Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...

Autor tematu
Franzz4
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 29 paź 2012, 17:37

Post autor: Franzz4 »

Witam mam jeszcze kolejne pytanie dla doświadczonych .
Robię winko z ryżu wraz z przyprawami. podczas ściągania próbowałem to wino i jest mega mocne i do tego wytrawne , wino chce dosłodzić aby było przyjemniejsze dla mnie w smaku ale pytanie czy mogę zmniejszyć jego moc np przez dodanie wody? Winko jeszcze ma cichą fermentację ale to już chyba niewiele zmieni w smaku i mocy. To moje pierwsze wino wiec trochę uczę się na błędach ale też proszę o pomoc was.
alembiki
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: pokrec »

Na oba pytania: tak.
Dosłodzenie zawsze jest dopuszczalne, jak chcesz je osłabić, to dosłodź po prostu syropem cukier+ woda. Jak chcesz tylko dosłodzić, to spuść z litr wina, podgrzewaj w garnku na kuchence i wsyp cukier, mieszaj do rozpuszczenia. Jak cukier się rozpuści, to syrop będzie miał tak do 35 stopni i możesz go dolać do reszty wina od razu, bez studzenia. Ale przed wlaniem sprawdź ręką, czy nie za gorący.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: Pretender »

Dosładzaj po trochu, najlepiej dosłódź i odstaw. następnego dnia popróbuj. Jak za mało to znów dosłódź. Ja tak robię, i to się sprawdza. Lepiej nie dosłodzić niż przesłodzić. A najlepiej daj popróbować jeszcze komuś.

Anubis
200
Posty: 220
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 17:14
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrob

Post autor: Anubis »

Po dosłodzeniu do ok 3 Blg wyczuwalna smakowo moc % powinna spaść, leżakowanie wina też na to wpływa, miałem to samo z winem ryżowym wg. Skrzycha po lekkim dosłodzeniu i odczekaniu jeszcze 3 miesięcy posmak alkoholu złagodniał.

zarim
10
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 27 cze 2013, 19:53
Podziękował: 8 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: zarim »

Aby nie otwierać nowego tematu dopiszę się w tym wątku, mam nadzieję, że ktoś odpowie. Do sedna. Mam 12 l wyklarowanego wina na ryżu, moc jakieś 16-17%. Cukru w nim brak, no i jest za mocne jak dla mnie o drobinkę. Dlatego mam plan dodać syropu z wody i cukru. Wino było zaraz po pierwszym zlaniu siarkowane, zatrzymało to jego pracę. Miałem już taki przypadek, że omal nie zbierałem z sufitu zasiarkowanego wina, które nie było jednak wyklarowane, ale by "przyśpieszyć" proces dodałem syropu po 2 obciągu... dlatego też obawy czy się to nie powtórzy? W tym przypadku jest to kryształ, idealnej przejrzystości, z fajną iskierką, normalnie szkoda by miało znowu ruszyć z fermentacją i zmętnieć...
Dlatego czy lepiej dodać piro kolejną dawkę później cukier i w buteleczki? Piro już w tym było 5 g bo wiem że mieszanka fermivin pdm to nie łatwe do zabicia gady. Proszę o poradę ;), mam na mieszkaniu jeszcze 2 paczki stopera fermentacji z spiritferm, może tego dodać w miejsce czystego piro?
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: siwy1121 »

Piro powinno być wystarczająco na tą ilość, ale jeśli masz wątpliwości to odlej trochę winka do małej plastikowej butelki (najlepiej pod korek), dodaj trochę cukru, zostaw na kilka dni i obserwuj czy butelka robi się twarda, jak nie to już nie pracuje.

czarna1991
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 4 cze 2018, 17:13
Podziękował: 1 raz
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: czarna1991 »

Też podpinam się pod post ;)

Wstawiłam moje pierwsze wino z przepisu znajomego i coś poszło nie tak. Wino nastawione 10.04 na 12 litrów wody 4 kg cukru. Po 16 dniach dolałam 3 l wody i 1 kg cukru. W połowie maja wino przeszło burzliwą fermentację więc przelałam je do czystego zbiornika. Dzisiaj jeszcze lekko fermentuje ale bardzo jest wyczuwalny smak alkoholu. Za bardzo. Według wzoru ma ok 19%. Czy mogę dolać samą wodę np. 5 l i wyjdzie mi wino 14 %? Czy już będzie za bardzo rozcieńczone i straci smak? A może dodać jeszcze roztwór cukrowy? Tylko czy % jeszcze nie wzrosną i nie zacznie sie znowu fermentacja? Nie wiem co robić pomóżcie !
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: masterpaw2 »

Na początek serdecznie witamy nową koleżankę ;)
Po czym wnosisz, że Twoje wino ma 19%?
Jakie jest w chwili obecnej jego blg?
Zakładając, że jestna poziomie - 4blg, to winko ma ~15%.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

czarna1991
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 4 cze 2018, 17:13
Podziękował: 1 raz
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: czarna1991 »

Wyliczyłam sobie z proporcji 17g cukru = 1% w 1 litrze. Dokładnie x% = 5000 g cukru / (15 l * 17g). Znalazłam to u Malinowego Nosa, tylko przekształciłam wzór pod procenty. Blg już jest 0. Rozcieńczyłam sobie próbkę trochę z wodą i gdy już nie było tak czuć alko to winko wydawało się dosyć słodkie, więc raczej już bym nie dosładzała... Czarna magia :D
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: Pretender »

Wino z cukru? Nie próbowałem jeszcze ... „nastaw” ma Ok 17%, jeśli cały cukier został przerobiony. Najlepiej zapytaj znajomego, jego przepis ...

czarna1991
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 4 cze 2018, 17:13
Podziękował: 1 raz
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: czarna1991 »

Wino z ryżu jakbyś nie zauważył tytułu postu...
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: masterpaw2 »

Czarna, jeśli w chwili obecnej blg masz na poziomie zera to stężenie alko w nastawie masz w granicach 13%, czyli takie mocne nie jest.
Do wszelkiego rodzaju wyliczeń, przydatnych w naszym hobby masz odpowiedni kalkulator :
https://drive.google.com/file/d/0Bx8-os ... xIbUE/view
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

inblue
350
Posty: 389
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 08:19
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Warszawa/Praga Płd.
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 307 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: inblue »

czarna1991 pisze:Wino z ryżu jakbyś nie zauważył tytułu postu...
Jeśli chcesz porady to podaj cały przepis wg którego robiłaś, lub się skontaktuj z tym Twoim znajomym.
Może lepiej doradzi, bo to jego przepis. Wino z ryżu winu z ryżu nierówne.
W przepisie równie dobrze mogło być pół kilo ryżu, jak i pół worka.
Tutaj nikt zgadywać nie będzie ile i czego użyłaś.
Prawdziwi twardziele piją naftę.

https://stop447.info/
#NieDlaRoszczeń
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: Pretender »

czarna1991 pisze:Wino z ryżu jakbyś nie zauważył tytułu postu...
Z Twojego postu to nie wynika ...
czarna1991 pisze:Wyliczyłam sobie z proporcji 17g cukru = 1% w 1 litrze. Dokładnie x% = 5000 g cukru / (15 l * 17g). Znalazłam to u Malinowego Nosa, tylko przekształciłam wzór pod procenty. Blg już jest 0. Rozcieńczyłam sobie próbkę trochę z wodą i gdy już nie było tak czuć alko to winko wydawało się dosyć słodkie, więc raczej już bym nie dosładzała... Czarna magia :D
Zapomniałaś droga koleżanko uwzględnić objętość dodanego cukru, każdy kg to 0,6l.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: kmarian »

No to już wiesz czarna1991 ;). Na pewno nie dolewaj wody, z opisu wynika, że jest jej za dużo (czuć etanol). Zostaw to "wino" do sklarowania i zrób następne, bardziej wyraziste w smaku i słabsze. Będziesz miała dwa do kupażowania. Jak jeszcze zdążysz kwiatu czarnego bzu nazbierać, to zrób z niego wino i będzie 3 do prób organoleptycznych.

czarna1991
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 4 cze 2018, 17:13
Podziękował: 1 raz
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: czarna1991 »

W przepisie miałam 12 l wody, 4 kg cukru, 2 kg ryżu i 40 dag rodzynek. Znajomy skończył robote po miesiącu, dodał jakiejś chemii i wino miał gotowe. Ja miałam bardziej ambitne plany, ponieważ wkręciłam się w winowarstwo i chciałam robić dobre naturalne winka. Więc proszę nie mówcie juz mi, że mam się pytać znajomego, bo on pewnie wie o winach jeszcze mniej niż ja.

W trakcie robienia tego wina trochę poczytałam i wiem, że jest dużo błędów. Po pierwsze za dużo cukru i to w jednej partii. Mimo wszystko, wino nadaje się do picia. Może jak poleżakuje jeszcze przez miesiąc straci trochę tego alkoholowego aromatu?

Dodam, że jest ono już klarowne i wczoraj zlewane znad niewielkiego osadu. Po prostu zastanawiam się czy można do niego coś jeszcze dodać albo czy jak je zostawie tak jak jest to nie pogorszy się jego smak?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: masterpaw2 »

Czarna, zostaw póki co tak jak jest, nie kombinuj. Niech sobie odpocznie, dojrzewa. Sprawdzisz za miesiąc, dwa, powinno być tylko lepiej.
Pamiętaj to hobby jest dla cierpliwych :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: Pretender »

Jeśli chcesz sprawdzone przepisy to zapraszam na forum winiarzy, szukaj najdłuższych wątków.
Jeśli nie jesteś pewna jakiegoś przepisu pytaj przed, nie po.

kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: kubusrozpruwacz »

czarna1991 pisze:Wyliczyłam sobie z proporcji 17g cukru = 1% w 1 litrze. Dokładnie x% = 5000 g cukru / (15 l * 17g). Znalazłam to u Malinowego Nosa, tylko przekształciłam wzór pod procenty. Blg już jest 0. Rozcieńczyłam sobie próbkę trochę z wodą i gdy już nie było tak czuć alko to winko wydawało się dosyć słodkie, więc raczej już bym nie dosładzała... Czarna magia :D
Powinnaś przeliczyć swój nastaw 5000/(18\*17g) daje to koło 13 procent
Jeżeli w nastawie miałaś 15L wody i do tego wrzuciłaś 5k cukru ( 0,6 obj ) to razem daje 18 l nastawu.
5kg cukru to obj ( 5000*0,6) 3L , także jeślibyś na początku założyła 12 L wody i 5kg cukru ( razem 15 L ) wtedy byłoby te 19% i do tego musiałbyś mieć już drożdże gorzelnicze żeby to przerobić.:)

zaradek
250
Posty: 257
Rejestracja: sobota, 16 wrz 2017, 21:39
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: zaradek »

Witajcie!
Podczepię się pod ten wątek.
Jakiś miesiąc temu nastawiłem wino ryżowe (pierwsze w życiu), zgodnie z poniższym przepisem na 10L:
- 2kg ryżu białego
- 400g rodzynek
- woda: 6,8l
- syrop 1: 1 litr wody + 1,4kg curu
- syrop 2 (po 5 dniach): 1l wody + 1,4kg cukru
- 50g kwasku cytrynowego
- drożdże Bayanus G995 + pożywka
- 50g cukru wanilinowego + przyprawy

Zgodnie z przepisem, wino powinno fermentować 6 tygodniu (od nastawienia).
U mnie minęły dopiero 4 tygodnie. Od jakiś czterech dni winko bardzo mocno zwolniło pracę (1 "bulknięcie" na pół dnia) - czy to znak, żeby już je przelewać z pojemnika fermentacyjnego do balona? Czy czekać do wspomnianych sześciu tygodni? Aha - w innym przepisie doczytałem, że trzeba było mieszać ten ryż - a ja po zalaniu zostawiłem go w spokoju (raz tylko zamieszałem po dodaniu "drugiego" cukru).
Zmierzyłem BLG - jest sporo na minusie (jakieś -10 lub jeszcze mniej - to w ogóle możliwe?) W smaku jest mocno wytrawne (i całkiem mocne).
Ogólnie chciałbym otrzymać wino pomiędzy półsłodkim / słodkim.
Czy trzeba zsiarkować wino czy alkohol sam (może już) rozprawił się z drożdżami?
Ciut się obawiam z jednej strony, że w smaku potem ta siarka będzie wyczuwalna, z drugiej strony - nie chcę, żeby zaczęło refermentować.
Podsumowując pytania:
1. Czy już zlewać czy czekać do 6 tygodni.
2. Czy siarkować (może niepotrzebnie się tego piro boję) i jak tak, to jakie proporcje piro zastosować?
3. Ile dodać cukru (rozmieszanym w podgrzanym winie, nie chcę go rozrzedzać wodą) zakładając, że chcę uzyskać wino pomiędzy półsłodkim / słodkim?
Chciałem w objęcia Morfeusza, ale Dionizos był szybszy.

zaradek
250
Posty: 257
Rejestracja: sobota, 16 wrz 2017, 21:39
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: zaradek »

zaradek pisze: Zmierzyłem BLG - jest sporo na minusie (jakieś -10 lub jeszcze mniej - to w ogóle możliwe?) W smaku jest mocno wytrawne (i całkiem mocne).
Sprawa się wyjaśniła - mam pęknięty cukromierz... na wodzie też pokazuje -10 - także domyślam się, że winko ma też ma około 0 BLG.

Tak czy inaczej, podtrzymuję pytania:
1. Czy już zlewać czy czekać do 6 tygodni (dodam, że nie mieszałem ryżu, może stąd ten przestój?) i jeszcze zamieszać całym pojemnikiem fermentacyjnym.
2. Czy siarkować (może niepotrzebnie się tego piro boję) i jak tak, to jakie proporcje piro zastosować? Tak, jak na opakowaniu, czy może na Bayanusy trzeba zastosować jakieś inne proporcje?
3. Ile dodać cukru (rozmieszanym w podgrzanym winie, nie chcę go rozrzedzać wodą) zakładając, że chcę uzyskać wino pomiędzy półsłodkim / słodkim?
Chciałem w objęcia Morfeusza, ale Dionizos był szybszy.

gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: gofator »

Ja czekałem 6 tygodni, tak jak było w przepisie. Nastaw mieszałem przez 4 tygodnie, ale mieszałem tylko huśtając balonem (ryż na dnie nie mieszał się). Ja swojego wina nie siarkowałem. Obecnie sukcesywnie ubywa z gąsiorka, mimo tego, że powinno jeszcze 4 tygodnie postać. Posłodź tak, żeby było 2-4 BLG wtedy będzie półsłodkie. Ale poczekaj jeszcze te 2 tygodnie. Ja zlałem płyn po 6 tygodniach, a do tygodniu posłodziłem cukrem rozpuszczonym w powstałym winie. Zobacz szczegóły mojego postu niżej odnośnie wina ryżowego Skrzycha. Opisałem tam całą produkcję od A do Z razem z pomiarami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”