Nalewka żurawinowa na wesele a beczka dębowa - przygotowanie

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
andrzej.zuzak
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 24 maja 2018, 21:56

Post autor: andrzej.zuzak »

Dzień dobry,

Odnalazłem to forum gdy szukałem zasad, jakich należy przestrzegać przy przygotowywaniu beczki do wlania trunku - nie jestem "starym wyjadaczem" :) Moje pytanie brzmi - czy żeby wlać nalewkę żurawinową do beczki dębowej, nie aby leżakowała przez np. rok lub dłużej, a by była "atrakcją weselną", należy przestrzegać jakichś ram czasowych, powiedzmy: wlać miesiąc przed? Dodam tylko, że beczka była używana. Rozumiem, że beczkę trzeba także odpowiednio zalać gorącą wodą na 24h przed wlaniem?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
koncentraty wina

lasso
50
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 7 lip 2017, 00:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nalewka żurawinowa na wesele a beczka dębowa - przygotowanie

Post autor: lasso »

Beczka dębowa w zależności od pojemności to droga impreza. Jeśli jesteś posiadaczem to pamiętaj o tym, że proporcjonalnie do czasu spędzonego w beczce, nalewka może przejść dębiną, która zmieni jej walory smakowe. Beczkę trzeba przygotować przed zalaniem, by nie przeciekała. Pytanie tylko jak długo Twoja beczka leżała bezczynnie, gdyż możliwe, że doszło do uszkodzeń które ciężko będzie zniwelować samym zalaniem wodą. Wszystko zależy od jej stanu.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Nalewka żurawinowa na wesele a beczka dębowa - przygotowanie

Post autor: masterpaw2 »

Zuzak, podejrzewam, że do wesela jeszcze trochę czasu masz, więc zrób próbę, zalej przygotowaną (szczelną) beczkę nalewką (której to smak ci odpowiada i nie chcesz by się zmieniła) np. na dobę i porównaj, jeśli wszelkie walory są ok, to masz odpowiedź. Na kilkanaście godzin przed imprezą napełniasz antałek dobrocią, i goście są szczęśliwi, a Ty uchodzisz za mistrza nalewkowego :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Nalewka żurawinowa na wesele a beczka dębowa - przygotowanie

Post autor: johnex »

Rok temu przygotowywałem destylat, który miał wylądować na wiejskim stole. Była to cukrówka, rektyfikowana na aabratku, dodatkowo przepuszczona przez węgiel kokosowy. I z tego rodziny Młodych wykonywały trunki jakie tam sobie chcieli: powstała przepalanka z cytryną, żubrówka (mam sporą plantację w ogródku) i jakieś nalewki. Na dzień czy dwa przed weselem okazało się, że lokal w którym się ono odbywało posiada małą beczułkę dębową 2-3l. No i wylądowała w niej czysta wódka ok. 45%. No i było wielkie zdziwienie, że w takim krótkim czasie powstała taka fajna dębówka (oczywiście beczka była wcześniej używana). Czyli tak jak pisał @masterpaw2 jeżeli beczka ma być tylko dekoracją i zależy ci na smaku nalewki to radziłbym napełniać w dniu wesela.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”