Kolumna ZP niekompletna, modyfikować?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
GL5ER
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2015, 10:40
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: GL5ER »

Dzień dobry!
Konsekwentnie staram się przyswajać wiedzę z tego forum ale po pierwsze ilość materiału do ogarnięcia jest sporo a po drugie wolałbym poznać opinie doświadczonych operatorów.

Sprzęt dostałem od znajomego, z tego co widze jest to jedna kolumna i zbiornik i jakas inna kolumna.
Poniżej wrzucam zdjecia
Kolumna na zbiorniku ma tylko niespełna 90cm , średnica rury 48 wewnątrz, wypełniona jest tylko jakimiś porcelanowymi rureczkami ,moze tam tego jest z pół litrowy kubek.
Ta druga kolumna ma ta sama srednice i też ma 90cm. 4palce
Grzałka nie ma oznaczeń więc jaką ma moc to wielka niewiadoma :-)
Nastawiam sie raczej na cukrowe produkty chociaz wiem ze kolumna ZP to nie jest idealna opcja.
Mam spawarkę i umiem spawać, obrabiać stal i nie ukrywam, ze chcialbym możliwie wykorzystac z tego co mam jak najwięcej ale wiadomo co trzeba kupić to trzeba kupić.
Wypełnić rure od dołu miedzią a potem dalej odpowiednim wypełniaczem. Myślę o czyścikach ale może pokusic się na sprężynki.
Czy jeśli już mam zamiar ją wydłużać/modyfikowac to może aabratek?
Teraz co do średnicy 48mm czy to nie za mało ale też bańka ma ok.37litrów (cylinder bez górnego stożka). Więc może nie ma sensu narazie się tym zajmować.
Czy jeśli zostałbym przy ZP i przedlużyłbym kolumnę to ile dołożyć palców?
Gdzie najlepiej założyć termometry? Czy tem zloty sie nada by go wykorzystac?
Czytałem, że ktoś zrobił układ chlodzenia zamkniety też o takim myślę mam wydajne wentylatory dość energooszczedne , chłodnice od auta oraz pompke , wiec zostala by kwestia włączenia termostatu w układ sterujacy wentylatorem.
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna ZP niekompletna, modyfikować?

Post autor: irek89 »

Dziwne to ustrojstwo. Ja powiem z własnego doświadczenia, że lepiej będzie jeśli kocioł zostawisz a kolumnę dorobisz nową np. Właśnie aabratek.

Autor tematu
GL5ER
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2015, 10:40
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna ZP niekompletna, modyfikować?

Post autor: GL5ER »

To ma być mój pierwszy sprzęt , dla mnie plusem jest to, że mam kocioł, większa średnica no problem wycinam ten kołnierz wstawiam większą średnice :-) narazie chcialbym maksymalnie wykorzystać swoje możliwosci a mniejsze nakłady gotówki zainwestować.
Jak się naucze to potem łatwiej będzie mi zbudować następny sprzęt.

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzajacego.
Ostatnio zmieniony piątek, 12 paź 2018, 22:35 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Kolumna ZP niekompletna, modyfikować?

Post autor: mirek-swirek »

Jeśli zbiornik ma 37 litrów bez górnego stożka, to wcale nie jest tak mało. Możesz spokojnie jednorazowo wlać tę samą pojemność nastawu, a może nawet trochę więcej. jesteś więc na poziomie zbliżonym do 50-litrowego kega. Kolumna jest trochę za małej średnicy, żeby przeprowadzić szybki proces. Ale, ma tę zaletę, że juz jest.
Skoro nie jest dla ciebie problemem powiększenie otworu zakładam, że spawanie równiez. Można by wiec z tych dwóch kolumn zespawac jedną, a z pozostałych elementów zrobić głowicę z chłodnicą i zaworkiem LM. A niektóre z "zimnych palców" wykorzystać jako porty na sondy termometrów
Z drugiej zaś strony, wymaga to nadal doś dużo pracy więc może od razu zrobić coś bardziej wydajnego.

Autor tematu
GL5ER
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2015, 10:40
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna ZP niekompletna, modyfikować?

Post autor: GL5ER »

Tak, napiszę po raz trzeci :-) mam spawarke do stali nierdzewnej, tokarnie, frezarki więc przerobienie tego sprzętu nie jest dla mnie problemem. Wychodzę z założenia, że jeżeli już jakiś sprzęt jest i jest możliwość przerobienia to czemu nie a koszta raczej będą niższe niż zakup nowego sprzętu. Dodatkowo to ma być pierwszy sprzęt i trochę traktuje to jako naukę też.
Jedno pytanie do Twojej wypowiedzi @mirek-świrek , bo być może nie zrozumiałem mam zespawac ze sobą obie rury aby sumarycznie powiększyć średnice ? Czy może mówiłeś to w kontekście wydłużenia tej rury przy pozostaniu przy tej srednicy? Czy nie lepiej kupić rure o większej średnicy i zrobić nową góre? W zasadzie to i ten zbiornik też mogę sobie powiększyć . ;-)
Dzięki za wszelkie porady!
Ostatnio zmieniony piątek, 12 paź 2018, 07:55 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Kolumna ZP niekompletna, modyfikować?

Post autor: mirek-swirek »

Myślałem o przedłużeniu, ale jeśli nie jest problemem zrobić kolumnę o większej średnicy, ja bym szedł w tę stronę. Im większa średnica kolumny tym większa moc grzania można przyłożyć i szybciej poprowadzić proces.

Autor tematu
GL5ER
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2015, 10:40
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna ZP niekompletna, modyfikować?

Post autor: GL5ER »

No dobrze w takim wypadku jaka srednica rury bedzie dobra? No i długość ? Myślę o aabratku czy może na moje potrzeby wybrać inne rozwiązanie? Myślę o nastawach cukrowych.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Kolumna ZP niekompletna, modyfikować?

Post autor: mirek-swirek »

Kolumna 70 mm i nastaw 45 litrów to jednorazowy proces około 5-6 godzin, zaleznie od długości stabilizacji i ewentualnego "wyciskania" gonu i pogonu do ostatniej kropli. Destylacja odpędu z dwóch nastawów metoda 2,5 to około 9-10 godzin. A czasem dłużej.
Węższa kolumna to dłuższy proces, szersza krótszy. Ale też i przyłożona moc grzewcza musi być odpowiednia więc do kolumny o wiekszej średnicy potrzebujesz więcej kilowatów.

Autor tematu
GL5ER
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2015, 10:40
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna ZP niekompletna, modyfikować?

Post autor: GL5ER »

Czy na taki zbiornik jak ja mam 1,5kW i 2kW będzie ok? I następna sprawa czym odizolować zbiornik, żeby nie było strat w grzaniu? Są jakieś maty?

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Kolumna ZP niekompletna, modyfikować?

Post autor: mirek-swirek »

Moc grzania dobierasz do kolumny.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna ZP niekompletna, modyfikować?

Post autor: masterpaw2 »

GL5ER pisze:Czy na taki zbiornik jak ja mam 1,5kW i 2kW będzie ok? I następna sprawa czym odizolować zbiornik, żeby nie było strat w grzaniu? Są jakieś maty?
Spokojnie taka konfiguracja grzałki będzie dobra - wskazany regulator mocy.
Co do ocieplenia zbiornika, to jak najbardziej to robić. Zajrzyj tu ocieplenie-kega-z-pomiarami-t14047.html, może cóś dla siebie znajdziesz.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
GL5ER
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2015, 10:40
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna ZP niekompletna, modyfikować?

Post autor: GL5ER »

Dzięki wielkie Panowie ! Pewnie bede jeszcze miał mase pytan bo nie wszystko jest dla mnie jasne . Nie znalazlem odpowiedzi na przykład , co to są te półki teoretyczne. Nie mam też konkretnej odpowiedzi jaki odcinek wypełniać. Narazie kupię 2metry rury fi 63. Bo mam w dobrej cenie :-)
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna ZP niekompletna, modyfikować?

Post autor: masterpaw2 »

Kolego, nie od razu Kraków zbudowano ;), na spokojnie sobie poczytaj
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=116
kolumna-a-rektyfikacja-kompendium-wiedz ... t9284.html
Kolumnę rektyfikacyjną wypełniamy maksymalnie jak tylko się da, w celu uzyskania jak największej liczby rzecznych wcześniej półek, co zapewni nam stabilny proces i dobrą jakość urobku.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”