kolumna aabratek - rozbudowywać?

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:

Post autor: arTii »

jestem "dumnym" posiadaczem kolumny aabratek :D
Sama kolumna ma 120cm wysokości. Moje warunki lokalowe pozwalają na ewentualna rozbudowę o 45cm.
Uzyskam coś lepiej?
Wypełnienie mam 1 L miedzi i 1,5l nierdzewki (od polecanego tutaj @plipek1) i w zasadzie wychodzi mi całkiem zacny trunek.
Ale może będzie lepiej jeśli będzie więcej?
Ale jeśli więcej to czego? Miedzi czy nierdzewki?
A może jeszcze inaczej to trzeba rozbudować?
39040408_447055395797778_465186945757085696_n.jpg
A jeśli inaczej to jak? A może sprzedać to komuś naiwnemu i kupić coś duuuużo lepszego?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
promocja
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: kolumna aabratek - rozbudowywać?

Post autor: ramzol »

Poczytaj o buforze (bufor wzmacniająco stabilizujący). Do tego dorobić OLMa i zmniejszyć ilość miedzianych sprężynek (do szklanki) w to miejsce stalowe. Wymienił bym termometr w kegu na dokładniejszy.
Gdzie masz porty termometrów bo nie widzę 10 półki?
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: kolumna aabratek - rozbudowywać?

Post autor: Imbir »

Dodaj bufor i OLM, miedź zastąp sprężynkami, termometr na "10" półce i w kegu.

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: kolumna aabratek - rozbudowywać?

Post autor: arTii »

czytałem o buforze, ale zastanawiam się czy na moja rurka (60cm zewnętrzna średnica) nie będzie za mała do tego?
termometr mam tylko na szczycie kolumny - myślałem żeby dorobić na 10 półce, ale... jak potem wyjmować wypełnienie? No chyba że wkręcany i za każdym razem demontować?
Na dodatek połączenie kolumny z kegiem jest nie na sms tylko mufa i gwint... Ale tak to jest jak się kupuje coś nie mając pojęcia o fachu ;)

@Imbir: miedź = sprężynki, nierdzewka = sprężynki :) wszystko od plipek1 (najpierw miałem noname)

A może tak sprzedać to co mam, dołożyć kila groszy i kupić coś uczciwszego? Z większym kegiem i kolumną?
Sam nie podejmę się spawania, ponieważ operuję tylko po japońsku migomatem...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: kolumna aabratek - rozbudowywać?

Post autor: PETER29 »

Po co chcesz wyjmować wypełnienie? Chyba że miedź do czyszczenia to rozdzielasz ją od nierdzewnych sprężynek zmywakiem i po problemie. Na początek termometr na 10 półce. Póżniej bufor i ewentualnie w niego wsypiesz sprężynki miedziane a kolumnę wypełnisz nierdzewnymi. Teraz rodzi się pytanie ile potrzebujesz urobku? Jeśli wystarcza ci z tego co masz to po co inwestować w większy zestaw?
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Autor tematu
arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: kolumna aabratek - rozbudowywać?

Post autor: arTii »

Dokładnie - do czyszczenia - rozdzielam je podporą nierdzewną od plipek1 (wcześniej zmywakami) ale jeśli będzie port termometru to do dołu nie wysypię - nie ma złącza SMS :(
Ile urobku? Tak żeby nie trzeba było 2x w tygodniu zarywać nocy - wystarczy 1x :D
W zimie raczej nie będę robił bo mam nieogrzewany garaż w którym stoją zabawki. Więc trzeba teraz zrobić zapas na całą zimę hihi...
Poza tym znajomi już zakosztowali mojego wyrobu i już się zapowiadają że będą do mnie przynosić nastawy na rurki
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: kolumna aabratek - rozbudowywać?

Post autor: johnex »

PETER29 pisze:Po co chcesz wyjmować wypełnienie?
Sprężynki pryzmatyczne TRZEBA co jakiś czas przesypywać. Ostatnio przerabiałem "przygodę" z ubitymi sprężynkami. Cukrówka robiona jak zawsze. Start aparatury powinien nastąpić przy op. 89-90*C w kegu. A tu niespodzianka 99,9 (zapewne więcej bo to koniec skali mojego termometru w kegu) i dopiero wzrosła temperatura na 10 półce. Pierwsza myśl pewnie termometr padł. Wymiana na inny i to samo. Drugi pomysł to nastaw przy obecnych temperaturach wyparował i została sama woda. No ale nie lecą cały czas jakieś procenty. Po chwili coś się odetkało i temperatura spadła do 90*C. Teraz dla bezpieczeństwa i świętego spokoju co jakiś czas przesypuję sprężynki. Termometrów z kolumny nawet nie wyjmuję - mam na 10 półce i na poziomie OVM. Powali wsypywane sprężynki się ładnie ułożą wokół sond.
arTii pisze:do czyszczenia - rozdzielam je podporą nierdzewną od plipek1 (wcześniej zmywakami) ale jeśli będzie port termometru to do dołu nie wysypię - nie ma złącza SMS
Przecież po wstawieniu termometru na 10 półce nic się nie zmieni w temacie czyszczenia miedzi i wsypywania od dołu. Termometr i tak będzie nad podparciem w wypełnieniu ze sprężynek nierdzewnych.
Co do rozbudowy do na początek właśnie termometr na 10 półce. Sam działałem bez i to była masakra. Teraz jest termometr i obsługa kolumny polega zna zmienianiu butelek na spirytus i dosłownie 2 korekt odbioru. Pomyśl też nad ociepleniem zestawu.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”