Procent nastawu

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

Autor tematu
florianteam2
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 22 sie 2012, 22:44

Post autor: florianteam2 »

Witam przeglądam forum i znalazłem pewną nieścisłość :

"Nastaw z cukru - łatwiej się już nie da!
Przygotowanie tego nastawu według tego przepisu jest banalnie proste, potrzebujemy tylko cukru, drożdży i wody. Nastaw cukrowy musimy sobie policzyć, tak, żeby znać zawartości alkoholu w nastawie i potem w produkcie.

Chcąc oszacować objętosć i woltaż alkoholu przyjmujemy, że z jednego kilograma wsypanego cukru uzyskujemy 1l 50% alkoholu.

Zatem jeżeli w naszym nastawie mamy 5kg cukru, możemy się spodziewać, że będzie tam 5l 50% alkoholu i woda. Więc wykorzystując wzór C1 x V1= C2 x V2 liczymy, że 5l x 50%= Xl x Y%, gdzie X= objętość nastawu, a Y to nasz obliczany procent.

Konkludując: Jeżeli mamy 5kg cukru w 25l nastawu nasz wzór wygląda tak:

Y[%]= (5l x 50%) / 25l
Y= 10%

Zatem mamy 25l 10% nastawu. Ile z tego będzie surówki?"

Natomiast w innej części forum :

"Co to są Drożdże Spiritferm T3?

Są to drożdże gorzelnicze z dodatkiem pożywki i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesu fermentacji.

Instrukcja: 5kg cukru w 1 dzień daje 13%, 6kg cukru w 2 dni daje 15%, 7kg cukru w 3 dni daje 17%.

Instrukcja: Rozpuścić wybraną ilość cukru w ciepłej wodzie, przelać do fermentatora i dopełnić ciepłą wodą do objętości 25 litrów. Do nastawu o temp. 20-30*C wsypać całą zawartość torebki drożdży i dobrze wymieszać. Optymalna temperatura fermentacji 22-27*C".

Więc które obliczenia są poprawne?
Ostatnio zmieniony sobota, 13 paź 2018, 09:31 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki

arkadiuszcz
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:55
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Procent nastawu

Post autor: arkadiuszcz »

Hehe, wszystko polega na tym, że z każdego kg cukru mamy około 0,6l alkoholu, ale w domowych warunkach ciężko idealnie przefermentować i oddestylować dokładnie taką ilość, dlatego do obliczeń przyjmuje się 0,5l alkoholu z każdego kg cukru, czyli 1 litr 50% alkoholu. Oba wyliczenia są poprawne, bo z 25l nastawu 13%, oddestylujesz mniej więcej 2,5l 96% alkoholu, czyli 10% tej objętości, brakujące 3% to niedokładność procesu prowadzonego w domowych warunkach.

Bartek92
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2018, 15:54
Krótko o sobie: Jestem niespotykanie spokojnym człowiekiem, co nie znaczy, że dobrym pomysłem jest mnie denerwować.
Ulubiony Alkohol: Swojskie wino z winogron.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Centrum kraju.
Re: Procent nastawu

Post autor: Bartek92 »

Witam, odgrzeje temat i zapytam.

Zrobiłem nastaw z cukru według wzoru 1410, czyli 10kg cukru 40l wody i drożdże tylko, że nie 10dag, a saszetke puriferm uk-48. Miałem z tego jakieś 46 litrów nastawu 22%.

Drożdże pracowały dłużej niż w instrukcji, ale taka moc oznacza, że miałem ponad litr czystego etanolu z jednego kg cukru.

Mieliście kiedyś tak czy szukać innego alkoholomierza? Nie mierzyłem blg bo nie miałem czym.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Procent nastawu

Post autor: aronia »

Zacznijmy od tego o jakiej mocy był ten litr?
Kolejna kwestia to jak zmierzyłeś te 22%, bo jak już w innych tematach pisali koledzy przy tych proporcjach to co piszesz to totalne bzdury: 17g cukru w 1 litrze po przerobieniu daje 1 %. U Ciebie było 10000 g w 46l roztworu co mogło dać niecałe 13% - sorry, ale do 22 sporo brakuje.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Procent nastawu

Post autor: arTii »

Bartek92 pisze:46 litrów nastawu 22%.
A czym zmierzyłeś tę moc? Chętnie kupię taki miernik jeśli niedrogi...
Bo mi w sklepie nie chcieli chyba sprzedać miernika stężenia alkoholu w nastawie.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Procent nastawu

Post autor: zzibii »

Na moim alkoholomierzu też tak pokazuje moc przerobionego nastawu przy startowym blg 22. Alkoholomierz z firmy na literkę B za 9 zł. :)
Ostatnio zmieniony sobota, 13 paź 2018, 11:17 przez zzibii, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”