Wino śliwkowe

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
bakus
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 12 lip 2013, 07:59

Post autor: bakus »

Witam. Robię w tym roku wino ze śliwek (niestety nie wiem jaka to odmiana, są bardzo podobne do węgierek, ale właściciel twierdzi że to nie one). Mam pytanie co do ilości cukru i wody, skorzystałem z takiego przepisu:

13kg śliwek,
3,4kg cukru,
11L wody.

I tu mam pytanie ponieważ pierwszą porcje cukru dałem 01.08, natomiast 04.08 blg miało już poniżej 5, więc dodałem resztę cukru z przepisu, natomiast dziś 03.08 znowu zmierzyłem blg i wynosi 2, i teraz pytanie, czy nie powinienem dać więcej cukru? czy zostawić tak jak jest? wydaje mi się, że strasznie szybko przerobiło ten cukier, co radzicie? jest to moje drugie wino i nie mam jeszcze doświadczenia(pierwsze wyszło za słodkie :P).
promocja
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Wino śliwkowe

Post autor: radius »

Piszesz tak mało precyzyjnie, że trudno cokolwiek stwierdzić :(
bakus pisze:pierwszą porcje cukru dałem 01.08
Ile było tego cukru i ile wynosiło blg po jego dodaniu :?:
bakus pisze:teraz pytanie czy nie powinienem dać więcej cukru?
A chcesz mieć wino słodkie, półwytrawne czy wytrawnego "kwasiora" :?:
Acha, i o jakiej mocy?
bakus pisze: co radzicie?
Patrz wyżej... ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Wino śliwkowe

Post autor: siwy1121 »

Ja po swoich doświadczeniach ze śliwkowym radzę litrami dolewać pekto i bentonit sypać na kilogramy. Tak na poważnie to zaopatrz się w pekto, bo śliwki ciężko i dłuuuuuuuugo się klarują.
PS.: Drożdże dodawałeś, czy robisz na dzikusach ???
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino śliwkowe

Post autor: Wald »

bakus pisze:13kg śliwek
3,4kg cukru
11L wody
To nawet na destylat śliwowicy za dużo wody, ale skoro taki przepis... :bezradny:
Śliwki, podobnie jak maliny, bardzo wspomagają pracę drożdży, więc takie tempo nie dziwi.
Na razie wychodzi wytrawne, do śliwkowego nie bardzo mi pasuje.
bakus pisze: co radzicie?
Zdania zaczynać z dużej litery i używać przecinków.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
bakus
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 12 lip 2013, 07:59
Re: Wino śliwkowe

Post autor: bakus »

W pierwszej porcji dodałem 2 kg i Blg wynosiło około 18. Wino chcę żeby było najmocniejsze jakie się da i dobrze by było żeby wyszło pół wytrawne albo pół słodkie. Oczywiście dodałem wcześniej przygotowaną matkę drożdżową i na razie wlałem 9 litrów wody. Czy dolewać resztę, czy zostawić taką ilosć?

Widzę, że możesz użyć dużej litery i przecinki też masz dostępne.
Telefon nie jest żadnym tłumaczeniem.

sutan
10
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 22 paź 2012, 19:56
Podziękował: 8 razy
Re: Wino śliwkowe

Post autor: sutan »

Jeśli najmocniejsze jakie się da to będziesz musiał sypać cukier aż drożdże nie zdechną z nadmiaru alkoholu. Wg. mnie powinieneś dosładzać kiedy tylko blg będzie na poziomie 5 i nie przesadzać za bardzo z dodawanym cukrem. Co do wody to ja bym też już nie przesadzał jak pisał Wald strasznie jej dużo.
Ktoś destyluje, żeby pić mógł ktoś
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Wino śliwkowe

Post autor: siwy1121 »

Ja bym zostawił tyle wody i nie dolewał już ani grama, resztę cukru rozpuszczaj w części nastawu.

Autor tematu
bakus
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 12 lip 2013, 07:59
Re: Wino śliwkowe

Post autor: bakus »

W takim razie dodam cukier tak, żeby blg było w granicach 10 i będę na bieżąco sprawdzał czy spada poniżej 5, a co do rozpuszczania cukru w nastawie, to odlać powiedzmy 1litr, wsypac cukier i zagotować go? Czy poprostu wymieszac bez gotowania?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino śliwkowe

Post autor: Wald »

Proponuję "po prostu wymieszać bez gotowania" (cytat, ale jakoś lepiej wygląda), a nawet bez podgrzewania. Nie będzie problemu z przegrzaniem nastawu. Staraj się nie natlenić tego za mocno, a gdybyś robił to w zamkniętym np. słoju czy damie, pamiętaj często upuszczać ciśnienie. Będzie mocno odgazowywać.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

AdrianLewy
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 28 lip 2018, 13:56
Re: Wino śliwkowe

Post autor: AdrianLewy »

Witam. Moje wino ze śliwek (13kg) po dodaniu drożdży dosłodziłem syropem (3,5kg cukru + 4l wody) wyszło 22,6 Blg. Doczytałem na forum, że powinno się je dosłodzić, gdy poziom cukru spanie poniżej 5 blg. Do jakiej wartości powinienem je dosłodzić? Pozostałą ilość cukru - 2,2kg dodać na raz czy podzielić jeszcze na 2 porcje? Bardzo proszę o radę doświadczonych winiarzy.
Pozdrawiam!

gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wino śliwkowe

Post autor: gofator »

Nie mam dużego doświadczenia, ale ja bym dosładzał na dwa razy po kilogramie lub nawet mniej. Kiedyś miałem okazję obserwować doświadczonego winiarza w pracy i on słodził 3 lub 4 razy, poza tym poczytałem trochę forum i zaczerpnąłem więcej informacji. Początkowa dawka uderzeniowa, a później delikatnie 2 lub 3 razy w odstępie kilku dni. Wszystko zależy jakich drożdży użyłeś ile było nastawu, oczywiście pomiar BLG. Tutaj bez konkretnych informacji raczej nikt się nie wypowie w tej kwestii. Napisz proszę kiedy wino było nastawione, ile moszczu, czy fermentowałeś w miazdze, jakie drożdże zostały użyte, jak przebiegła fermentacja burzliwa, jaki ma obecnie smak, jakie wino Cię interesuje( słodkie, wytrawne, mocne czy raczej słabsze) To takie podstawowe informacje dzięki którym bardziej doświadczeni winiarze z forum będą mogli Ci pomóc. Czytaj forum, zgłębiaj tematy

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Wino śliwkowe

Post autor: eldier »

A odcisnąłeś już pulpę? Jeżeli to zrobisz to zobaczymy ile będzie wina i wtedy dosłodzisz na założony %.

Masz taki magiczny wzór: zakładany %*17* docelowa ilość wina= całkowita ilość cukru w g.
Czyli np dla 15% wina w ilości 20l będzie 15*17*20=5100g.
Od tego musisz odjąć ilość cukru w owocach, przyjmij jakąś średnią wartość.
Np do powyższego wina użyłeś 15l soku o średniej ilość cukru 100g/l a więc z owców masz 1,5kg a wiec musisz dodać jeszcze 3,6kg.

Koniecznie dodaj pektopol/pektoenzym, bo śliwki trudno się klarują.

Jakich śliwek użyłeś? Bo może wody już wystarczy?

gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wino śliwkowe

Post autor: gofator »

Eldier ja mam pytanie odnośnie tego wzoru, który napisałeś wyżej. po dodaniu i przefermentowaniu wina z w\w wzoru powstaje całkowicie wytrawne wino?. jak słodzić wg tego wzoru? pierwszym razem 2,6 kg a później 2x po 0,5 kg? Czy naraz wszystko a później słodzić do smaku? Planuję nastaw z renklot i tym razem mam zamiar zabrać się za to wino normalnie. Będę miał do dyspozycji około 30-40 kg renklot, mam drożdże, kupię pektoenzym, mam wiadro fermentacyjne 30l i dwa wolne balony 40l i 34l. Jeszcze się wstrzymuję bo szukam dobrego przepisu na forum i będę chciał zaplanować od A do Z. Może od razu mi poradzisz jak się za to zabrać?
Awatar użytkownika

Mafiej
250
Posty: 268
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, tak mi mówią :-)
Ulubiony Alkohol: Jeszcze nie znalazłem, ale preferuję whisky.
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Rogaland Norwegia
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Wino śliwkowe

Post autor: Mafiej »

Kol. @gofator a czytałeś to?
podstawowe-zasady-wyrobu-domowych-trunkow-t6449.html
Tutaj masz wszystkie informacje co do wytwarzania win...
Miłej lektury.

gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wino śliwkowe

Post autor: gofator »

Tak, czytałem kilkakrotnie. Jednak zawsze są jakieś wątpliwości, które nie do końca są jasne. Gdyby tak nie było, to po co forum? Na każde pytanie odnośnie wina można by automatycznie wklejać w/w link i było by cacy. Idziesz do lekarza a on wyciąga Ci "Domowy poradnik medyczny" i pyta czy czytałeś to, zamiast zbadać problem. Chyba nie o to chodzi :) Czasem wystarczy komuś napisać 2-3 zdania i w ten sposób zaoszczędzasz tej osobie mnóstwo czasu jednocześnie wyjaśniając wszystko. Jestem początkujący w wytwarzaniu wina i dzień w dzień tu siedzę szukam ciekawych przepisów, zapoznaję się z problemami. I czasem naprawdę można oszaleć z tych różnych a czasem sprzecznych wiadomości :)
Dziękuję za uwagę :)

Przemyslaw85
10
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 lip 2018, 08:53
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino śliwkowe

Post autor: Przemyslaw85 »

To co podesłał @Mafiaj rozwiewa wiele wątpliwości. Osobiście czytałem ten temat ze 3 razy za każdym razem wyłapywałem coś nowego, ale to pewnie za sprawą win jakie w tym roku zacząłem robić.
Także nie unoś się aż tak.

Co do twojego pytania. Tak na tą ilość cukru co wyliczyłeś na konkretny procent otrzymasz wino wytrawne. Dopiero po zakończeniu fermentacji je dosłodzisz do wartości jakich potrzebujesz. Pamiętaj że fermentacja może znowu ruszyć jak droższe jeszcze będą żyły.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 sie 2018, 20:52 przez Przemyslaw85, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”