Prośba o weryfikacje danych w pierwszym winie porzeczkowym

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...
Awatar użytkownika

Autor tematu
dawid3002
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 16 lip 2018, 17:30
Krótko o sobie: Mam póki co 20-kilka lat. Lubie tworzyć, ulepszać, zmieniać alkohol. Niestety warunki ograniczają mnie do skromnych ilości produkcji wina.
Ulubiony Alkohol: Wino wytrawne, niepowtarzalne wódki
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: dawid3002 »

Witam wszytskich!

Jestem nowy na forum. Chciałbym zadać kilka pytań, ponieważ mam wiele wątpliwości.

Otóż dnia 14.07.2018 kupiłem 16kg czarnej porzeczki z postanowieniem zrobienia wina o mocy 15/16%. Jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch pojemników fermentacyjnych i jednego balona 20 lub 25l. No więc tak:
1. Porzeczki porządnie wypłukane oczyszczone trafiały do pojemnika fermentacyjnego.
2. Do tej miazgi został dodany pektopol i po 2h zmierzyłem BLG soku (21*BLG)
3. Po około 5h trafiła do pojemnika przygotowana porcja drożdży Enovini "do win białych i czerwonych"
4. Został przygotowany syropy cukrowy z 10l wody i 2kg cukru (11.2l objętości)
5. Dnia 15.07.2018 trafił do owoców (wynik 22*BLG)
6. Dnia 16.07.2018 pulpa została odciśnięta do drugiego pojemnika co dało 17l płynu z 8*BLG
7. Mam przygotowany syrop z 4l wody i 3kg cukru, który mam zamiar dodać jak ostygnie. Obliczenia jakie mi wyszły to powinienem osiągnąć znów 21*BLG. Edytowane: osiągnąłem 17*BLG

Czas na pytania :)
1. Czy stosuje dobre proporcje 1l soku : 2l wody? Założyłem, że w 17l płynu mam te 7l czystego soku. 7l soku + 14l wody = 21l wina. Czytałem również, że można rozcieńczać 1:2,5
2. Przy rozcieńczeniu 1:2,5l potrzebowałbym 17,5l wody, a że zużyłem już 14l to czy np mogę dodać do 3,5l wody 1,3kg cukru żeby osiągnąć zakładaną moc wina. A może zwiększyć moc do 17/18%?
3. Czy zmienia się objętość wody z cukrem w winie? Tzn jak wlewam 10l wody z 2kg cukru (11,2l obj) to czy po przerobieniu cukru poziom wraca na 10l czy zostaje nadal 11,2l? Moim zdaniem wraca do 10l, ale drodzy forumowicze odpowiedzcie, bo pewnie wielu ma taką wątpliwość.

Dane:
16kg porzeczki (7L soku - zakładam)
5kg cukru (ew. więcej żeby zwiększyć objętość lub objętość+moc)
14l wody (ew. więcej żeby zwiększyć objętość lub objętość+moc)
drożdże Enovini + pożywka

Pozdrawiam z pokorą

kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prośba o weryfikacje danych w pierwszym winie porzeczkowym

Post autor: kubusrozpruwacz »

Witam , sam niedawno nastawiłem wino z czarnej porzeczki i jeśli chodzi o proporcje:

1.wino z czarnej poprzeczki - kwasowość czarnych porzeczek to 3% czyli 30g kwasu w 1 litrze a w gotowym winie ilośc kwasów powinna wynosić ok.8g-L .Także u ciebie musisz obniżyć kwasowość o 3 razy na każdy litr aby uzyskać ją na poziomie ok 10g/l
Proporcje które zachowałeś 1litr soku i dwa litry wody zgadzają się co do założeń aby uzyskać kwasowość 10g/l, wina nie powinno się bardziej rozwadniać także albo tą wartość zostawisz albo mógłbyś użyć węglan wapnia aby jeszcze ją obniżyć.Ja zostawiłem ją na tym poziomie

2.ilość cukru do wody z sokiem = 16%

3.Co do objętości w winie, tak jak napisałeś rozpuszczony cukier zwiększa objętość wina ale po przerobieniu cukru przez drożdże objętość nie wraca do początkowej z racji tego że wytworzony został właśnie etanol.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”