Wino z wiśni potrzebna pilna pomoc

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
Debo
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 20 lip 2018, 15:01

Post autor: Debo »

Witam.
Mam problem z winem z wiśni, ale może od początku.
Kolega podarował mi 60 kg wiśni. Jako że zrywał je w niedziele to że są dla mnie dowiedziałem się wieczorem. Wpadłem na pomysł będę robił swojskie winko (jak widać moja wiedza na ten temat = 0).
Absolutnie nieprzygotowany kupiłem w pon 2 bańki po 54 l 2 rurki i 30 kg cukru, szybko wyszukałem przepis :

Wino wiśniowe mocne (16%)
moszcz z wiśni - 10,0 l
cukier 3100 g, czyli 1,94 l
woda - 3,06 l
Razem doprawiony moszcz 15,0
i
Wino wiśniowe stołowe o mocy 14%
moszcz z wiśni - 10,0 l
cukier - 2900 g, czyli 1,82 l
woda - 5,68 l
Razem doprawiony moszcz 17,5 l

Poleciałem po drylownice, dzień wolny z pracy i ogień. Wydrylowałem 20l wiśni, zapakowałem to wszystko do gąsiora, zalałem wodą z cukrem wg proporcji z przepisu nie dodawałem żadnych drożdży. Przepis na 14% wino tutaj może się uda coś uratować. Natomiast 2 baniak, tutaj jest gorzej bo było późno, rano do pracy więc pomyślałem że 30 l wiśni wsadzę do gąsiora w całości, zasypie cukrem - puści soki to następnego dnia dodam wody wg przepisu. Tak też uczyniłem. Gąsiorki stoją w moim przekonaniu że będzie dobre winko i zacząłem czytać i czytać o tym jak trzeba to było zrobić i pojawił się w oczach strach że wino pójdzie do śmietnika,
Wiem że 30 kg wiśni to nie 30 l moszczu (wtedy nie wiedziałem) czyli nie zgadzają się proporcje. Winko widać że pracuje, ale pojawił się problem z podnoszeniem się poziomu wina. Po zalaniu wodą gąsior był w 70% pełny teraz jest 85-90% i cały czas rośnie.

Nie mam pojęcia co teraz mam zrobić - darować sobie i za rok podejść do tematu, czy może uda się to uratować?
Może przecedzić to wszystko i ustawić od nowa ?

Poratujcie radą
promocja
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Wino z wiśni potrzeban pilna pomoc

Post autor: manowar »

Tak to jest jak się ktoś od dupy strony zabiera...
Kupić drożdże aktywne - z gąsiorów wszystko zlać, wytłoczyć, połączyć, przeliczyć ponownie, zaszczepić drożdżami. Dodać pożywkę.
Następnie udać się do sklepu spożywczego zakupić groch niełuskany w ilości koniecznej do luźnego napełnienia poszewki na małą poduszkę. Przesypać groch do poszewki, poszewkę ustawić w rogu pokoju - klęczeć na niej codziennie przez godzinę aż do pierwszego obciągu wina.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

dawid3002
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 16 lip 2018, 17:30
Krótko o sobie: Mam póki co 20-kilka lat. Lubie tworzyć, ulepszać, zmieniać alkohol. Niestety warunki ograniczają mnie do skromnych ilości produkcji wina.
Ulubiony Alkohol: Wino wytrawne, niepowtarzalne wódki
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Włocławek
Re: Wino z wiśni potrzebna pilna pomoc

Post autor: dawid3002 »

Tak jak kolega manowar radzi.
1. Zlej wszystko w jeden "pojemnik". Z balona o wąskim otworze może być ciężko wydobyć wiśnie. Możesz używać wody ale w nieznacznej ilości i licz w litrach ile jej użyłeś do opróżnienia balona. Najlepiej jak najmniej tzn 1-3l na balon.
2. W sklepie kup drożdże aktywne. Ze względu na możliwość dodania ich do nastawu po 20min. I od razu cukromierz najlepiej biowin skala 0-23 blg. To bardzo ważne.
3. Następnie jak już wszystko wytłoczysz i będziesz miał sam płyn zrób pomiar cukromierzem. Zapisz wartość. Zgodnie z instrukcją na cukromierzu pomiar powinien oscylować w granicach 20*Blg.

Wszystko miej zapisane - pomiary, woda ilość cukru.

Niezwłocznie odezwij sie z danymi.


Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”