Pytanie Techniczna - Chłodnica - Automatyzacja pędzenia

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
maszt
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 17 lis 2012, 21:22
Krótko o sobie: Wódz Pędzący Bimber
Ulubiony Alkohol: miętóweczki
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Południowe Mazowsze
Podziękował: 2 razy

Post autor: maszt »

Czołem bimbrownicy! Piszę w takiej sprawie:
Otóż mam małą melinkę w bloku, kiedyś znajdował się tam punkt ruchu, ale teraz ja to przejąłem i mam tam tajną bazę :D . W domu nie mogę pędzić za często bo baba się czepia i teściowie. Na ogół puszczałem jak tamci sobie do rodziny jeździli czy cuś. Na codzień chodzę do pracy, na melince jestem raz na tydzień mniej-więcej. Chciałem zautomatyzować proces zamiany nastawu cukrowego w dobro spożywcze :mrgreen: .

Otóż. Mam potstilla na bazie kegu z grzałkami elektrycznymi, 60 litrów, zalewam zazwyczaj około 45-50 litrami nastawu z cukru, mój patent na jaki wpadłem jest taki: Zakupić sterownik do prądu, który mogę obsługiwać po wifi (włączać na około 4h po czym mogę przez apkę wyłączyć), podpiąć pod niego grzałkę i pompę wody i po około 4h by się to wyłączało. To miało by służyć tylko na pierwsze pędzenie, drugie już bym sam nadzorował.

A sedno sprawy jest takie: chłodzone by to było wodą pompowaną z takiej beczki 30-litrowej, gdzie po przejściu przez chłodnicę woda by wracała do tej beczki, i chodzi mi o to, czy woda po jakimś czasie nie zrobi się za gorąca by chłodzić opary w chłodnicy.

Na sprzęt będzie skierowana kamerka wifi więc wszystko mogę sobie z pracy obserwować, druga sprawa od roboty do swojej bazy mam 5 minut autem, więc w razie jakiegoś zacięcia się sprzętu mogę szybko tam podjechać i powyłączać ręcznie.


Pomijając sens tego i tak dalej, chodzi mi tylko o tą wodę :)
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pytanie Techniczna - Chłodnica - Automatyzacja pędzenia

Post autor: jatylkonachwile »

Chłodnica musi wytracić taką ilość energii jaką grzejesz, jak masz grzałki np 2x2kW to chłodnica musi oddać 4kW ciepła, a to czy da radę zależy od czasu przepływu przez chłodnicę, oraz różnicę temperatur między chłodnicą a powietrzem. Poszukaj tematu zamknięty obieg wody, tam jest kilka ciekawych rozwiązań.
A co do bezpieczeństwa aparatury bez nadzoru to już sam pomyśl.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Pytanie Techniczna - Chłodnica - Automatyzacja pędzenia

Post autor: Doody »

Nie do końca tak jest jak napisałeś. Ze skraplaczy wylewa się gorąca woda, która niesie ze sobą dużo energii. Skraplacz ma tylko zabrać tyle energii z par, żeby doprowadzić do skroplenia destylatu, a to w przypadku grzania z mocą 4kW o wiele mniej niż 4 kW.
Pozdrawiam
Darek

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Pytanie Techniczna - Chłodnica - Automatyzacja pędzenia

Post autor: Imbir »

Odpuść sobie sterowanie na odległość większą niż kilkadziesiąt metrów, co by Cię ostudzić poczytaj temat niebezpieczenstwa-towarzyszace-destylac ... ml#p135424 lub przestroga-t460-20.html a jak się postarasz to znajdziesz jeszcze kilka takich w dziale "zdrowie i bezpieczeństwo"
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Pytanie Techniczna - Chłodnica - Automatyzacja pędzenia

Post autor: jatylkonachwile »

Ok, ciepły destylat ma jakąś energię której nie trzeba wytracać na chłodnicy ale można. Dunder też ma jakąś energię której nie trzeba odprowadzać ale jest coś takiego jak ciepło parowania.
Etanol (czysty) ma tą wartość na poziomie 42.32kJ/mol czyli 42.32kJ/46,07g a to daje żeby tylko zmienić ciecz w parę energię na poziomie 918.6kJ/kg w przeliczeniu na jednostki łatwiejsze przyswojeniu daje 0,255kWh a to tylko tyle żeby skroplić etanol który wciąż będzie miał ok 78*C, chcąc go schłodzić do dajmy 30*C potrzeba 117.2kJ/kg a to daje 0.032kWh, a to są dane przy 1kg/h czyli jakieś 1,3l/h, w przypadku potstila duża część dobra to woda która te parametry zwielokrotni.

Ogólnie rzecz biorąc chłodzenie w obiegu zamkniętym da się zrobić, nawet na małej beczce ale chłodnica musi być odpowiednio wydajna żeby oddać duże ilości ciepła do powietrza, a co do zdalnego sterowania to wolał bym żeby ludzie nie mieli takich pomysłów. Nawet duże linie produkcyjne wymagają fizycznego dozoru.

70-MAREK
150
Posty: 162
Rejestracja: środa, 15 sie 2012, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: LUBLIN
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Pytanie Techniczna - Chłodnica - Automatyzacja pędzenia

Post autor: 70-MAREK »

Witam,
Chłopie popraw temat, razi po oczach,
nie chcę byś czepliwy, ale gdzie jest Moderator? ;)
Post do usunięcia

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Pytanie Techniczna - Chłodnica - Automatyzacja pędzenia

Post autor: Szlumf »

Poczytaj o spiral-stilu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”