Uciekające opary przez zawór bezpieczeństwa

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
Bondziak
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 11 cze 2018, 18:38

Post autor: Bondziak »

Ahoj!
Podczas ostatniej, drugiej destylacji rodzynkówki otrzymałem tylko połowę alkoholu, który wlałem do destylatora. Problemem według mnie jest zawór bezpieczeństwa pokazany na zdjęciu - nie był on podniesiony, jednak cały czas uciekały z niego opary. Po położeniu na nim kieliszka mniej więcej z taką samą prędkością skraplał się alkohol jak na chłodnicy.
Co drodzy forumowicze w tym przypadku radzicie?
Posiadam również zawór innego typu (przedstawiony na drugim zdjęciu), jednak jego montaż wiązałby się z wycięciem fragmentu uchwytu, gdyż blokuje on jego montaż).

Pozdrawiam i czekam na pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Uciekające opary przez zawór bezpieczeństwa

Post autor: kmarian »

Witaj Panie.
Zawór bezpieczeństwa ma się otworzyć dopiero po przekroczeniu pewnej, ustalonej i ustawionej wartości ciśnienia. Jeśli puszcza przez cały czas to najwyżej nazwać go możemy dławikiem.
Sprawdź ten zawór, czy gdzieś coś się nie podwinęło. Czy sprężynka nie straciła sprężystości, czy coś nie "wlazło" do środka, czy nie jest brudne itd itp.
Jeśli konstrukcja zaworu nie pozwala na ingerencję, bądź nie da się naprawić, to zaślep ten otwór na stałe a obok w dowolnym, dogodnym miejscu zrób nowy otwór i wmontuj zawór bezpieczeństwa, który będzie działał jak należy.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Uciekające opary przez zawór bezpieczeństwa

Post autor: Kamal »

Jeśli mówisz o tym z czerwoną główką, to musi być podniesiony. Przynajmniej u mnie tak jest, że jak jest opuszczony to pary alkoholu dają dyla, a jak podniesiony to po problemie.
Ja troszkę przerobiłem pokrywę szybkowaru, a mianowicie rączkę zamontowałem troszkę inaczej, i ten zawór wyciągam do góry i okręcam drutem miedzianym, i przykręcam do rączki. I w ten sposób całe alko idzie do chłodnicy ;)
K.
Obrazek

Autor tematu
Bondziak
10
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek, 11 cze 2018, 18:38
Re: Uciekające opary przez zawór bezpieczeństwa

Post autor: Bondziak »

Kamal, czy można prosić w takim razie o fotkę?
Awatar użytkownika

debros
50
Posty: 58
Rejestracja: czwartek, 18 wrz 2014, 08:32
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Uciekające opary przez zawór bezpieczeństwa

Post autor: debros »

Jak sobie rzucimy okiem do Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szybkowar
to znajdziemy tam również rysunek zaworu bezpieczeństwa.
W pozycji dolnej jest zamknięty, a górnej otwarty. Co jest też uzasadnione, bo jego otwieranie następuje na skutek zbyt dużego ciśnienia.

Możliwe natomiast, że całkowite podniesienie grzybka przy niektórych zaworach powoduje przytkanie dziurek w korpusie zaworu i tym samym jego szczelność.

Miałem podobny problem, aczkolwiek para uciekała nie przez czerwony grzybek, ale na łączeniu korpusu zaworu z pokrywką. Po prostu metalowa uszczelka od spodu nie była wystarczająco szczelna. Wystarczyła dodatkowa uszczelka od góry, wycięta z kawałka tekturki (takiej jak jest używana na "plecki" bloku technicznego, rysunkowego itp.). Ot mała kwadratowa tekturka z dziurką w środku.

Ten drugi, czarny zawór, to zawór roboczy, do ręcznego spuszczania pary. Nie działa w sposób automatyczny.
Serwus, jestem nerwus :bardzo_zly:
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Uciekające opary przez zawór bezpieczeństwa

Post autor: ramzol »

Zawór wywal a w to miejsce wstaw termometr szpilkowy elektroniczny. Co masz postawione na pokrywce? Jaki deflegmator? Przejrzyj moje załączniki, zaczynałem od szybkowaru.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”