Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Rabat 3%
AD Aktywne Drożdże Turbo 48-pakiet 20 sztuk
Cena: 170.00 zł   Dostawa za 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Jaki pierwszy destylator na początek

Postautor: lesgo58 » czwartek, 31 maja 2018, 17:36

Kolumna jak kolumna. Ale musisz sobie zdać sprawę, że do kompletu jeszcze sporo brakuje. Tak z nastepny tysiączek pęknie... :D

Awatar użytkownika

zzibii
250
Załączniki

Postautor: zzibii » czwartek, 31 maja 2018, 17:57

Warto dopłacić do połączeń na sms. Łatwiej wtedy o rozbudowę o olm czy bufor.

Awatar użytkownika

prolog1975
350
Załączniki

Postautor: prolog1975 » czwartek, 31 maja 2018, 18:47

Nie sil się na 680zł by to działało wydasz minimum 1500zł. Termometry, zmywaki, grzałka, keg, miedź no i znając upodobania sprzedawcy zaproponuje ci fi 70 jak masz 3 fazy to ok. Sprzęt wyspawany dobrze i bardzo dobrze trawiony jako podstawa ma dobrą opinię. On ma swoje forum wejdź poczytaj albo zadzwoń do niego. Napewno przeczyta ten post nie pisuje tu ale monitoruje ruch forum. Jak weźmiesz na sms to 1900zł ale wygoda jest do fi 70 sms są jakoś droższe.

JanoL07
2
Załączniki

Postautor: JanoL07 » czwartek, 31 maja 2018, 19:10

A mógłby ktoś mi wskazać coś konkretnego dla przykładu, bo nawet nie wiem czego już szukać. Najlepiej gdyby był to sprzęt w miarę tani z możliwością rozbudowy. Dodam ze do tej pory miałem tylko kontakt z zimnymi palcami

Awatar użytkownika

zzibii
250
Załączniki

Postautor: zzibii » czwartek, 31 maja 2018, 21:30

Sprzęt z linku który podałeś jest OK. Poprawnie wykonany, spawy i trawienie pierwsza klasa. Tylko wykonawca nie jest zwolennikiem bufora czy OLM. Jak zamówisz kolumnę na złączach sms to zawsze możesz ją rozbudować o kolejne moduły. Bufor czy OLM na sms bez problemów dokupisz u producentów polecanych na forum lub alledrogo. Ewentualnie daj ogłoszenie w dziale targowisko.
Ostatnio zmieniony czwartek, 31 maja 2018, 21:51 przez zzibii, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

seneka
550
Załączniki

Postautor: seneka » czwartek, 31 maja 2018, 21:36

Jak ktoś już wyżej napisał jak Ci warunki pozwolą bierz średnicę 70.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

yacequ
100
Załączniki

Postautor: yacequ » piątek, 1 cze 2018, 20:53

seneka pisze:Za tą cenę nie kupisz. Jedynie potstill. Do kolumny musisz dołożyć.

Taaaa, kupisz taki, pomęczysz się z nim niemiłosiernie, przepuszczać "destylat" przez węgiel będziesz kilka razy, w końcu szlag Cię trafi i zdecydujesz się na Sir AAb za >dwa koła, który (jak słusznie napisał kol. @ajron-89) doskonale sprawdza się w bloku na VIII p., co potwierdzam. Owocnej zabawy !
@inblue, Chapeau bas za wytrawne poczucie humoru ! Teraz, to na pewno nie wie co o tym wszystkim myśleć, lekko wystraszony.
A parafrazując Mistrza, może też tak sobie pomyśleć „No, bo dajmy na to, kupię, poczytam, nauczę się, a serca nie dostanę. I jak ch... zostanę z tym Sir Aabr”.
Pozdrawiam

daro462
2
Załączniki

Postautor: daro462 » środa, 15 sie 2018, 18:03

Witam chce kupić destylator, kompletnie nie wiem jaki. Mieszkam w bloku z prądem, czasem mogę lecieć na wioskę gdzie dostępny będzie gaz. Bańka nastaw 50-100 l. Chcę uzyskiwać dobry jakościowo trunek, ale tez nie inwestować ogromnie kasy.
Co możecie zaproponować?

Drupi
700
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Załączniki

Postautor: Drupi » środa, 15 sie 2018, 20:35

Aabratek za miń . 1500 lub OLM za 2500. Jak.chcesz dobry spirytus. Nie myl z podłym bimbrem .
I like noble drinks.

Awatar użytkownika

kropelka uk
100
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: whisky, burbon, owocówki, czysty 96%
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki

Postautor: kropelka uk » środa, 15 sie 2018, 21:19

Bez obrazy ale wypadało by poczytać trosZke forum. Sa działy typowo dla początkujących . Po przeczytaniu kompendium wiedzy będziesz wiedział co do czego i co chcesz kupić. A tak kupujesz kota w worku. Wszystko jest ładnie opisane. Wystarczy poświecić troche czasu.

daro462
2
Załączniki

Postautor: daro462 » czwartek, 16 sie 2018, 03:41

Drupi pisze:Aabratek za miń . 1500 lub OLM za 2500. Jak.chcesz dobry spirytus. Nie myl z podłym bimbrem .

mozesz polecic konkretne modele , linki do sprzetu. przeglądałem czytałem i dalej nie wiem, każdy cos innego poleca , nie mogę znalezdz nic w konkrecie, kupuj ten tu i jest ok

Mod.
Kolejny post napisany bez poszanowania zasad pisowni, pójdzie do kosza.

wstolar
10
Krótko o sobie: Doświadczenie w nalewkach.
Ulubiony Alkohol: Nalewki.
Załączniki

Postautor: wstolar » środa, 18 mar 2020, 21:46

Zastanawiam się nad pierwszym sprzętem. Cel: jakieś mocniejsze alkohole owocowe, raczej nie whisky, spirytus (wszystkie w małych ilościach, bo nie potrzebuję dużych pojemności), może olejki kwiatowe. Mam małe mieszkanie, więc brak miejsca na duży sprzęt. Jak oceniacie z tego punktu widzenia zestaw: szybkowar POT STILL plus odstojnik, mała pojemność 9 lub 12 L?

Awatar użytkownika

Kamal
2000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Załączniki

Postautor: Kamal » czwartek, 19 mar 2020, 00:00

O jakich ilościach mówisz? Bo na sprzęcie 9 L to wsad to jakieś 7L, więc aby uzyskać jakiś mały zapas to ciężko.
Ja do głównej destylacji, jak mam mało surówki używam szybkowara 12L, to jakieś 9L max 10L wsadu (zależy co lejesz).
Odstojniki sobie odpuść przy produkcji alkoholu, przy olejkach to nie wiem.
Deflegmator fajnie jakby był z płaszczem wodnym, lub owiniętym wężem silikonowym, lub rurką miedzianą. Wtedy będziesz mógł uzyskać, trochę wyższe stężenie.
K.
Obrazek

Awatar użytkownika

Skir
350
Załączniki

Postautor: Skir » czwartek, 19 mar 2020, 07:55

Temat wraca jak bumerang. W różnych odmianach. Łączą go: "tanio" i "na początek". Może wrzucić to w jeden, nowo utworzony dział, pt. "Nie chce mi się czytać, więc koledzy napiszcie"? W ciągu dwóch minut można znaleźć 4 tematy dotyczące zakupu pierwszego sprzętu:
topic21752.html
post220018.html?hilit=na%20pocz%C4%85tek#p220018
post219817.html?hilit=na%20pocz%C4%85tek#p219817
post218049.html?hilit=na%20pocz%C4%85tek#p218049
Zapewniam, że jest ich megawięcej.
Nie mówię, żeby nie pomagać nowym forumowiczom (sam uważam się za "młodego" użyszkodnika forum), ale trochę to zaśmieca i powiela posty.
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 mar 2020, 08:41 przez Skir, łącznie zmieniany 2 razy.
I love the smell of bimber in the morning.

wstolar
10
Załączniki

Postautor: wstolar » czwartek, 19 mar 2020, 11:17

Doprecyzuję pytania, bo dzięki Kamal za zrozumienie chociaż po części,ale mam ograniczony budżet ;) Skir - linki na inny temat, (PS.uwielbiam odpowiedzi "znajdź sobie w necie").
1.Czy używając Post still z odstojnikiem uzyskam przy średnim wysilku (nawet z węglem i podwójnym przepuszczeniem) spirytus na nalewki 60% lub więcej?
2. Z Post stilla pojemności 9 L, ile uzyskam alkoholu?
3. Jakie alkohole z Post stilla można uzyskać np. śliwowicę, calvados, czystą 40%, whisky ...?
4.Jakie są wady ww. sprzętu?

Będę wdzięczny za odpowiedź od osób, które same używały lub znają kogoś, kto używał Post stilla z odstojnikiem.

Awatar użytkownika

Skir
350
Załączniki

Postautor: Skir » czwartek, 19 mar 2020, 13:15

@wstolar: odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz na forum. W dziale "Pierwsze kroki"
1. przepuszczanie przez węgiel nie podwyższa % alkoholu:). Destylując na PS stopniowo spada zawartość alkoholu w "urobku", od ok 80% (a nawet więcej) do zera.
2. Zależy to od tego jakiej mocy nastaw/zacier wykorzystasz. Np. 9l o mocy 10% powinno dać około 2 litry 40% (oczywiście czysto teoretycznie - musisz odliczyć przedgony i pogony oraz straty w kolejnej destylacji). Wszystko zależy od operatora i sprzętu.
3. PS są do destylacji, więc nadają się na trunki smakowe: śliwowicę, whisky i inne.
4. Wady: jeżeli chcesz czysty spirytus do nalewek, pozbawiony zapachu to nie PS.
A szukać wystarczy w przepastnych skarbnicach wiedzy forum. I po to koledzy się napracowali pisząc podstawy na forum, jak na przykład tu:
poradnik-poczatkujacego-destylera-podstawowe-informacje-przed-kupnem-sprzetu-t21549.html
żeby ta lektura sporo wyjaśniała.

wstolar
10
Załączniki

Postautor: wstolar » czwartek, 19 mar 2020, 16:04

@Skir, dziękuję za informacje.
Mimo to, że dużo mi wyjaśniłeś, jeszcze się dopytam - jaki najmocniejszy alkohol uzyskam z PS z odstojnikiem - niektóre śliwowice mają po 70%, inne po 40%, stąd pytanie.

Awatar użytkownika

Skir
350
Załączniki

Postautor: Skir » czwartek, 19 mar 2020, 18:27

Poleci od co najmniej 80 do zera. Nie wiem ile uzyskasz w przedziale 85-70 a ile 70-40.
Ja jednak na twoim miejscu wybrałbym KEGa na prąd (z termometrem i spustem) plus 30cm katalizatora 60,3 (120 zł) plus głowicę aabratka (400zł) + chłodnica (120 zł) + DOBRY termometr w głowicy(50zł). Wszystko skręcane na sms (termometr oczywiście nie :). Na bazie tego możesz robić smakówki. Taniej wyjdzie, jak kupisz od jednego producenta.
Jak zechcesz robić spirytus 96 to dokupujesz rurę 120cm na sms (ok. 200zł) i wypełnienie sprężynki (ok 250zł) + termometr na 10.tej półce.
A jak chwycisz bacyla to potem bufor czy OLM.
Miłej zabawy.
Uwaga: to wciąga!! :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 mar 2020, 18:29 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.

inso
50
Załączniki

Postautor: inso » sobota, 21 mar 2020, 17:33

Pomóżcie. Chciałbym kupić kolumnę, ale nie wiem ile mogę kW podłączyć. Włączyłem urządzenia w całym domu o łącznej mocy 8kW i nic nie wybiło, ale nie wiem ile jest maks. kW na dom. Nie ma siły.

Obrazek
Obrazek

Wróć do „Problemy i pytania”