Prasa do owoców 10l - domowa konstrukcja

Wszystko czego potrzebujemy do wytworzenia domowego winka.
Awatar użytkownika

Autor tematu
freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy

Post autor: freek »

Witam, chciałbym przedstawić prasę jaką wykonałem własnoręcznie po uprzednim zgromadzeniu materiałów (dziękuję tu szwagrowi i kumplowi)
Założenie było takie by w jak największym stopniu dało się ją rozebrać na części w celu przechowywania w czasie przestoju.
Do rzeczy:
Podstawa z jednego kawałka blachy 10 mm wypalona plazmowo na zadany wymiar, śr dużego koła 35 cm - taka też jest tacka na którą spływa sok, po bokach dwie dziury - pod spodem przyspawane nakrętki M16 by wkręcić stelaż ( pod spodem ponadto przyspawane 4 nakrętki M16 na ewentualne nóżki). Ten z kolei to dwie rurki i na dwóch końcach wspawane śruby 16 mm, na górze kształtownik chyba 2 cm x 3 cm z odpowiednimi otworami no i śruba z ramieniem na dociskanie.
Po robocie wszystko rozkręcamy i wkładamy do pudełka, najwyższy element to kosz z ko o wys 20 cm.

Kosz to blacha ko 316 w której robiłem otwory sam, średnica ok 27 cm, wys 20 cm, docisk - krążek bukowy gruby na 3 cm a na jego górze krzyżak dla rozłożenia równomiernie nacisku z przyspawaną nakrętką, w której jest rozwiercony gwint co by się śruba kręciła :lol: ( śruba M16 z drobnym gwintem).
Za podstawkę na razie plastikowa tacka z dziurką i wężykiem, docelowo ma być taca z ko z dospawaną rurką odbioru.

Sprawdzone na czarnej porzeczce, którymi to owocami a raczej ich resztkami ciężko się było pobrudzić po odciskaniu, także myślę że będzie się spisywać.
Pozdro.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja
Awatar użytkownika

kropelka uk
100
Posty: 119
Rejestracja: poniedziałek, 9 paź 2017, 19:02
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: whisky, burbon, owocówki, czysty 96%
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prasa do owoców 10l - domowa konstrukcja

Post autor: kropelka uk »

Ciekawe jak zda egzamin z jabłkami. Pozeczka jest miękkim owocem. Ładnie wyszło i zdaje egzamin. Gratki.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Prasa do owoców 10l - domowa konstrukcja

Post autor: Pretender »

Mało otworków i nie na całej wysokości. Jeśli zasypiasz całość rury może okazać się, że będzie problem. Przemyśl to dobrze, bo jak ruszysz z wyciskaniem to nie będzie czasu na przeróbki.
Awatar użytkownika

Autor tematu
freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Prasa do owoców 10l - domowa konstrukcja

Post autor: freek »

Kolego wychodzę z założenia, że gdy chcemy odcisnać jak najlepiej sok to nigdy nie sypiemy pełnego kosza tylko jakieś pół no może ciut więcej. Nie napisalem jeszcze ale kosz/ rura ma na dole nacięcia prostopadłe co 1,5 cm zrobione szlifierka kątowa i tarcza standardową do cięcia, czego na zdjęciu nie widać. Oczywiście w razie potrzeby dziur mogę dorobić bo jak pisałem robiłem je sam bo nie miałem gdzie wybić, ale narazie nie widzę potrzeby.
Co do jabłek to faktycznie może być problem ale tylko i wyłącznie z tym krzyzakiem na górze choć tego jeszcze nie wiem bo ich nie przerabialem. Trzeba by wtedy zastosować krążek z blachy 3/4 mm zamiast płaskownika by lepiej rozłożyć siłę docisku i tyle. Reszta konstrukcji wytrzyma na prawdę dużo.
Ogólnie odciskam owoce po fermentacji w miazdze wiec takie nie mają szans :)
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Prasa do owoców 10l - domowa konstrukcja

Post autor: ramzol »

Bardzo fajnie wyszło. Możesz podliczyć koszty nie licząc swojej pracy?
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Cielak
30
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 17:58
Re: Prasa do owoców 10l - domowa konstrukcja

Post autor: Cielak »

freek pisze:Reszta konstrukcji wytrzyma na prawdę dużo.
Obyś się kiedyś nie zdziwił jaką siłę jesteś w stanie zadać za pomocą takiej śruby :) Naprawdę poważne konstrukcje stalowe są w stanie się poddać (odkształcenie trwałe). Wiem co mówię bo widziałem porządną prasę pogiętą w trzy :dupa: A twoja wygląda przy niej na naprawdę lichą :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Prasa do owoców 10l - domowa konstrukcja

Post autor: freek »

Hmm ciężko mi będzie policzyć bo tak jak mówię miałem trochę swojego materiału, trochę załatwił szwagier i kumpel, sam spawalem.
Swojej pracy absolutnie nie będę liczył bo to odskocznia od codziennej bieganiny, a i jak coś nabiera kształtów to człowieka tym bardziej cieszy, a jak jeszcze potem zadziała tak jak się chciało to wiadomo.
Gdybym jednak miał policzyć patrząc na zużyty materiał to nie wiem ale myślę że.może w 300/350 zł bym się zamknął ( choć najdroższym elementem na pewno we wszystkim byłaby ta podstawa plazmowo wypalona).
Także jak ktoś ma czasu trochę i chęci i trochę złomu koło domu, a nawet jakby miał to kupić wszystko to i tak gra jest warta swieczki bo oferowane w sprzedaży prasy są droższe niejednokrotnie i z mniejszą pojemnością.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt Winiarski”