Zacier z mąki ziemniaczanej

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy

Post autor: psotamt »

Przeglądając popularny portal z ofertami znalazłem MĄKA ZIEMNIACZANA 25kg. I tak się zastanawiam, pomijając względy opłacalności, czy da się z tego otrzymać wódkę ziemniaczaną? Czy zamiast męczyć się ze skrobaniem kartofla, gotowaniem, cudowaniem, można zrobić drożej z pozytywnym skutkiem?
Oczywiście bez słodzenia czymkolwiek, tylko enzymy i drożdże.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: klepa »

Pokręć ujął to tak: psota-ze-skrobi-ziemniaczanej-t7513.html#p65776
Już Cię widzę nad beczką krochmalu z kijem od szczotki w ręce! :D
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3779
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 457 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

Ciekawe jak na krochmal działa enzym redukujący lepkość.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Doody pisze:Ciekawe jak na krochmal działa enzym redukujący lepkość.
Na pewno zadziała, tylko późno, bo tenże dawkuje się w temperaturze ok. 65*C. Pytaniem jest czy upłynniający da radę rozluźnić zacier do "mieszalnej" postaci? Bo jeśli z 30 litrów wody i np. 3 kg mąki mam nagotować kisielu to zabawa przestaje mieć sens. Choć ona i tak zapowiada się mało sensownie :mrgreen:
klepa, Twoja odpowiedź jest chyba najbardziej konstruktywna :D Nie zauważyłem tego tematu przeszukując forum.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: klepa »

No toć pisze Starowar boldem (i pewnie temu nie widać!), że: "Dla zacierów ziemniaczanych dawkę należy podwoić." Wódka w smaku pewnie niebiańska, a co się człek wpierw gluta ukręci, to jego! 8-)
Awatar użytkownika

gaviscon
350
Posty: 383
Rejestracja: środa, 10 kwie 2013, 18:36
Krótko o sobie: Ciekawy Świata, miłośnik statków powietrznych :)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniels
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: gaviscon »

Czekam ze zniecierpliwieniem aż ktoś się pokusi i spróbuje :twisted:
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3779
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 457 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

Pytanie tylko czy destylat nie będzie miał charakterystyki "dobrej wódki ziemniaczanej" czyli coś na podobieństwo starej luksusowej. Jednak zbożówki bardziej mi odpowiadają a ostatnio kupując jęczmień niesłodowany w cenie 0,60 zł/kg, destylat wydaje się być bardziej atrakcyjny.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

gaviscon pisze:Czekam ze zniecierpliwieniem aż ktoś się pokusi i spróbuje :twisted:
Spróbowałem :mrgreen:
Ale na razie nie poszedłem na całość, zrobiłem zacier z kilograma mąki ziemniaczanej i 2,5 litra wody. Miało być z 3,5 litra wody, ale... zapomniałem o proporcji. Szokującym był pomiar BLG: 28 :o jednostek w 20*C. Słodkie jak przesłodzona herbata i rzadkie jak woda, więc dolałem jeszcze 1/2 l wody. Wrzuciłem do tego 1,5 łyżeczki od herbaty drożdży Pure 48, bo takie miałem napoczęte.
Doody pisze:Jednak zbożówki [...] destylat wydaje się być bardziej atrakcyjny
Cenowo, bez wątpienia tak. Ale co to byłaby za zabawa, gdyby nie spróbować czegoś innego :mrgreen:

edyta...
Po 6 dniach wygląda tak jak na załączonej fotce. To co scukrzyło się zostało zżarte do -4 BLG. Ale na dnie za dużo osadu. Winne są zapewne dwie rzeczy: za mało wody użyte do zacierania - tylko 2,5 litra i zbyt krótki czas wytrzymania temperatury upłynniania skrobi. W garnku stygło bardzo szybko, w kotle z płaszczem, już da się zapanować nad temperaturą.
25 kg "krochmalu" w drodze do mnie :mrgreen:
Kartoflanka.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

gaviscon pisze:Czekam ze zniecierpliwieniem aż ktoś się pokusi i spróbuje :twisted:
Czas na podsumowanie zabawy z krochmalem. 25 kg skrobi ziemniaczanej przerobione. Finalnie wyszło 10,7 litra spirytusu >96%. Tak wygląda 39 litrów wody i 13 kg skrobi w temperaturze 85*C zatarte z enzymami:
Rozcieńczony spirytus w proporcji 2,15 litra/5 litrów trunku dał wódkę o wyjątkowo łagodnym „wódczanym” smaku. Czegoś takiego nie da się zrobić z glukozy ani z cukru. Wódka smakowo zbliżona do wódek zbożowych, ale jest od nich łagodniejsza. Cóż, przy moim spożyciu raz na dwa lub 3 lata mogę takie coś zrobić, bo warto pić smaczny trunek, zamiast chodzić na kompromis z tańszym i łatwiejszym w obróbce surowcem.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: olo 69 »

Badałeś blg po zacieraniu? Dodawałeś podwójną dawkę enzymów?
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Opiszę dość dokładnie cykl zacierania, bo może komuś przyda się lub coś zmodyfikuje. Zacieranie w kotle z płaszczem olejowym.

Zacier z 12,5 kg mąki ziemniaczanej
1. Wlać do kotła 26 litrów gorącej wody.
2. Dodać ½ z porcji enzymu upłynniającego skrobię (wcześniej rozpuścić 8 ml w 20 ml wody).
3. Dodać 3 ml enzymu redukującego lepkość (dodałem, choć nie mam przekonania czy jest on potrzebny).
4. Zagrzać wodę do 80 *C i wlać 2 kg mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w 2 l zimnej wody i tak kolejno następne porcje. W czasie wlewania intensywnie mieszać w kotle.
5. Grzać całość do ok. 85 *C, dodać resztę enzymu upłynniającego, wyłączyć grzanie i zostawić na 2 godziny w tej temperaturze.
6. Zlać zacier do beczki, zostawić do wystudzenia.
7. Po spadku temperatury do 60 *C, dodać enzym scukrzający (15 ml).
8. Przy temperaturze w beczce 23-25 *C wsypać drożdże i dodać antypianę (1 ml w 10 ml wody). Dodaję, bo to zacier, choć bez przekonania czy antypiana jest niezbędna.
Pierwsze zacieranie z 13 kg, BLG 23,5, drugie z 12 kg, BLG 21,5.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: gadaka »

@psotamt
Jaka jest pojemność Twojego kotła?
Ile dni pracowały drożdże?
Jaką metodą rektyfikowałeś?
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Kocioł to keg w kegu o pojemności 50 litrów. Pierwszy zacier pracował 12 dni, drugi 11. Starałem się utrzymać w pomieszczeniu fermentacji temperaturę nie wyższą niż 23*C, dzięki czemu w fermentatorze nie było wyżej niż ~ 26*C. Na początku fermentacja intensywna, widać jak w górę wypływają nieupłynnione drobinki. Ostatnie trzy dni to delikatny szum. Klarowane clarem Alcoteca. Nie licząc samego zacierania, to pozostałe czynności jak w przypadku nastawu z glukozy. Gotowane oczywiście w kotle bez płaszcza, na Aabratku z katalizatorem miedzianym i na pełnym zasypie kolumny.
Ciekawostką jest ilość przedgonów. Byłem nastawiony na to, że będzie ich więcej niż z glukozy a tu niespodzianka! Po odebraniu 90 ml z głowicy kapało już spirytusem. Na początku był intensywny kwiatowy zapach. Zapach, nie smród. Po takiej ilości przedgonu zacząłem odbierać z OLM a na głowicy ograniczyłem do 4 kropel na minutę. W sumie z dwóch gotowań odebrałem 0,25 l przedgonu. Więcej nie było trzeba.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: olo 69 »

Z tych 25 kg mąki dużo miałeś osadu? Rozumiem, że przerabiałeś tylko wyklarowane a osadu już nie?
Pozdrawiam,olo 69

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: gadaka »

Dopytam jeszcze czy używałeś Turbo Pure czy jakichś innych drożdży?
Rektyfikowałeś tylko raz?
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

olo 69 pisze:Z tych 25 kg mąki dużo miałeś osadu? Rozumiem, że przerabiałeś tylko wyklarowane a osadu już nie?
Ściągałem wężykiem jak cukrówkę i z dwóch porcji było tego jakieś 5 litrów.
Tak, gotowałem tylko czyste, osad do kanalizacji.
gadaka pisze:Dopytam jeszcze czy używałeś Turbo Pure czy jakichś innych drożdży?
Rektyfikowałeś tylko raz?
Używałem Professional Whisky Yeast, takich jakie stosuję do zbóż.
Rektyfikacja tylko raz. Po odebraniu przedgonów odlałem 200 ml z OLM na kolejne gotowanie, serce zaś ciągnąłem za drugim razem do 98,6 *C w kotle. Chciałem wyjąć jak najwięcej. Nie miało to złego wpływu na smak, bo wódka jest smaczna. Pierwsze gotowanie skończyłem wcześniej odbierając więcej pogonów. Wiedziałem, że nie zmarnują się, bo zużyję je w drugiej rektyfikacji.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Zatarłem drugi raz 25 kg skrobi. Pewnym zaskoczeniem dla mnie był niezbyt gruby kożuch na powierzchni pracującego zacieru. Poprzednio było czysto, jak przy nastawie z np. glukozy. Dopiero po jakimś czasie olśniło mnie, że tym razem nie dodałem antypiany. W dwóch beczkach po 39 l wody i 12,5 kg skrobi. BLG identyczne przed startem: 22, zapach nad beczkami jak z taniego szampana :)
Już powinno działać...
Ostatnio zmieniony niedziela, 2 wrz 2018, 19:01 przez psotamt, łącznie zmieniany 1 raz.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Optoelektron »

psotamt pisze:Zatarłem ....
Link nie działa :problem:
Pozdrawiam.
Maciej
Awatar użytkownika

Airacobrator
100
Posty: 134
Rejestracja: niedziela, 16 wrz 2018, 15:04
Krótko o sobie: Wielohobbysta
Ulubiony Alkohol: Nalewka pigwowa
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Airacobrator »

Właśnie wczoraj puściłem destylację zacieru z 5 i trochę kg mąki ziemniaczanej (WAŻ spadł poniżej "0") i musiałem zbierać rozsypaną mąkę szufelką z podłogi. Wykop małżonki w siatkę ze skrobią godny Lewandowskiego. :( Po zatarciu na lenia z enzymami upłynniającym, redukującym lepkość i scukrzającym wyszło ok. 19 litrów zacieru. Po wystygnięciu dodane drożdże Prestige Pure 48 w ilości 100 gram. BLG wyszło ok 21-22 (ale wskutek zanieczyszczenia skrobią pomiar tylko orientacyjny) Po sklarowaniu grawitacyjnym wyszło 15 litrów przezroczystej cieczy - reszta to śnieżnobiały odpad, a że nie mam płaszcza - poszło w kanalizację. Zalałem 30 litrowego KEGA, Krótki AAbratek, 40 cm katalizator pół na pół miedź i KO, + wziernik szklanka przed głowicą ok 15 cm KO. Rozgrzewanie wsadu ok 30 minut 2x2kW na regulatorze napięcia ustawionym na 7/10. Potem minimalny refluks, grzanie ok 1,3 kw i trzymanie temperatury na głowicy w zakresie 84-88 st.C . Pierwsze 60 ml zapach perfum i acetonu poszło na podpałkę. Reszta w półlitrówki, aż do 99 st.C w kotle. Pierwsza powąchana po nocy butelka wali trochę przedgonami. Reszta zacna, co mnie zdziwiło w porównaniu do cukrówki ilość pogonów jest nieznaczna. Ostatnie buteleczki (odbierałem w setki) ledwo śmierdzą pogonami(w porównaniu do cukrówki). W smaku wódki zrobionej ze środka gonu czuć wyraźnie aromat ziemniaczano-kisielowy, ale w ogóle nie pali w gardło - jest bardzo łagodna. Teraz zastanawiam się nad drugą gonitwą z cięciem frakcji, ale i tak na krótkiej kolumnie - długa jakoś nie wydaje mi się konieczna przy tej jakości.
Ostatnio zmieniony piątek, 14 gru 2018, 14:01 przez Airacobrator, łącznie zmieniany 1 raz.

zor-ro1970
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 13 sty 2010, 07:05
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: zor-ro1970 »

Szukając natchnienia na następny rodzaj wódeczki wpadłem na te posty. Na razie mała próba z upłynnianiem i scukrzaniem. Postąpiłem jak kolega z tym ze na 1 kg skrobi, 3 litry wody. Po scukrzeniu mam ok 22-23 BLG. Drożdżaki i zobaczymy do dalej.
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 sty 2019, 10:51 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Woodworm
150
Posty: 169
Rejestracja: piątek, 16 sty 2015, 22:00
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Woodworm »

Wczoraj poszło 8kg
Wszystko by było fajnie gdyby nie brak porządnego gara z grubym dnem.
Grzałem całość w 50l emaliowanym na indukcji i skończyło się przypaleniem a niestety był pożyczony
Musiałem dzielić na garnki 10l i 5l i grzać osobno do 85 stopni.
Zdziwiłem się bo przed dodaniem enzymu scukrz. pokazało mi 25 blg i w sumie to nie wiadomo do końca
jak dobrze się scukrzyło

zor-ro1970
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 13 sty 2010, 07:05
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: zor-ro1970 »

Nastaw z 25 kg mąki i 75 litrów wody, blg 22. Drożdże Alcotec Snake 48. Burzliwa fermentacja, dużo piany i po 2 dniach 10 blg. Zwolniło mocno, zero piany po 3 dniach 8 blg. Prawie nie pracuje, zero piany. Temperatura nastawu nie przekraczała 30 st.
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

zor-ro1970 pisze:Prawie nie pracuje, zero piany.
"Prawie" to jeszcze nie koniec fermentacji. Moje zaciery z 12,5 kg potrzebowały ok. 10 dni do zakończenia pracy. Twój jest 2 razy większy, więc dołóż do cierpliwości jeszcze z tydzień i będzie :ok:
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

henik
100
Posty: 126
Rejestracja: wtorek, 3 cze 2014, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) z resztą jak Wszyscy tutaj.
Ulubiony Alkohol: Nalewka z wiśni Kelleris
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: henik »

Ja proponuje dołożyć pożywki!
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Robię kolejną "ziemniaczankę" ze skrobi. Tym razem jednak wyzwanie jest inne, bo będzie to wódka ze skrobi połączona z dundrem z melasy z której wcześniej wyjąłem rum. Po cichu liczę, że jakaś delikatna nuta z melasy zdoła przecisnąć się do rektyfikatu. Zmieniłem tylko początkową ilość wody z 26 litrów na 16, a pozostałe 10 litrów to właśnie dunder z gotowania rumu.
Przyznam, że w pewnym momencie zwątpiłem w poprawną fermentację :scratch: BLG mierzone przy 22 *C wynosiło 27 - 28 :o Zapewne za sprawą dundru i też nadmiernej ilości enzymów. Zostało mi ich sporo po ostatnich pracach ze zbożami, kończył się termin przydatności, to wlałem ile miałem, może nawet 4-krotnie więcej. Drożdże niezdecydowanie bujały się ponad dwie doby nim rozpoczęła się intensywna fermentacja. Od minionej soboty od rana do wczoraj BLG spadło na 7 - 8, a fermentacja dość intensywnie jeszcze przebiega, choć temperatura ma trend raczej spadkowy. Płynie z tego nauka, że z enzymami nie ma co szczypać się. Nie są drogie, więc można dołożyć więcej by mieć gwarancję dokładnego zatarcia.
Na razie zacier pięknie pachnie, czuć skrobię ale i wyraźną nutę melasy. Ciecz ma czarną barwę, ale jest lekko przeźroczysta na wierzchu, widać drobinki ganiane przez drożdże :mrgreen: Rektyfikacja będzie tylko jednokrotna na spirytus na Aabratku, więc jest niewielka szansa, że kartoflanka będzie mieć ciekawszy zapach niż zwykle.
O efektach za jakiś miesiąc.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3779
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 457 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

No to powodzenia :ok:
Czekamy na relację.
Pozdrawiam
Darek

użytkownik usunięty
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: użytkownik usunięty »

Psotamt, próbowałeś może dwukrotną rektyfikację produktu uzyskanego z zacierania skrobi? Zasadniczo chodzi mi o różnicę w smaku pomiędzy 1-krotnym a 2-krotnym przebiegiem :) Od pewnego czasu szykuję się do "ziemniaczka", zbieram informacje, czytam... Zapewne użyję Twojego przepisu na zacier, za który dziękuję :ok:
Jak myślicie, Fermiole "ogarną" temat, czy może próbować innych drożdżaków?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Kamal »

Ostatnio zacierałem skrobię, i faktycznie z kleik się upłynnił :).
Ja dodałem zwykłe gorzelne, chyba alcotec bo takie miałem pod ręką. :)
K.
Ostatnio zmieniony piątek, 17 maja 2019, 01:06 przez Kamal, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: redhot »

Zastanawiałem się dlaczego na skrobi z pepesu nie da się odtworzyć idealnie smaku młodego ziemniaka. No i wyszło mi, że chodzi o odmianę! MZ produkowany jest z odmiany Denar [oprócz tych specjalnyach edycji, np. Arielle] natomiast PePeS produkuje skrobię z odmian Jubilat i Pasat. Te odmiany skrobiowe nie do końca nadają się na destylat. Denary są do dostania w Internecie po ok. 5kzł/kg i naprawde destylat z nich wychodzi inny w smaku, niż ze skrobi z worka.

wawaldek11
2500
Posty: 2890
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 161 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: wawaldek11 »

Sądzę, że ze skrobi nigdy nie będzie identyczny jak z ziemniaków. Nawet z tej samej odmiany. Cały ziemniak wprowadza również to, czego pozbawiana jest skrobia w czasie produkcji.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1814
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 201 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: drgranatt »

Miałem przyjemność pić wódeczkę ze skrobi ziemniaczanej zrobioną przez kol. @zor-ro1970. Jest bardzo dobra :ok: i chyba łagodniejsza niż z cukru. Można by pokombinować jeszcze z drożdżami, które najlepsze do skrobi.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Przerobiłem worek skrobi z dodatkiem dundru po odpędzie melasy. Kilka uwag:
1. Mój zachwyt nad doskonałym zatarciem skrobi przy nadmiernej ilości enzymów był nieuzasadniony. Nic nie było więcej alkoholu, a nawet odrobinę mniej. To mniej spowodowane było zapewne przez sporą ilość dundru w zacierze, finalnie wyszło jakieś 0,4 l spirytusu mniej.
2. Start drożdże miały bardzo oporny, ale swoje zrobiły :D Końcowe BLG równe 0.
Robiłem jak zawsze na Aabratku w jednym przebiegu. Wydaje mi się, że odrobinę przypaliłem grzałkę, jest delikatny, ciemny nalot. Ale spalenizną nic nie czuć. Spirytus z obydwu gotowań zmieszałem razem i dałem mu ponad tydzień na odpoczynek. W minioną niedzielę zrobiłem pierwszą wódkę na równe 40% i dziś spróbowałem. Nie mogłem dłużej czekać, ciekawość była silniejsza ;)
Jest SUPER!!! Wódka jeszcze ostra w smaku, bo to dopiero 3 dni od rozcieńczenia. Ale smak i aromat jest zupełnie inny niż z samej skrobi. Jednak aromaty z melasy przepchnęły się przez kolumnę, czuć też wyraźnie słodki posmak który też był wcześniej. Po przełknięciu zostaje miły smak na języku i podniebieniu.
Zapowiada się świetna wódka czysta, trzeba tylko poczekać jakieś 3 miesiące :D Polecam taką konfigurację, warto.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

użytkownik usunięty
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: użytkownik usunięty »

Psotamt, powiedz proszę, jaki zapach miał Twój zacier tylko z krochmalu? :) Zbyt wielu zacierów nie przerobiłem, ale jakieś doświadczenie mam i ten na mące ziemniaczanej i drożdżach Whisky Alcoteca trochę daje "jajem". Zatarłem 12kg mąki w 2 porcjach wzorując się na Twoim przepisie, który trochę zmodyfikowałem. Blg startowe 21 (użyłem trochę więcej wody), zacier pracuje, czekam na efekt :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Jajem to na pewno nie dawał :D Zapach raczej przyjemny i znacznie lepszy w odczuciach niż zbożowy. Mnie najbardziej przypomina produkty szampanopodobne w najtańszym wydaniu. Mam na myśli taki pracujący, gdy ostro gazuje. Wąchanie zacieru może być bardzo różne w odczuciach każdego wąchającego. Taka specyfika tej substancji.
Twoje BLG świetne i jeśli pracuje to niczym nie martw się. Odgazuj po zakończeniu pracy drożdży, wyklaruj i na rurki.
Wcześniej pytałeś o podwójną rektyfikację zacieru ze skrobi. Nie robiłem i raczej nie polecałbym. Po dwóch razach możesz zbyt dokładnie wyczyścić spirytus i stracisz to, co daje smak w tej wódce. A byłoby szkoda, bo zaciera się zwykle skrobię dla wódki, nie samego spirytusu. No chyba, że ktoś ma kaprys i chce tak otrzymany spirytus przeznaczyć np. na nalewki.
Z innymi drożdżami niż Professional Whisky Yeast Alcoteca nie próbowałem. Sądzę jednak, że większość drożdży da sobie radę. Mogą być tylko jakieś niuanse smakowe w produkcie końcowym. Czy na - czy na + to już subiektywna sprawa.
Udanej kartoflanki :ok:
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

użytkownik usunięty
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: użytkownik usunięty »

Dzięki wielkie! :poklon;

Z pierwszą partią miałem mały problem, ponieważ zrobił się trochę kisiel i lekko przypaliłem :( (nie mam płaszcza). Druga partia z naniesionymi poprawkami poszła już gładko ;) Chodzi mi po głowie, żeby następny zacier puścić na półkową z OOB :ok:

użytkownik usunięty
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: użytkownik usunięty »

Hej, wczoraj zatarłem kolejną partię skrobi ziemniaczanej, jednak tym razem użyłem mieszadła, które niedawno zmajstrowałem niedużym kosztem (silnik ze złomu + kilka gadżetów, które miałem pod ręką - miało być tanio).
Świetna sprawa, zero przypalenia, brak grudek, wszystko ładnie się rozpuściło :) Uzyskałem BLG na poziomie 22. Poniżej filmiki:
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Feti pisze:mieszadła, które niedawno zmajstrowałem niedużym kosztem...
Pomysł z łańcuchem bomba :klaszcze:
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

nike21
100
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2016, 21:05
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: nike21 »

Hej, ile urobku i o jakiej mocy otrzymaliście z tych 25kg skrobi? I drugie pytanie, używaliście skrobi czy mąki? Bo to nie to samo...
Ostatnio zmieniony piątek, 3 sty 2020, 19:37 przez nike21, łącznie zmieniany 1 raz.
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1180
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 393 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Mnie wychodzi 1:1, czyli 1 kg skrobi daje 1 l wódki 40%. Oczywiście wcześniej rektyfikuję zacier na spirytus i dopiero rozcieńczam.
nike21 pisze:...używaliście skrobi czy mąki? Bo to nie to samo...
Nie to samo :scratch: A wyjaśnisz różnicę? Bo ja kupowałem skrobię w workach 25 kg i mąkę ziemniaczaną w torebkach 1 kg. Jedno i drugie wygląda tak samo i tak samo zaciera się dając identyczny produkt końcowy.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

nike21
100
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2016, 21:05
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: nike21 »

http://smaczniemi.com/2014/03/maka-kokosowa.html tu napisali, że to coś innego. Sam już nie wiem czy tak jest. W sumie na innych stronach jest napisane, że to to samo tylko nazwa jest zamienna...
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”