Wstępna fermentacja moszczu a pomiar cukru

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Vegos01
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 23 sie 2018, 21:13

Post autor: Vegos01 »

Witam. Planuje zrobić domowe wino z winogron. Przed tzw doprawianiem moszczu chciałbym sprawdzić poziom cukru mojego moszczu żeby wiedzieć ile powinienem dodać cukru do całości w przypadku gdyby owoce były za mało słodkie.

Problem polega na tym ze aby uzyskać moszcz, muszę wstępnie sfermentowac miazgę (nie posiadam praski do owoców). Czytałem ze aby dobrze wstępnie sfermentowac miazgę należy do niej już na starcie dodać matki drożdżowej i pektopolu a po około 3-4 dniach odcedzić owoce od moszczu.

Badanie cukromierzem po kilku dniach będzie już przekłamane, ze względu na to ze fermentacja ruszyła i jakieś tam cukry zostały przerobione i jakiś alkohol wytworzony.

Pytanie brzmi jak dobrze zmierZyc poziom cukru moich owoców przed całym procesem??
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Wstępna fermentacja moszczu a pomiar cukru

Post autor: masterpaw2 »

Cukromierz kolega posiada? Zlać mierzalną ilość rzadkiego soku z wstępnie "rozbełtanych" owoców, przed dodaniem drożdży oczywiście i zmierzyć....
Cukier max 1/10kg - cukier/owoc.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wstępna fermentacja moszczu a pomiar cukru

Post autor: Amadeuss »

Za dużo chyba kombinowania z tym wszystkim. Po fermentacji sprawdzamy smak i ewentualnie dosładzamy do swojego gustu. Jeśli tylko o smak chodzi a nie o końcowy %.

Autor tematu
Vegos01
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 23 sie 2018, 21:13
Re: Wstępna fermentacja moszczu a pomiar cukru

Post autor: Vegos01 »

Masterpaw dzięki. Niby proste a na to nie wpadłem :D


Amadeus no jest kombinowania, ale na tym cała „zabawa” polega żeby wino wyszło takie jak zaplanuje.

PS jak wyjdzie za słodkie to już nie odcukruje :)

bimberoman
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 7 wrz 2014, 20:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wstępna fermentacja moszczu a pomiar cukru

Post autor: bimberoman »

Witajcie bimbbrownicy.

Mam mały problem, mianowicie po dodaniu cukru sprawdziłem jego poziom i tak mija sobie kilka dni fermentacji a poziom taki sam. Co robię źle czy to może jakiś inny problem? z góry dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”