Problem z przechowywaniem wina!!

Wino im starsze tym lepsze! W czym i gdzie przechowywać gotowe wino?

Autor tematu
fighterr
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 11 mar 2011, 22:00

Post autor: fighterr »

Witam, mam taki problem. Zszedłem dzisiaj do piwnicy aby zobaczyć do swojej szafki z winami i spotkała mnie niemiła niespodzianka. Na korkach pojawiła się zielona pleśń. Nie wiem jaka jest tego przyczyna, oraz nie wiem czy wino dalej nadaje się do dalszego przechowywania. Jak ktoś mógłby mi poraqdzić co z tym fantem zrobić to będę wdzięczny. Wino przechowuję w szafce zamkniętej , czy jest możliwość że z braku przewiewu pojawila się pleśń?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: Problem z przechowywaniem wina!!

Post autor: Zygmunt »

Wilgotność, brak przepływu powietrza- to bardzo dobre warunki do rozwoju pleśni, jakbyś kiedyś chciał założyć hodowle tejże :)

Możesz zrobić fotkę? Czy widać, że wino jest zainfekowane? Dużo tego masz?

Większość pleśni niestety ma tak, że wykwit to ostatnia forma rozwoju- jeżeli ją widać, to znaczy, że najpewniej grzybnia jest już w całym otoczeniu. Dlatego właśnie wycinanie pleśni z dżemu i konsumpcja reszty to zły pomysł.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Problem z przechowywaniem wina!!

Post autor: Wald »

To gówno zwane pleśnią zagnieździ się wszędzie. Spróbuj zostawić coś skórkowego w piwnicy. Mnie siodełko rowerowe niemalże samo wyszło pomimo dobrych zamków.
Daj Zygmunt koledze iskierkę nadziei. Korek świetnie trzyma wilgoć (stąd wykwity), ale nie koniecznie musiał ją przepuścić do wnętrza butelki. Jeśli dobry korek (po mielonym nie spodziewam się wiele) i wino leżakowało może się udać. Osobiście używam syntetycznych w kapturkach termokurczliwych, a miody lakuje. Niespodzianek nie miałem.
Jeśli wino pachnie pleśnią to kibel trzeba dobrze spłukać po tym "winie". Jeśli jest OK to dla pewności można to puścić przez rurki. Do destylatu plecha nie przejdzie. Smród pleśni tak.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
fighterr
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 11 mar 2011, 22:00
Re: Problem z przechowywaniem wina!!

Post autor: fighterr »

Fotki już niestety nie zrobię, ponieważ butelki wymyłem wodą i opdstawiłem z powrotem. A mam ze 30 butelek winka. Pleśń pojawiła się na korkach na zewnątrz, otworzyłem jedno wino i jest dobre, nadaje się do picia. Tylko nie wiem czy jest sens przechowywać te butelki dalej, czy wypić jak najszybciej???? Macie jakieś pomysły co zrobić żeby się sytuacje nie powtórzyła? Bo w gąsiorach chodzi koło 200 L wina i trzeba to będzie jakoś przechowywać.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Problem z przechowywaniem wina!!

Post autor: Wald »

Odpowiedź już była. Ale napiszę jeszcze raz -głośno i wyraźnie.
fighterr pisze: nadaje się do picia
Zygmunt pisze:Większość pleśni niestety ma tak, że wykwit to ostatnia forma rozwoju- jeżeli ją widać, to znaczy, że najpewniej grzybnia jest już w całym otoczeniu
Czyli nie nadaje się!
fighterr pisze: czy jest sens przechowywać te butelki dalej
Macie jakieś pomysły co zrobić .
Wald pisze:Jeśli wino pachnie pleśnią to kibel trzeba dobrze spłukać po tym "winie". Jeśli jest OK to dla pewności można to puścić przez rurki. Do destylatu plecha nie przejdzie. Smród pleśni tak.
I dalej:
fighterr pisze:co zrobić żeby się sytuacje nie powtórzyła
Wald pisze:Osobiście używam korków syntetycznych w kapturkach termokurczliwych, a miody lakuje. Niespodzianek nie miałem.
Jeśli chcesz zrobić po swojemu -nie mamy na to wpływu. My radzimy w/g własnej wiedzy dla Twojego bezpieczeństwa.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

lipton76
10
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 14 maja 2011, 23:03
Re: Problem z przechowywaniem wina!!

Post autor: lipton76 »

Mnie też ten problem spotkał, tylko u mnie przyczyną były "meble" z Castoramy. Kupiłem tam stojak na wino i regał na słoiki. Mebelki sosnowe, ale nie impregnowane. Po skręceniu trafiły do piwnicy (mieszkam w starym domu gdzie w piwnicy jest kilka *C i spora wilgotność) i po paru tygodniach - niespodzianka! zielona "szadź" pokryła każdy centymetr kwadratowy drewna, i co gorsza zaatakowała w niewielkim stopniu korki w winach, które nie były zalakowane. Nawet na szkle pojawił się zielony nalot.
Wszystkie butelki umyłem, a następnie zrobiłem roztwór piro w literatce w stężeniu jak do dezynfekcji i zamoczyłem szyjki wszystkich butelek w owym roztworze, żeby mieć pewność, że pleśń zdechła. Poza tym 2 dni stały w ciepłym, przewiewnym miejscu aby się osuszyły. Zaatakowanych win nie otwierałem, zobaczę czy coś z nimi nie tak będzie porównując do towaru z butelek zalakowanych, bo szkoda mi drogocennego trunku. Stojaki na winko po kilkukrotnej impregnacji i 2 tygodniach suszenia trafiły z powrotem do piwnicy wraz z butelkami. Minął jakiś tydzień od wstawienia na miejsce i wygląda na to, że wszystko pod kontrolą.

Jaki z tego morał? NIGDY nie trzymajcie "surowego" drewna w wilgotnych pomieszczeniach!

bziumka
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 12 cze 2018, 10:14
Re: Problem z przechowywaniem wina!!

Post autor: bziumka »

To przy okazji tutaj się dopytam, bo w sumie podobne pytanie. Czy taki stojak na wino jest odpowiedni na długie przechowywanie? https://pinus-shop.com.pl/regaly-i-stoj ... -cm-317100 Interesuje mnie zmontowanie kilka sztuk tego i zrobienie ścianki. Czy tutaj przepływ powietrza będzie odpowiedni?

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Problem z przechowywaniem wina!!

Post autor: gadaka »

My również witamy na forum :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przechowywanie i dojrzewanie wina”