WITAM I PROSZE O POMOC ZNAWCÓW BO KAZDY PRZYPADEK JEST INNY!

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

Autor tematu
HANI
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 17:11

Post autor: HANI »

witam wszystkich juz nie wiem kogo pytać o zrobienie zacieru(nastawu) każdy mówi coś innego a ja zrobiłem zacier 17.04 z 20 litrów kompotu z owocami (śliwki,czereśnie,brzoskwkinie)a wiec tak dodałem do tego 100g drożdzy babuni i 5litrów wody przegotowanej w tym 2kg cukru i 0.7 jakiegoś wina od kumpla które jeszcze nie sfermentowało dobrze zamieszałem i czekałem ale znajomy mi powiedział ze jeszcze mam dołożyć cukru ze 2kg bo to procenty :mrgreen: i dodałem tylko czy czegoś nie sknociłem pytanie za 100 punktów prosze o pomoc !!!!!!!!!!!!!!!!!! aha i jak poznajecie że nastaw jest już gotów do destylacjii i w jakiej temp. sie destyluje bo mi mówili że od 78 do 87 stopni to jest oki???????????????????
koncentraty wina
Awatar użytkownika

nokiapl
20
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 15 lut 2010, 21:04
Re: WITAM I PROSZE O POMOC ZNAWCÓW BO KAZDY PRZYPADEK JEST INNY!

Post autor: nokiapl »

Nie wiem czy nie za dużo masz tam cukru. Bo z opisu wynika że raczej tak.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: WITAM I PROSZE O POMOC ZNAWCÓW BO KAZDY PRZYPADEK JEST INNY!

Post autor: pokrec »

Zasadniczo reguła kciuka to max. ok. 20% stężenie cukru w nastawie. Receptura grunwaldzka jest wypracowana od wieków i non plus ultra. W Twoich 25 litrach nastawu zasadniczo nie powinno być więcej cukru niż 5 kg. Inaczej drożdże moga nie ruszyć. Owszem, więcej cukru, to więcej % w nastawie przed psoceniem, ale taki efekt osiąga się startując nastaw nieco mniej stężony niż te 20% (może 12% cukru wagowo) i na drożdżach winnych wysokoalkoholizujących, np. "Malaga". Nastawia się to jak wino. Po kilku dniach, jak już fermentacja się rozkręci na dobre, można dodawac porcjami co kilka dni stężony syrop cukrowy w 2-ch, trzech ratach. Poczytaj trochę przepisów na wino, żeby wyrobić sobie poczucie proporcji. Wtedy można dojśc do kilkunastu procent alkoholu w nastawie po miesiącu fermentacji, czasem nawet do 18-tu, jak się fermentuje w temperaturach 16 - 18 stopni, choc wtedy proces trwa powoli, czasem nawet 2 miesiące. Oczywiście, nie ma co dodawac cukru jak na wino słodkie, to byłoby marnotrawstwo, trzeba dążyć do tego, żeby wszystko przefermentowało i w nastawie nie było więcej cukru po fermentacji.
W Twoim przypadku, jeśli kompoty już same były słodkie, to masz za dużo cukru w nastawie. Trzeba zawsze przed dodaniem cukru do takiego nastawu zmierzyć jego stężenie już od cukru w przetworach i albo rozcieńczyć wodą do poprawnego, albo dolać syropu odpowiednią ilość.
Zasadniczo jednak, jeśli nie nastawiamy wina na wino, tylko nastaw do psocenia, nie ma co iśc w %, lepiej i oszczędniej iśc w przerobienie całego cukru, nawet kosztem 10% stężenia nastawu po fermentacji. Po 2-krotnym psoceniu nawet na alembiku i tak wychodzi 80%.
Koniec fermentacji poznajemy po:
a) sklarowaniu nastawu,
b) przestaniu bulkania wody w rurce fermentacyjnej zamykającej balon. W przypadku prowadzenia fermentacji w beczce, trzeba wyciąć w pokrywce otwór na korek i rurkę.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
HANI
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 17:11
Re: WITAM I PROSZE O POMOC ZNAWCÓW BO KAZDY PRZYPADEK JEST INNY!

Post autor: HANI »

witam czyli krótko co mam dodac by było oki drozdze winne? z góry dzieki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”