Problem ze stabilizacja kolumny

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...
Awatar użytkownika

Autor tematu
dziki gon
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2018, 21:00

Post autor: dziki gon »

Zdecydowałam się napisać ponieważ w żaden sposób nie mogę sobie dać rady ze stabilizacją kolumny. Jest to moje 3 pędzenie, dwa pierwsze poszły dość gładko, ale ten dzisiejszy to jest po prostu tragedia.
Posiadam kolumnę z głowicą puszkową i kegiem 50l. Dwa pierwsze procesy przeprowadziłem z wypełnieniem z pociętych miedzianych rurek było ok. Teraz kupiłem sprężynki pryzmatyczne miedziane i zasypałem nimi kolumnę. Narobilem 50l. 17procentowej cukrówki i odpaliłem maszynkę.
Dwie grzałki 1500W i 2000W chodziły razem do temperatury 77.9°C na głowicy podjąłem 2000W i czekałem na 78.4°C tak jak to to ile do tej pory.
Zbyt mały przepływ wody spowodował ulatnianie się gorących oparów trzecią rurką z głowicy ( służącą do płukania głowicy). Zwiększyłem przepływ i przestało parować, ale temperatura na głowicy spadła do 77.1 - 77,6°C i żadne ruchy kurkiem kranu nie przynosiły zwiększenia temperatury. Kiedy zmniejszałem przepływ wody żeby podnieść temperaturę zaczynało znowu parować z 3rurki. Zmieniłem nawet grzałkę na 2000W a później jeszcze na 3500W ale temperatura ustabilizowala się na 77.4°C i ani 0,1 więcej. Dodatkowo we wzierniku wrzało a na kegu miałem 88-90°C.
Finał jest taki, że walczyłem z 1,5 godziny i koniec końców "wyszedłem z nerw" i przerwałem proces. 50l. Cukrówki pewnie spuszcze do kinia jak wystygnie chyba, że ktoś z kolegów ma pomysł jak to ratować.
No i główne pytanie co spartoliłem bo patrzę w swoje notatki i nie mam pomysłu?
Bardzo proszę o pomoc na dodatkowe pytania chętnie odpowiem...Obrazek

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: arTii »

A pewien jesteś że termometr jest OK? Mój termometr - taki jak Twój zawsze przy destylacji stoi na 77,5
Poza tym cukrówce nic się nie stało - możesz uruchomić ją jeszcze raz. A w najgorszym wypadku podziel na pół i zrób z niej dwa nastawy dodając cukier i grzybki
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: lesgo58 »

Nic nie piszesz o średnicy kolumny, więc przyjmuję że masz kolumnę o średnicy 50mm. Tak mi się wydaje (bo skądś znam tę kolumnę :scratch: ).
Popełniłeś mnóstwo błędów. Nie wiem jak długo śledzisz forum, ale o prowadzeniu procesu jest mnóstwo i nie sposób ominąć tych tematów. Są też łatwe do wyszukania. A Ty ten etem skrzętnie ominąłeś. przynajmniej tak to wygląda z Twojego opisu. To tyle połajanek. (bo dzisiaj mam tzw. zerowy dzień.)
Ale poznaj też moje dobre serce. Oto kilka dobrych rad:
- pierwszy błąd to oczekiwanie na temperaturę wzorcową czyli 78,4*C. Taka będzie przy określonym ciśnieniu atmosferycznym. Gdy ciśnienie się zmieni to i temperatura się zmieni. Druga powodem dla którego nie oczekujemy wzorcowej temperatury to jakość termometrów.
- drugi błąd to ciągła zmiana mocy grzania. Dla kolumny o średnicy 50mm optymalną mocą grzania jest 1800W, ale wystarczy, że będziesz grzał 1500W i tez będzie dobrze. Zmiana mocy grzania na 3500W było dużym błędem. Co spowodowało zalanie kolumny. (wrzący wziernik)
A także ulatnianie się oparów z głowicy.
- po trzecie - nic nie wylewaj. Wlej z powrotem wszystko do kega i powtórz cały proces.

Oto jak masz to tym razem zrobić.
Po kolei:
- rozgrzej nastaw pełna mocą.
- gdy temperatura dojdzie do głowicy zmniejsz grzanie do 2000W
- stabilizuj przez 20 minut
- spuść na szybko jeziorko (150ml)
- stabilizuj ponownie 20min
- spuść ponownie jeziorko 150ml
- stabilizuj ponownie 20min
- możesz ponownie spuścić jeziorko, ale nie musisz. Tylko możesz przełączyć zaworek na kropelkowy odbiór przedgonów. Prędkość ok. 1 kropla/sek. Tak długo aż przestanie śmierdzieć. Odbieraj przedgon kropelkowo równolegle do odbioru gonu właściwego.
- przechodzisz na odbiór z OVM. Ustalasz odbiór na prędkość nie większą niż 20ml/min. Musisz to zrobić metodą prób i błędów. Czyli po wstępnym odkręceniu zaworu odczekaj kilka minut sprawdzając prędkość przepływu. Jeśli będzie różna od 20ml/min to odpowiednio koryguj.
- odbieraj z tą prędkością tak długo aż temperatura na dole kolumny będzie rosła. Gdy tak się stanie koryguj odbiór w dół.
I tak aż do końca procesu.

Resztę doczytaj tutaj:
topic9284.html
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: johnex »

dziki gon pisze:Dwa pierwsze procesy przeprowadziłem z wypełnieniem z pociętych miedzianych rurek było ok.
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że na wypełnieniu z rurek było dobrze. Napisz jaki otrzymywałeś destylat.
dziki gon pisze:Teraz kupiłem sprężynki pryzmatyczne miedziane i zasypałem nimi kolumnę.
A nie lepiej było kupić nierdzewne i nimi zasypać kolumnę. Sprężynki miedziane poza tym, że są droższe od nierdzewnych to mają dużo gorszy HETP i nadają się na wypełnienie katalizatora. Nie słyszałem aby całą kolumnę wypełniać miedzią.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: lesgo58 »

johnex pisze: Jakoś nie chce mi się wierzyć, że na wypełnieniu z rurek było dobrze. Napisz jaki otrzymywałeś destylat.
Jest to bardzo prawdopodobne, bo pracował na bardzo przewiewnym wypełnieniu. Jak do tego dołożył odpowiednio dużą prędkość odbioru to kolumna pracowała bez większych przeszkód. Jakość jaką otrzymał pominę milczeniem, bo być może nie zależało mu na ideallnie czystym urobku.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
dziki gon
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2018, 21:00
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: dziki gon »

Bardzo dziękuję koledze lesgo58 za dobre serce i berdzo cenne porady. Cieszę się że sprawa się tak zupełnie nie rypła i cukrówka do odratowania. Jak wrócę z pracy to się biorę do dzieła.
Rozumiem że taka temperatura jak miałem czyli te 77.6 biorąc pod wzgląd ciśnienie (a wczorajszy wieczór był faktycznie deszczowy) jest ok. Zafiksowałem się na temperaturze dlatego, że w poprzednich procesach pięknie się stabilizowalo na 78.3. Faktycznie jakość możemy pominąć milczeniem dlatego zainwestowalem w sprężynki.
Kwestia wypełnienia, tutaj trochę nieprecyzyjne się wyraziłem pisząc "zasypalem kolumne". Oczywiście miedź jest na dole u góry natomiast siedzą dość luźno zmywaki tak mniej więcej do połowy wysokości kolumny.
Co mi wyszło w poprzednich procesach, ano 93 do 95% tyle że smak pozostawił wiele do życzenia stąd jak już wyżej pisałem inwestycja w sprężynki.
Jeszcze raz dziękuję szanownemu koledze lesgo58 i działam według zaleceń.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: johnex »

Miedziane sprężynki niewiele poprawią w jakości destylatu. Pomogą wyeliminować zapach zgniłych jaj, wyłapując związki siarki. Na jakość destylatu wpływ ma wypełnienie nierdzewne czyli w twoim przypadku zmywaki.
dziki gon pisze: góry natomiast siedzą dość luźno zmywaki tak mniej więcej do połowy wysokości kolumny.
Masz za mało zmywaków i za słabo ubite. Przy prawidłowo ułożonych zmywakach powinno ich być około 250-280 g na metr kolumny. No i powinny być ułożone do samej góry. Musisz zacząć od poprawienia wypełnienia kolumny i będzie na pewno lepiej.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

orzeszek87
150
Posty: 182
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 06:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: orzeszek87 »

Kolego Ty masz tam sprężynki w środku czy jeszcze zmywaki bo się zgubiłem już?
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
dziki gon
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2018, 21:00
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: dziki gon »

Od dołu sprężynki a potem zmywaki, ale zmywaki jeszcze dołożę pod samą latarnię.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

orzeszek87
150
Posty: 182
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 06:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: orzeszek87 »

Najlepiej wywal te zmywaki i zainwestuj w sprężynki KO od Plipka albo Henitom. Jak nie masz siana żeby kupić to dołóż wyżej je faktycznie.
https://www.alkoholeforum.pl
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: lesgo58 »

dziki gon pisze:Od dołu sprężynki a potem zmywaki, ale zmywaki jeszcze dołożę pod samą latarnię.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Błąd. Od dołu daje się najpierw wypełnienie bardziej przewiewne. Czyli w tym przypadku zmywaki, a dopiero wyżej sprężynki. Inna sprawa - jakiej jakości są sprężynki bo być może są bardziej przewiewne od zmywaków.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
dziki gon
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2018, 21:00
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: dziki gon »

Czyli od dołu patrząc słabo zgniecione zmywaki, potem sprężynki miedziane a potem ciasno zmywaki aż do głowicy łącznie w wizjerem?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: arTii »

Ale jeśli ma sprężynki miedziane, to nie powinny być właśnie na dole?
Tak pytam, bo ja właśnie na dole mam miedziane, a dopiero później nierdzewne
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: lesgo58 »

No to masz ułożone prawidłowo.
Wracając do mojej poprzedniej wypowiedzi. Zwróć uwagę na ostatnie zdanie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: arTii »

Widzę, widzę.
Tylko (ja tak z poprzednich wypowiedzi to odebrałem) @dziki gon ma chyba właśnie sprężynki miedziane, a zmywaki - nie napisał jakie :)
Niemniej jednak dobre sprężynki z nierdzewki robią robotę...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

Autor tematu
dziki gon
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2018, 21:00
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: dziki gon »

Sprężynki - miedziane, druciaki - druciane czyli stalowe

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: mariusz19029 »

Dziki gon, napisz jak przebiegł Ci proces, czy udało się wyeliminować popełnione błędy.

Natomiast co do wypełnienia to bym Ci poradził abyś kupił sprezynki nierdzewne od Plipka lub Henitom, a jeżeli szkoda Ci pieniędzy to chociaż zmywaki. Jednak ja na wypełnieniu bym nie oszczędzał.

Z tego co opisujesz to masz z pół kolumny wypełnione sprezynkami miedzianymi. Zupełnie niepotrzebnie. W zupełności wystarczy 10 cm tego wypełnienia na dole kolumny, a resztę kolumny uzupełnij tak jak pisałem sprezynkami nierdzewnymi.

I jak możesz to opisz dokładniej swoją kolumnę. Pojemność jeziorka, wysokość, średnicę i miejsca umiejscowienia termometrów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
dziki gon
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 27 maja 2018, 21:00
Re: Problem ze stabilizacja kolumny

Post autor: dziki gon »

Wdrożyłem poprawki procesu wg zaleceń kolegi lesgo58. Temperatura na Głowicy ustabilizowała mi się na 77.8°C, później jak odebrałem może ze 2l wyrównała się na 78.1°C. Łącznie z ok. 50l. Odebrałem razem 5,5l. Z OVM 95% a LM96%. Ogólnie jestem zadowolony bo udało się uratować cukrówkę, co już ją właściwie na straty spisałem.

Co do sprzętu, na szybko uzupełniłem kolumnę zmywakami. Średnica 50 także od dołu mam luźne zmywaki potem 0,5kg sprężynek miedzianych i dalej już lepiej ubite zmywaki do końca. Termometry mam 4. Jeden w kegu, dół kolumny z 15-20 cm od kega, następny poniżej OVM, ostatni w głowicy.

Wysokość 215cm, śr 50, keg 50l, jeziorko niestety nie wiem i nie bardzo wiem jak sprawdzić. Obrazek

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”