Wino z czerwonych porzeczek - kręci się

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
Przemyslaw85
10
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 lip 2018, 08:53
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Przemyslaw85 »

Witam wszystkich.
W tym roku zacząłem swoją przygodę z wytwarzaniu win. I mam pytanie co do jednego z nich:
Wino z czerwonych porzeczek:
2018 07 13: 7KG owocy (zmielone maszynką na dużych oczkach), 3L wody i 1,5KG cukru. (BLG 21 po dodaniu cykru) (droższe FS2 ok 1/3 paczki.
2018 07 17: Odcedzono miąższ od wina w efekcie uzyskałem: 8,9L wina do którego dodałem: 2L wody i 1,8KG cukru (BLG po zlaniu 10, po dodaniu cukru wyszło 17 (pewnie cukier miał mniej cukru w sobie bo liczyłem by uzyskać 20))



Winko pracuje nadal, delikatnie się pieni, ale co mnie bardzo zdziwiło to że się kręci (chyba zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara) no i trochę jakby od środka na zewnątrz. Czy to normalne? Po nieruszeniu gąsiorka z dna podrywa się osad takie jakby skrzepy które po kilkunastu minutach opadają.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Wino z czerwonych porzeczek - kręci się

Post autor: masterpaw2 »

BLG po zlaniu 10, po dodaniu cukru wyszło 17 (pewnie cukier miał mniej cukru w sobie bo liczyłem by uzyskać 20))
A brałeś poprawkę na to, że w nastawie jest już jakaś część alkoholu, który to obniża wskazania cukromierza.
Winko pracuje nadal, delikatnie się pieni, ale co mnie bardzo zdziwiło to że się kręci (chyba zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara) no i trochę jakby od środka na zewnątrz. Czy to normalne? Po nieruszeniu gąsiorka z dna podrywa się osad takie jakby skrzepy które po kilkunastu minutach opadają
W trakcie fermentacji drożdże wydzielają CO2 (dwutlenk węgla), który w formie pęcherzyków unosi się ku powierzchni, powodując nieustanny ruch w nastawie.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
Przemyslaw85
10
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 lip 2018, 08:53
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino z czerwonych porzeczek - kręci się

Post autor: Przemyslaw85 »

A tzn że nie zrozumiałem kwestii poprawki na zawartość alkoholu. Muszę o tym doczytać.
Co do kwestii kręcenia to tak tez mi się wydawało że to z tego powodu, ale wolałem dopytać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”