Młynek do jabłek/owoców

Deflegmatory, odstojniki, zawory, filtry...

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy

Post autor: chprzemo »

Cześć wszystkim.


Mam nadzieje, że to dobry dział... Przez tegoroczne zmagania z jabłkami przyszedł czas na dokończenie prasy do owoców ale w pierwszej kolejności do usprawnienia najsłabszego ogniwa całego "procederu"- rozdrabniania owoców.
Wiem, ze szczątkowe informacje pojawiają się w różnych tematach i chciałbym zebrać to wszystko w tym jednym temacie. Coraz więcej osób zajmuje się produkcją destylatów owocowych i myślę, że warto podzielić się swoją wiedzą w tym temacie.

Planuję rozdrabniacz na zasadzie szarpacza w pełni z KO. Głównym elementem tnącym będzie wał z rury KO z przyspawanymi prętami które będą sukcesywnie rozszarpywały jabłka, napęd oczywiście elektryczny. Chciałbym narysować kawałek projektu 3D takiego ustrojstwa ale brakuje mi podstaw:

1) jaka średnica rury rozszarpującej owoce? 70mm wystarczy?
2) Jak długie "szarpacze" na rurze? Jakieś 2 cm fi 6mm?
3) jaka szerokość robocza wałka szarpacza? 20 cm ?
4) napęd- silnik od pralki przełożenie 1:10? Będzie wtedy miał około 1400 rpm...
5) projektować "grzebień na bocznej ściance tak żeby szarpacze przez niego przechodziły? Zwiększy to skuteczność?
6) ktoś pisał na forum, że ważny jest kąt bocznej ściany w stosunku do wału szarpacza- nie znalazłem już tego wpisu- jeśli autor czyta mój temat to proszę o rozwinięcie.


Dzięki za odpowiedzi- mam nadzieje, że temat się rozwinie i do przyszłego sezonu więcej z nas będzie "zmechanizowanych".


Wstawiam fotkę poglądową znalezioną gdzieś w necie jak to widzę- wkręty na wałku wyżej nazywam szarpaczami:).
3[8].jpg
pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 paź 2018, 10:37 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

sq8wga
50
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 26 sie 2016, 15:41
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Młynek do jabłek/owoców

Post autor: sq8wga »

Ja również myślałem nad skonstruowaniem własnego rozdrabniacza do jabłek. W międzyczasie natknąłem się na film pokazujący pracę litewskiej maszynki do tarcia ziemniaków. Zakupiłem ten sprzęt (producent Migiris, cena z przesyłką około 250 zł). Jak do mnie dotarł byłem lekko zawiedziony - do czasu pierwszego użycia. Moim zdaniem nie potrzeba nic lepszego. W ciągu dwóch godzin zmieliłem około 150 kg jabłek i odcisnąłem je na prasie. Oczywiście pomagała mi żona. Podsumowując: konstruować można jak najbardziej, ale prawdopodobnie urządzenie wyjdzie dużo drożej niż rozwiązania dostępne obecnie w handlu.

Wysłane z telefonu
Awatar użytkownika

Jozinek
50
Posty: 98
Rejestracja: sobota, 25 sie 2018, 10:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Młynek do jabłek/owoców

Post autor: Jozinek »

Ja robię z motoreduktora napęd do maszynki alfa 32, będzie i do jabłek i w razie czego do mięsa.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Młynek do jabłek/owoców

Post autor: chprzemo »

Ciekawy pomysł- przemyślę to ale bez wstępnego rozdrobnienia jabłek się nie obejdzie. Przy ilości np. 500 kg lepiej coś co od razu załatwi sprawę...

Ale pomysł wezmę pod uwagę:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Młynek do jabłek/owoców

Post autor: aronia »

Od 3 tygodni używam podobnego - wałek z rury o średnicy 130 mm, szarpaki w postaci kawałków blachy - aktualnie 4 sztuki, ale planowane zwiększenie liczby. Co do szerokości wałka to u mnie jest jakieś 30 cm, ale po wyciśnięciu już ponad 300l soku z jabłek w dwa sobotnie wieczory mogę poradzić, żebyś dopasował szerokość do naczynia odbiorczego oraz tego czym będziesz zasypywał - u mnie są to wiaderka 10l i o ile zwężający się lej pod wałkiem dobrze do niego pasuje to niestety część zasypowa wymaga przeróbki, bo trzeba uważać przy zasypywaniu, aby nie było konieczności sprzątania/ponownego płukania jabłek. Napęd elektryczny - silnik ze starej pralki niestety nie wytrzymał przerobu, ale w zanadrzu były mocniejsze i na nich nie robi wrażenia taka praca.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Młynek do jabłek/owoców

Post autor: chprzemo »

Rozumiem, że polecasz szerszy lej zasypowy? Jak wysoki masz zasyp? 10 l jabłek całych z takiego wiadra zastępujesz na raz? Masz jakaś klapę na zasypie żeby kawałki jabłek przy mieleniu nie wychodziły na zewnątrz?

Kawałki blachy na wałku o jakich wymiarach są? Wysokie? Masz grzebień między którym przechodzą szarpaki?


Jaki silnik docelowo zastosowałeś? Moc/obroty/przełożenie? 1 faza czy 3?

Wybacz serie pytań ale chciałbym przygotować się do tej konstrukcji...

Możesz podrzucić jakieś foto?
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Młynek do jabłek/owoców

Post autor: aronia »

Dokładne dane mogę podać dopiero w weekend, ponieważ nie ma mnie na miejscu. Silniki są 2: jeden jednofazowy, drugi 3-f. Co do przełożenia to 1:1, bo silniki są o dość dużej mocy - akurat się gdzieś walały po garażu. Zasyp jest w trakcie przeróbek - wydłużanie i wspomniane wcześniej poszerzanie(dokładne wymiary w weekend). Co do kalpy to ze względu na to, że jest to robiony naprędce prototyp to jest to po prostu kawałek deski położony na koszu zasypowym.
Na jeden raz wsypuje albo 1 albo 1,5 wiaderka - co po zmieleniu daje 1 wiaderko sieczki. Grzebienia brak, ale od strony wynurzających się szarpaków jest blacha zabezpieczająca przed podrzucaniem jabłek przez kręcący się wałek/powodująca spadanie jabłek w kierunku miejsca w którym jabłka są rozdrabniane/wciągane w stronę szczeliny.
Blachy mają chyba 0,5 cm, ale to muszę sprawdzić.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Młynek do jabłek/owoców

Post autor: chprzemo »

@aronia będę wdzięczny za wszystkie informacje i ewentualne foto...

Jak możesz to daj tez znać jakie silniki to napędzają, może nie będę kombinował z przełożeniami tylko zrobię na tym co u mnie wała się po garażu...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Osprzęt”