Cydr - cicha fermentacja - konieczność czy wybór

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...

Autor tematu
tpdlagier
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 17 wrz 2018, 00:53

Post autor: tpdlagier »

Witam. Właśnie obserwuję od 2 dni swój pierwszy nastaw na cydr - 25-30 litrów soku, jabłka z sadu niepryskane. W gąsiorze jest mnóstwo piany i sam nastaw mocno mętny - tak zdaje się ma być jeśli używam "żywych" jabłek? Wszystko mocno gazuje. Mam natomiast pytanie - jak już fermentacja uspokoi się czy zlanie cydru do cichej fermentacji jest opcją czy koniecznością by uzyskać dobry napój? Zaznaczam że to pierwsza próba. Nie sprawdzałem poziomu cukru. I czy cicha fermentacja ma odbywać się w innym naczyniu czy umyć gąsior i zlać tam
z powrotem nastaw?

czytam
700
Posty: 729
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 109 razy
Re: Cydr - cicha fermentacja - konieczność czy wybór

Post autor: czytam »

To opcja. Można przetrzymać dłużej na burzliwej. Jak cicha, to lepiej w innym (czystym) naczyniu - mniejsze ryzyko zakażenia.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Cydr - cicha fermentacja - konieczność czy wybór

Post autor: JanOkowita »

Pozwolę sobie zareklamować książkę - choć wiem, że dla niektórych młodszych nie ma już dzisiaj czegoś takiego jak książki :)
https://alkohole-domowe.pl/cydr-jak-zro ... 41-8-p1308
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
tpdlagier
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 17 wrz 2018, 00:53
Re: Cydr - cicha fermentacja - konieczność czy wybór

Post autor: tpdlagier »

Dzięki za info. Rozumiem. że cicha fermentacja zaczyna się kiedy nastaw przestaje produkować dwutlenek węgla i rurka fermentacyjna cichnie. A czy w cichej fermentacji tez wstawiamy rurkę fermentacyjną czy zamykamy naczynie i czekamy? Ile czekamy? 2-3 tygodnie? Czy poza higieną produkcji coś trzeba robić żeby nie zepsuć cydru, żeby nie zakaził się? Mam na myśli i pianę która zbiera się nad cydrem i zabiegi związane z przelewaniem. Bo z wielu przepisów wyczytałem że moment butelkowania ustalany jest bardzo indywidualnie. jedni robią to zaraz po zakończeniu burzliwej fermentacji, inni po 2-3 tygodniach, a jeszcze inni po 2-3 miesiącach. Z góry dziękuję za pomoc

czytam
700
Posty: 729
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 109 razy
Re: Cydr - cicha fermentacja - konieczność czy wybór

Post autor: czytam »

Rurka ma zostać. 2-3 tygodnie to rozsądny czas. Pod koniec można na kilka dni wstawić do lodówki - przyspieszy to klarowanie.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Cydr - cicha fermentacja - konieczność czy wybór

Post autor: manowar »

Wszystko zależy na czym ci zależy. Jak powiem jak robię przy piwie - absolutnie do wykorzystania i przy cydrze. Nie zlewam na cichą - szkoda natleniać. Dla cydru bez dodatkowego cukru 2 tygodnie starczą do przefermentowania. Ściągnij do odkażonego naczynia z kranikiem do rozlewu, wlej najpierw rozpuszczony cukier - przy przelewaniu ładnie się wymiesza i w butelki - po 2-3 tygodniach będzie nagazowany i do picia. Jak masz kega to możesz potrzymać dłużej na burzliwej, zrobić coldcrusha (wstawienie do niskiej temperatury) żeby było klarownie i potem w kegu sztucznie nagazować.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

Autor tematu
tpdlagier
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 17 wrz 2018, 00:53
Re: Cydr - cicha fermentacja - konieczność czy wybór

Post autor: tpdlagier »

Pierwsza próba smaku cydru - jest bardzo wytrawny. Dobry w smaku, nie zatęchły ale wytrawny na granicy kwaśnego. Rozumiem, że o ile właśnie nie wytwarzam 30 litrów octu jabłkowego to dosładzanie należy wykonać długo przed butelkowaniem? A co z cukrem dodawanym do butelkowania żeby powstał cydr gazowany?
I pytanie czy dodaje się pirosiarczan żeby wyhamować gorsze dzikie drożdże?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”