Koncentrat śliwkowy???

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
Mateusz88
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 10 lip 2018, 21:09

Post autor: Mateusz88 »

Witam serdecznie bimbrową brać...

Mam pytanie organizacyjne.. W moim regionie aktualnie jest nawał śliwek, materiału jest nie do przerobienia brakuje mi już beczek a szkoda żeby tyle owoców się zmarnowało. Przyszła mi do głowy taka myśl... gdyby do beczki 50L (bo taka jedna wolna mi została) wsypać około 40-50 kg śliwek (po prostu tyle, ile wejdzie), zasypać to cukrem i zostawić - niech stoi. Potem, za jakiś czas... niech to będzie nawet miesiąc czy dwa, nawet pół roku, wlać to do dużej beczki, zalać wodą i doładować matką. Myślicie ze ruszy??.

Pozdrawiam.
alembiki
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Koncentrat śliwkowy???

Post autor: masterpaw2 »

Mati, ruszy, ale na kompostownik ;), szkoda owoców.
Nie masz czasu gotować, rób nastawy, po oddzieleniu od przefermentowanych owoców może to stać choćby i do zimy. Pogonić zawsze zdążysz.
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 lip 2018, 23:34 przez masterpaw2, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Koncentrat śliwkowy???

Post autor: wawaldek11 »

Witam.
I mam pytanie - wiesz jak powinno się robić śliwowicę? Ja robię mniej więcej tak jak ty planujesz robić koncentrat. Tylko cukru do 10% wagowo. Bez wody. Daję drożdże i sobie fermentuje. A z wodą i dużą ilością cukru otrzymasz bimber śliwkowy.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
Mateusz88
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 10 lip 2018, 21:09
Re: Koncentrat śliwkowy???

Post autor: Mateusz88 »

masterpaw2 właśnie problem w tym że nie mam beczek na nastawy i stąd pomysł z tym koncentratem, tym bardziej że jak Waldek poniżej zauważył - tak się robi nastaw na śliwowicę. Ale nic, beczki się już organizują i może nie będzie tak źle, aczkolwiek przydał by się plan B. :)
Waldek, jak chodzi o śliwowicę to właśnie robi się taki koncentrat. Same owoce, cukier i bez wody. Podobno nawet się nie dryluje śliw. To wszystko ma stać z 6-7 miesięcy i goście to przepuszczają. Z tym że trzeba mieć na czym to puścić. Podobno że w parniku z podwójnym dnem z tym jadą żeby się nie spaliło. Ale jak to wygląda, jak jest chłodzone itp. to nie powiem bo nie wiem. :)

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Koncentrat śliwkowy???

Post autor: kwik44 »

Jak masz nadmiar śliwek to po co cukier? Śliwy do beczki, drożdże i przefermentować. Połowę przedestylować szybko na potstill i bez cięcia frakcji dodać do tego co zostało. Tak zakonserwujesz drugą część. Poczytajcie posty Emiela. I najlepiej konserwować samo wino śliwkowe.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Koncentrat śliwkowy???

Post autor: czytam »

Do dłuższego przechowywania nastaw powinien mieć co najmniej 12% (BLG startowe powyżej 20). Wtedy alkohol go skutecznie konserwuje. Można dodawać cukru ale można też odcisnąć gęste, przedestylować z częścią rzadkiego i dodać do nastawu przeznaczonego do przechowania. Dobrze jest też zlać nastaw znad osadu drożdżowego.

Autor tematu
Mateusz88
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 10 lip 2018, 21:09
Re: Koncentrat śliwkowy???

Post autor: Mateusz88 »

A gdybym je w takim razie od razu zalał czystym alkoholem po pierwszym przepuszczeniu?. Zostało mi z ostatniego razu ze 3 litry z cukrówki.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Koncentrat śliwkowy???

Post autor: Kamal »

Jak skończy fermentować, to wtedy odciskasz pulpę i dodajesz alkohol, aby zakonserwować.
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Koncentrat śliwkowy???

Post autor: masterpaw2 »

Mateusz88 pisze:masterpaw2 właśnie problem w tym że nie mam beczek na nastawy i stąd pomysł z tym koncentratem, tym bardziej że jak Waldek poniżej zauważył - tak się robi nastaw na śliwowicę.
Mati wszystko się zgadza, zważ tylko na to co wawaldek11 pisze
wawaldek11 pisze:Ja robię mniej więcej tak jak ty planujesz robić koncentrat. Tylko cukru do 10% wagowo. Bez wody. Daję drożdże i sobie fermentuje.
A o czym Ty nie wspomniałeś - drożdże.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

radom1987
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 1 mar 2017, 17:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Szukam go ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: TM
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Koncentrat śliwkowy???

Post autor: radom1987 »

Kolego jak masz nadmiar śliwek to się podziel z innymi ;) Powiedz gdzie mieszkasz a na pewno ktoś się zgłosi i z chęcią odbierze od Ciebie ten ciężar jakim są śliwki za drobną opłatą bądź za flaszkę jakiś smakołyków :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”