Jak zacząć warzyć piwo?

Znajdziecie wszystko o metodach warzenia piwa, jak uzyskać najlepszą warkę oraz odpowiedni smak domowego piwka.

Autor tematu
OsiedlowyPanoramix
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 25 lip 2018, 10:46
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy

Post autor: OsiedlowyPanoramix »

Witam wszystkich! :)

Chciałbym zacząć warzyć piwo w domu i do was takie pytanie :)

1. Jaki zestaw startowy na początek? (gdzie najlepiej kupić i w jakim sklepie)
wiem ze na allegro czy na stronach ale wole mieć odp na to pytanie od profesjonalistów! :)

2. Z czego tzn ( ze słodu) czy pierwsze kroki zrobić z koncentratów [jeśli się źle wyraziłem proszę o poprawę ]

Z góry dziękuje za odp i prosze o wyrozumiałość! :)

Pozdrawiam! :)
online
Awatar użytkownika

Qba
700
Posty: 706
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Kontakt:
Re: Jak zacząć warzyć piwo?

Post autor: Qba »

Ze swojego doświadczenia polecałbym rozpoczęcie przygody od jakiejś prostej Apki lub Ipki z BrewKita, nauczysz się podstawowych zasad panujących w domowej warzelni.
Większość potrzebnego sprzętu być może masz już w kuchni więc sprzętowo bariera wejścia jest niska.
Piwo z BrewKita może i nie jest tak dobre jak ze słodów ale jest to piwo które wypijesz ze smakiem.
Kolejne warki możesz próbować już robić ze słodów.

Poza tym radzę czytać i oglądać choćby Kopyrę na YT.

Sklepów internetowych jest wiele, wystarczy wpisać w google "sklep piwowarski".
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Jak zacząć warzyć piwo?

Post autor: manowar »

Jeden Rabin powie TAK a drugi Rabin powie NIE.
Ja mam inny punkt widzenia niż Qba. Co prawda na brewkitach nie robiłem - z ekstraktów raz tylko - od razu zacierałem, ale po czasie mam kilka przemyśleń i rad, którymi mogę się podzielić. Zastanów się też jakie piwa lubisz pić i czego oczekujesz od swojego piwa - i tu od razu uwaga - jeśli ulubionym piwem jest koncernowy lager i tylko to ci pasuje to najpierw kup sobie kilka butelek kraftowych - bo takiego Lecha Żywca czy Tatrę to w domu ciężko zrobić...

Jak już wiesz i nadal jesteś zdecydowany to kolejnym zagadnieniem będą warunki fermentacji. Dla większości piw górnej fermentacji - znacznie łatwiejszych do zrobienia na początek przygody - górny zakres temperatury dla drożdży to 20C. Jeśli lubisz piwa belgijskie - to możemy trochę skoczyć w górę - ale akurat belgi nie każdy lubi. Jeśli masz znacznie więcej - u mnie w mieszkaniu teraz jest po 25C to właśnie albo piwa belgijskie albo piwa robione na specjalnych szczepach drożdży - płynne kveiki.

Lecimy dalej - ja uważam, że nie ma co zaczynać od brewkitu. Lepiej ekstrakty niechmielone + trochę słodu karmelowego - tak jak zaczynają amerykanie. Do tego samodzielne chmielenie i drożdże pod styl piwa - choćby najtańsze gozdawy. Jeśli chodzi o ilość sprzętu to właściwie nie ma różnicy - najważniejszy będzie garnek - minimum te 15-20l + woreczki muślinowe do chmielenia parzenia słodu.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

Autor tematu
OsiedlowyPanoramix
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 25 lip 2018, 10:46
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Re: Jak zacząć warzyć piwo?

Post autor: OsiedlowyPanoramix »

Qba dzięki! :)
Przestudiowałem trochę tematyki warzenia ale pierw faktycznie zacznę od Brewkita!
Dzieki za polecenie autor z YT.

manowar! :)
Dzieki za podpowiedziec i napewno tak zrobie jak napisałeś ale pierw naucze sie podstaw! :)
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Jak zacząć warzyć piwo?

Post autor: Amadeuss »

Sorki Panoramixie ale zaczynanie warzenia piwa od brewkita to jakaś aberracja. Wejdź sobie do pierwszego lepszego sklepu piwowarskiego (w necie) i zamów najtańszy zestaw surowców do zacierania (są już za 29 - 36 zł) Dostaniesz zestaw z instrukcją. Robienie piwa z puszki to żadna sztuka.

Autor tematu
OsiedlowyPanoramix
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 25 lip 2018, 10:46
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Re: Jak zacząć warzyć piwo?

Post autor: OsiedlowyPanoramix »

Amadeuss
Rozumiem, ale chce zobaczyć od podstaw jak wygada robienie piwa na poziomie żółtodzioba xD
Zrobię jedno to przesiądę sie na wyższy poziom. Z tego co oglądałem, czytałem to już faktycznie jest zabawa w kuchni.
Aha jeszcze takie pytanko czy kupując taki zestaw gotowy tak jak wspomniałeś w swoim poście Amadeuss to już mam wszystko, nie muszę dodatkowych zamienników cukru kupować?

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Jak zacząć warzyć piwo?

Post autor: kwik44 »

Rób rób ;) Ja tyle co polskie ale przelałem do kegów. Trzeba będzie spróbować wieczorem czy nie zepsuje :D
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Jak zacząć warzyć piwo?

Post autor: Amadeuss »

Rozumiem, ale chce zobaczyć od podstaw jak wygada robienie piwa na poziomie żółtodzioba xD
No właśnie to będzie warzenie piwa na poziomie żółtodzioba. Ja tak zaczynałem. Kupujesz zestaw surowców - tam jest wszystko łącznie z instrukcją krok po kroku. Żadnego cukru nie dodajesz - podczas zacierania słodów enzymy przekształcą skrobię w cukry proste. To jest świetna zabawa. Do tego trzeba mieć podstawowy sprzęt piwowarski trochę czasu, wolną kuchnię i hej ;)

Przy Brewkitach zabawy nie ma żadnej - wlewasz z puchy do gara mieszasz studzisz dodajesz drożdże .... co to ma wspólnego z warzeniem???
Awatar użytkownika

DoktorPio
100
Posty: 119
Rejestracja: niedziela, 11 paź 2015, 21:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy
Kontakt:
Re: Jak zacząć warzyć piwo?

Post autor: DoktorPio »

Ja zaczynając przygodę z browarnictwem najpierw zarejestrowałem sie na forum piwowarskim. Tam czytałem wiele wątków jak się warzy piwo metodą zacierania i z brewkitów. Odważyłem się swoje pierwsze piwo zrobić metodą zacierania ! A co najciekawsze to to że pierwsze piwo uwarzyłem jednego dnia i to od razu dwie warki dwa róże gatunki :)
Piwa się udały były OK.
Generalnie jak na pierwszy raz wszystko się wydaje skomplikowane i złożone ale na dłuższa metę to żadna filozofia należy przestrzegać pewnych zasad i przede wszystkim czystości !
Obecnie mam na swoim koncie uwarzonych ponad 40 warek różnych gatunków co daje już wynik grubo ponad 1200 litrów piwa :ok:

Autor tematu
OsiedlowyPanoramix
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 25 lip 2018, 10:46
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Re: Jak zacząć warzyć piwo?

Post autor: OsiedlowyPanoramix »

kwik44
Podziel się smakiem :D

Amadeuss
to prawda ze przy zacieraniu trzeba mieć chłodnice itp w każdym razie potrzebuje 30-35 l garnka
+ dodatkowo 6-8h wolnego czasu :D
tylko jeszcze nie rozumiem tego procesu ze musi do temp zejść w dól a potem znowu do gory i tak chyba z 3 razy z tego co wiedziałem (jeśli sie myle proszę o poprawkę :))

DoktorPio
ładnie :)
jak z każda napotkaną rzeczą po 5-6 razem to już z głowy będzie samo szło kwestia wyćwiczenia + dobra zabawa przy tym :)

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Jak zacząć warzyć piwo?

Post autor: kwik44 »

Na razie nie ma szału. Wygląda na to, że za długą przerwę zrobiłem w 62 stopniach i trochę mało słodkie do ilości goryczki. Ale trzeba mu dać czas. Zagazowane, niech dojrzewa. Jest szansa, że choć jeden keg doczeka. A tak w ogólności to było piwo robione wyłącznie na własnym słodzie ;) Jedyne co, to następnym razem muszę wypiekać słód w niższej temperaturze. Wydajność słodu wyszła mi 62%. Jęczmień marki "od sąsiada"
Awatar użytkownika

DoktorPio
100
Posty: 119
Rejestracja: niedziela, 11 paź 2015, 21:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy
Kontakt:
Re: Jak zacząć warzyć piwo?

Post autor: DoktorPio »

Generalnie piwa warze pod koniec listopada do końca lutego. Tak wiec mam co robić w zimowe weekendy :) Jest przy tym trochę zabawy, no ale później wiosną i teraz w upalne lato jest fun. Swojskie piwo to tak jak swojska kiełbasa , chleb, masło, czy sery :ok: I tak na ten przykład dziś wypiłem z tata po trzy piwka ze swojego browarku. Jasne Pełne 11Blg górnej fermentacji , APA 13,5Blg górnej fermentacji i Pilsa 12Blg dolnej fermentacji mniam ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warzenie Piwa”