Na Słowacji destylacja już na legalu

Aspekty prawne dotyczące produkcji alkoholi. Legalizacja, zatrzymania, prawne zmagania.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Veritate
10
Posty: 11
Rejestracja: sobota, 29 wrz 2018, 00:53
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: Veritate »

Dwa tygodnie temu, bo 20 września 2018 r. parlament na Słowacji przyjął ustawę regulującą i umożliwiające destylację na własne potrzeby.

Są obostrzenia -m.in. trzeba wcześniej zgłaszać datę i plaonowany urobek, jest niemały podatek (2,70 EUR za litr 50% alkoholu), ale można legalnie dla siebie podestylować.

źródło: https://www.aktuality.sk/clanok/625193/domace-palenie-bude-legalne-parlament-to-definitivne-schvalil/
źródło: https://ekonomika.sme.sk/c/20918438/slovaci-si-budu-moct-palit-domace-pre-vlastnu-spotrebu.html
Ostatnio zmieniony piątek, 5 paź 2018, 08:43 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Qba
700
Posty: 706
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Kontakt:
Re: Na Słowacji destylacja już na legalu

Post autor: Qba »

Veritate pisze:jest niemały podatek (2,70 EUR za litr 50% alkoholu)
Nie widzę informacji o tym podatku.

Udało mi się częściowo przetłumaczyć informacje tam zawarte.

Spełniając kilka warunków – mogą pędzić leganie.

Oto kilka z nich:
  • destylować można destylat wyłącznie z własnych owoców;
  • dopuszczalna ilość to 25 litrów na osobę (gospodarstwo domowe) na rok kalendarzowy;
  • destylator może mieć maksymalnie 100 litrów pojemności;
  • domowy producent musi osiągnąć określony wiek - 21 lat;
  • destylatu nie można sprzedać – wyłącznie własny użytek tzn. wyprodukowany alkohol nie może zostać wprowadzony do obrotu w żaden sposób;
  • urządzenie destylacyjnie w czasie nieużywania musi być zamknięte (zaplombowane), czyli nie może być używane;
  • o zaplanowanej destylacji producent domowy musi powiadomić urząd celny, który przyjdzie i odplombuje (odpieczętuje) urządzenie, po zakończonej destylacji ponownie je zaplombuje;
Mojej ocenie restrykcje, które przyjął ustawodawca bardziej zniechęcają niż zachęcają do przyznania się, że posiada się sprzęt do destylacji to ale jest to spory krok do pełnej legalnej domowej destylacji.

Cały artykuł: https://alkohole-domowe.com/alkohol-i-t ... galna.html
Ostatnio zmieniony piątek, 5 paź 2018, 08:53 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Na Słowacji destylacja już na legalu

Post autor: kwik44 »

To plombowanie jest upierdliwe. Ja kociołka używam również do warzenia piwa. Ale jest to duży postęp tak czy siak. Podatek byłbym w stanie zapłacić, mając na uwadze wyłącznie własne potrzeby. Ile tego rocznie się wypija? U mnie to jest 10l maks. Włączając zakupy łysej... ech żeby nasi "ż"ądzący wykazali się odrobiną pomyślunku, a nie traktowali nas wszystkich jak idiotów...
Awatar użytkownika

zielonka
900
Posty: 921
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 241 razy
Re: Na Słowacji destylacja już na legalu

Post autor: zielonka »

Nie jak idiotów - jak krowy do dojenia a nawet gorzej czyli bydło z którego potrzebami nie ma się co liczyć.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

Autor tematu
Veritate
10
Posty: 11
Rejestracja: sobota, 29 wrz 2018, 00:53
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Na Słowacji destylacja już na legalu

Post autor: Veritate »

@Qba info o podatku od 'psoty na legalu' na Słowacji pochodzi ze strony:

http://www.kovodel.cz/prehled-novinek/l ... slovensku/

To strona Słowackiego producenta (profesjonalnych) destylatorów, na którą trafiłem przypadkiem błąkając się wcześniej po serbskich i czeskich stronach producentów alembików i takich tam :-)
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 paź 2018, 07:50 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo a Produkcja Alkoholi”