogólna o wytwarzaniu nalewek i ich przyrządzaniu...

Autor tematu
mariusz.kuswik1
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2018, 21:41

Post autor: mariusz.kuswik1 »

Witam :D

Zakupiłem ostatnio słój plastikowy PET 8l i chciałbym w nim nastawiać nalewki ale zauważyłem, że niektórzy tego odradzają, co myślicie ?

Sprzedawca w opisie zapewnia, że plastik nie wchodzi w reakcję z alkoholem i można trzymać trunki do 98 % + w PETach sprzedają wódkę na lotniskach, próbował już ktoś długotrwałego trzymania ? Gdzieś widziałem, że do roku nic nie powinno się stać ale wolał bym się upewnić niż wylewać kilka litrów psotki do kosza

link do aukcji : https://allegro.pl/pojemnik-duzy-sloj-8 ... Njc0M2Q%3D
alembiki
Awatar użytkownika

Searcher
100
Posty: 125
Rejestracja: czwartek, 31 sie 2017, 12:42
Krótko o sobie: To skomplikowane :)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: wielkopolskie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: Searcher »

Jeśli to PEHD faktycznie, to nie powinno nic się stać. Do labu dostawaliśmy Etanol cz.d.a. w butelkach z PEHD, także spokojnie można zalewać alko i to na długo.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: JanOkowita »

Sprawdź, czy są rysunkowe oznaczenia na spodzie słoja: noż i widelec oraz HDPE. Jeśli tak, to powiedzmy że można. Ale na przyszłość zaopatrz się w szkło.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
mariusz.kuswik1
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2018, 21:41
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: mariusz.kuswik1 »

Searcher pisze:Jeśli to PEHD faktycznie, to nie powinno nic się stać. Do labu dostawaliśmy Etanol cz.d.a. w butelkach z PEHD, także spokojnie można zalewać alko i to na długo.
Własnie sprawdziłem, jak się okazuje na aukcji jest to opisane jako HDPE a na "słoju" PET, myślicie że nadal nadaje się to do nalewek ?

Co do zaopatrzenia się w szkło, szukałem ale jest to strasznie problematyczne, słoje powyżej 5l są z plastikową zakrętką czego chciałbym uniknąć, na ten moment szukam, kupiłem słoik PET na pierwszy raz, chciałem wstawić jak najszybciej żeby psotka nie wyszła :D
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: JanOkowita »

Nakrętka plastikowa przeszkadza, ale słój już nie. No nieźle.
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
mariusz.kuswik1
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2018, 21:41
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: mariusz.kuswik1 »

Przeszkadza mi plastik i przez to szukam szkła. Po prostu wydaje mi się, że nie ma sensu przerzucać się z mało pewnego plastikowego słoja na inny mało pewny słój szklany.

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 paź 2018, 08:04 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Searcher
100
Posty: 125
Rejestracja: czwartek, 31 sie 2017, 12:42
Krótko o sobie: To skomplikowane :)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: wielkopolskie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: Searcher »

PET to politereftalan etylenu i tu już bym unikał, bo nawet woda wypłukuje z niego świństwa. Sprzedawca oszust...
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: masterpaw2 »

mariusz.kuswik1 pisze:Po prostu wydaje mi się, że nie ma sensu przerzucać się z mało pewnego plastikowego słoja na inny mało pewny słój szklany.
A co masz kolego niepewnego w szklanym słoju?
Zakrętkę? Bardzo proszę nie demonizuj, przecież nie trzymasz tego do góry nogami.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Adaszcz31
200
Posty: 226
Rejestracja: piątek, 16 mar 2018, 10:49
Krótko o sobie: Nie ma nic piękniejszego niż realizować i spełniać marzenia
Ulubiony Alkohol: Rakija, Burbon....
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: Adaszcz31 »

Poza tym można zainwestować 1 PLN i kupić korek naturalny o odpowiednim fi.

Autor tematu
mariusz.kuswik1
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2018, 21:41
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: mariusz.kuswik1 »

Szukałem ale tej wielkości raczej ciężko znaleźć korek, sensownym rozwiązaniem wydaje się być przykrycie słoja folią spożywczą i na to nałożenie nakrętki, alkohol nie będzie miał kontaktu z plastikiem + wszystko jest szczelniejsze
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 paź 2018, 08:05 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: JanOkowita »

Powiem prosto z mostu. Szkoda gadać, nie ma tematu.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: masterpaw2 »

@Adaszcz31, mówimy o słojach kilku/kilkunastu litrowych i korkiem z korka raczej ciężko byłoby taką średnicę ogarnąć, a już napewno nie za grosze. Największe z korka jakie są na portalu mają około 120mm, i kosztują przeszło dyszkę.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: Szlumf »

Jak ktoś ma awersje do plastikowych nakrętek to polecam silikony. Chinole mają zestawy do wszystkiego. https://pl.aliexpress.com/item/6-sztuk- ... 5c0fh9dDVr. Do mnie dostawa trwała 2 tygodnie.

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: wawaldek11 »

mariusz.kuswik1 pisze:... sensownym rozwiązaniem wydaje się być przykrycie słoja folią spożywczą i na to nałożenie nakrętki, alkohol nie będzie miał kontaktu z plastikiem + wszystko jest szczelniejsze
A folia spożywcza to ze szkła jest?
Jak tak bardzo boisz się plastiku, to kup balon z dużym otworem, czy chociażby słoje szklane 4,25l i dotnij sobie szkło, którym zakryjesz pojemnik.
Osobiście preferuję słoje twist 4,25 l lub mniejsze w zależności od potrzeb. Mam też balon 20 l z dużym otworem, ale jest niewygodny przy opróżnianiu z resztek owoców. Wolę nastawić kilka słojów nalewki niż jeden balon ;) No i jak będzie jedno "bum!", to stracę 4 litry, a nie 20.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: lesgo58 »

Czytając o problemie kolegi założyciela tematu po raz kolejny nasunęła mi się myśl o szkodliwości czegokolwiek w ogóle.
Co jakiś czas na forum wypływa na wierzch szkodliwość zastosowania jakiś tam elementów, składników czy metod stosowanych w naszym hobby.
Boimy się plastiku, mosiądzu, fałszywego silikonu, pestek itp.
A czy ktoś z "bojków" zastanowił się i zadał sobie pytanie w jakim stopniu szkodzi nam sam alkohol.
Okej - wiem, wiem zaraz ktoś poruszy problem, że skoro szkodzi nam alkohol to po co dokładać jeszcze szkodliwe oddziaływanie w/w składników? I tu niestety ale muszę się zgodzić. Kumulacja ładnie wygląda tylko na reklamach totolotka...
Tylko czy... ktoś się zastanowił ile szkodliwych rzeczy (plastiku, wyziewów różnych, pseudożywności itp) nas otacza i z których to szkodliwych rzeczy korzystamy bezmyślnie i bez problemu. Często też sami osobiście będąc źródłem tych zanieczyszczeń, które w późniejszym czasie wracają do nas trując nas niemiłosiernie. I będąc nawet bezpośrednio przyczyną śmierci. :scratch:
Problem warty refleksji. I - myślę - zdroworozsądkowego myślenia.
Myślę, że nasze myślenie skierowane na prawidłowe użycie wszystkiego co służy do bawienia się naszym hobby powinno być raczej sfokusowane tylko i wyłącznie negatywnym wpływem tychże "szkodliwych" elementów/składników na końcową jakość pod względem organoleptycznym. Szkodliwość dla zdrowia zostawiłbym na dalszym miejscu.
Zresztą - chcesz być (być może!) zdrowszym - nie pij w ogóle. :D

P.S. Poniższy rysunek można odnieść także do plastiku.
alkohol 2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7330
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: radius »

lesgo58 pisze:Myślę, że nasze myślenie skierowane na prawidłowe użycie wszystkiego co służy do bawienia się naszym hobby powinno być raczej sfokusowane tylko i wyłącznie negatywnym wpływem tychże "szkodliwych" elementów/składników na końcową jakość pod względem organoleptycznym. Szkodliwość dla zdrowia zostawiłbym na dalszym miejscu.
:klaszcze: :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Adaszcz31
200
Posty: 226
Rejestracja: piątek, 16 mar 2018, 10:49
Krótko o sobie: Nie ma nic piękniejszego niż realizować i spełniać marzenia
Ulubiony Alkohol: Rakija, Burbon....
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: Adaszcz31 »

@Masterpaw a ja byłem pewien, że mowa o damach 5l. Ja mam i korki do nich są dostępne bez problemu.
Awatar użytkownika

czamnian
100
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 13:11
Krótko o sobie: Młody winiarz i smakosz nalewkowy
Ulubiony Alkohol: Miód pitny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Nalewka w słoju plastikowym PET

Post autor: czamnian »

Plastikowy pojemnik 8l??? W domu mam dwa słoje 5l zakupione bez problemu w małomiasteczkowym żelaznym z dużym otworem plus nowa zakrętka za grosze - a dobrze planując nalewkę można łatwo podzielić w nie pojemność twoich 8 litrów.. żadnego plastiku - żadnego problemu i póki przypilnujesz że zakrętka nie przepuszcza to wszystko jest szczelne. Ja od lat robię nalewki w słojach i po kilku latach leżakowania nigdy nie wyczułem niepożądanych efektów zapachowo-smakowych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Nalewek”