Drugi obieg wody w ZP

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...
Awatar użytkownika

Autor tematu
waher
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 15 maja 2018, 21:02
Krótko o sobie: Poczekamy, zobaczymy
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego

Post autor: waher »

Witam drodzy forumowicze.
Patrząc na rachunek za wodę postanowiłem coś zmienić w swoich ZP, proszę doświadczonych hm.. psotników o radę, a nóż kogoś zainspiruję :D.

Chciałbym wprowadzić podwójny obieg wody. To znaczy, aby +/- połowa wody była odzyskiwana do ponownego chłodzenia całości sprzętu.
Założenia:
-Zarówno woda z kranu jak i z drugiego obiegu musi mieć możliwość całkowitego odcięcia czy regulacji.
-Chłodzenie może chodzić awaryjnie w obiegu zamkniętym bądź też w pełni otwartym.
-Wentylatory na chłodnicy i pompa muszą mieć regulowane obroty.
Minimalne zużycie energii.
Minimalny nakład finansowy.

Plan:
1. Wejściem dla wody zimnej jak i drugiego obiegu powinien być trójnik z zaworami kulowymi przy każdym z wejść.
2. Wyjściem z ZP powinien być również trójnik z zaworami gdzie jedno wyjście odchodzi do odpływu , a drugie wchodzi do obiegu.
3. Wejście obiegu do chłodnicy np z Cienkoniecko , na której są wentylatory PC 12V , z dolutowanymi potencjometrami umieszczonymi na panelu sterowniczym, wraz z zasilaniem.
4. Chłodnica z obowiązkowym zbiornikiem wyrównawczym.
5. Pompa wodna o stosunkowo niskiej mocy (nawet 100l/h starczy), podłączona oczywiście do panelu i potencjometru.
6. Woda z pompy wchodzi do wcześniej wymienionego trójnika.
7. Całość musi być elastyczna.

Koszt:
Używana chłodnica do Cinquecento to koszt 30-40zł.
Najmniej 3m węża zbrojonego 10mm fi - 9,50zł
2 do 4 wentyli 120mm pod 12V mam - 0zł.
Potencjometr liniowy 3-5szt. , 6-10zł.
Pompa wirnikowa 200l/h 12V, 20zł.
Zaciski i taśmę teflonową mam.
2x Trójnik 20zł.
4z zawór kulowy od 4zł/szt do 10zł/szt = 16-40zł (na zimną można dać plastik, na gorącą wiadomo coś lepszego).
Zbiornik wyrównawczy mam - 0zł.
Sklejka drewniana na panel mam - 0zł.
Przewody miedziane mam - 0zł.
Zasilacz 12V mam - 0zł.

Razem:
101,5zł minimum do 139,5zł maksimum.

Można się pokusić o manometry za trójnikiem zimnej wody , oraz przy wyjściu ciepłej do drugiego obiegu + termometr.

Proszę o wsparcie albo wybicie mi tego z głowy.
Zamieszczam rysunek poglądowy i pozdrawiam serdecznie.

Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Drugi obieg wody w ZP

Post autor: johnex »

Kolego podałeś że koszt inwestycji to ok. 130 zł. Dodatkowo trzeba doliczyć prąd i wodę. Przy cenach wody rzędu 2.5/m3 (ewentualnie 6.5 razem ze ściekami) za materiały bedziesz miał 50m3 (20 ze ściekami). Podaj ile zużywasz wody na proces bo jakoś nie chce mi się wierzyć że przez hobby wzrosły ci znacząco rachunki za wodę. Na początek radziłbym rozdzielić obiegi jeden na ZP drugi na chłodnicę.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

Autor tematu
waher
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 15 maja 2018, 21:02
Krótko o sobie: Poczekamy, zobaczymy
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Re: Drugi obieg wody w ZP

Post autor: waher »

1m3 zużycia mi wychodzi podczas psocenia latem, zimą około 0,7m3 cenę mam za metr 10,84zł ze ściekami (witamy ze stawkami w mieście).

Mam jedno źródło wody - kran, do niego zamiast perlatora mam wkręconą redukcje i kolejną redukcje zakończoną choinką fi=10mm. Po psoceniu naturalnie zakładam perlator.
Rozdzielenie masz na myśli wkręcenie trójnika do kranu , dwa zawory kulowe motylkowe z półśrubunkiem , za zaworami choinka pod wąż zbrojony 10mm ?

Kran -> redukcja -> Trójnik -> Zawory -> choinka?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”