Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy

Post autor: lesgo58 »

@robert.michal
Popraw ten cytat bo to nie ja napisałem. ;)
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

@robert.michal.
Określenie tego czasu jest dla mnie trudne. Pewnie da się to jakoś w miarę dokładnie policzyć ale matmę miałem tak dawno, że już nic nie pamiętam. Jak Ty obliczyłeś te 4-5 godzin? Ja postanowiłem określić go doświadczalnie stosując różne czasy stabilizacji. Może też zrobię szklany bufor zewnętrzny z dogrzewaczem i czas odparowania określę obserwacyjnie. Niestety brak dostępu do tanich badań pozostawia tylko organoleptyczną ocenę efektów.
Herbata swój pomysł na dwa bufory - jeden w kotle, drugi nad - omawiał ze mną już pewnie ze 2-3 lata temu. Niestety po prostu brak czasu na przetestowanie wszystkich możliwości. Można też dać półki rzeczywiste o dużej pojemności na dole ale z kolei ograniczy to wysokość roboczą kolumny i może wymusić rezygnację z bufora zewnętrznego. Co prawda funkcje stabilizującą przejmą częściowo półki i np. odcinek kolumny o większej średnicy umieszczony nad nimi. Ja mam jedną półkę rzeczywistą na wejściu do kolumny (nad buforem w kotle) i bardzo polecam takie rozwiązanie.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: robert.michal »

Szlumf odnośnie obliczeń :
Snujemy luźne rozważania, więc czas przyjąłem orientacyjnie, bardziej czasochłonna wersję. Rozważałem bufor 30 litrów, 7kg cukru w nastawie, Typowa rura i typowe grzanie, dane mocno zaokrąglone.
wersja A - pesymistyczna - cztery godziny
bufor napełnia się z prędkością 1 litra na dziesięć minut. Aby " przewalić " podczas stabilizacji cały keg potrzeba mniej więcej 4 godzin może nawet 5.
Zakładamy idealną sprawność tej przewałki.

wersja B - optymistyczna - 70 minut !!!!!
interesuje nas "przewalenie" 60 procentowego spirytusu przez bufor W kegu mamy 7 litrów sześćdziesięcioprocentowego spirytusu i to " przewalamy"
woda nas nie interesuje zresztą trudniej ją "przewalić" wtedy wystarczy 70 minut.

jednoczesna stabilizacja roztworu 18 % i 60 % zaoszczędziła by nieco czasu.
Porównałem metodę Lesgo czyli dwa nastawy - pierwszy odpęd czyli dwa razy po godzinie rozgrzewania, po 2 godziny stabilizacji, po 3 godziny odbioru (nieco zaokrąglone dla wygody). Potem łączymy spirytus i proces 2,5 - 1 godzina grzania, 4 godziny stabilizacji, 4 godziny odbioru.
Łącznie 21 godzin.
Proces o którym mówimy trwałby dwa nastawy po 8 godzin (1 godzina rozgrzewania, 4 godziny stabilizacji , 3 godziny odbioru). to nawet moglibysmy dodać jeszcze po dwie godziny stabilizacji i było by krócej.

Jednak jest jeszcze jeden problem. Podczas odbioru nadal uwalniają się i gromadzą w głowicy przedgony. My w olm łapiemy 1/5 tych niechcianych frakcji . Natomiast Lesgo destylując drugi raz odsiewa w OLM 4/5 tych zanieczyszczeń uwalnianych w trakcie odbioru, które my mamy w naszym spirytusie po 1 razie. I tu trzeba coś wykombinować.

Ja nawet "Mam Pomysła" zaraz to opiszę .

A pomysł dostawienia bufora do twojego wewnętrznego podoba mi się, kłopot jest taki, że robisz "niekompatybilne "sprzęty, bo tak to łatwo było by pożyczyć bufor, gdybyś miał łączenia np. na SMS.
Może gdzieś opisałeś ta rzeczywistą półkę , i co ona daje ?
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: robert.michal »

Przypuśćcmy, że jednoczesna stabilizacja 18 i 60 % odnosi dobry skutek, dodatkowo chcemy podczas jednego gotowania zredukować zanieczyszczenia odbierane podczas procesu do takiego poziomu jak po drugiej destylacji. wystarczy, jeżeli mamy keg z osobnym wlewem w pokrywie, zamykany SMS-em, oraz Kolegę, który pożyczy nam swoja głowicę aabratka z portem termometru, moduł OLM i wizjer. wszystko najlepiej łączone SMSami. Sami inwestujemy w jakieś wężyki, trójniki do węży, płaską uszczelkę do SMS i "kubek " z rozszerzoną krawędzią. "kubek" włożymy do kega, rozszerzona krawędź oprze sie o złącze SMS wlewu. na to nakręcamy to co pożyczyliśmy od kolegi: wizjer , olm i głowicę aabratek(nazwijmy to zestaw bis). Do portu aabratka bis, zamiast sondy termometru wkładamy rurkę ( uszczelniamy!!) którą z drugiej strony łączymy do naszego własnego OLM. Oczywiście ta głowica "bis" również musi być podłączona do wody.
abratek bis.jpg
Idea działania podwójnego OLM.
Wszystko działa jak zawsze, stabilizacja , spuszczanie jeziorka, tylko zamiast rozpoczęcia odbioru z OLM do butelki, kierujemy rurką spirytus z naszego OLM poprzez port od termometru w abratku bis na wypełnienie OLM przykręcone do wlewu kega. płyn poczatkowo gromadzi się w "kubku" i powiedzmy sięga połowy wizjera.Zakręcamy górny OLM, czekamy, aż pary w kegu podgrzeją spirytus w kubku na tyle, że pary spirytusu zaczną krążyć w pożyczonym zestawie tak jak w naszym własnym olm i głowicy na górze. w obu OLM ustawiamy jednakowy przepływ, pilnujemy poziom płynu w wizjerze. i odbieramy spirytusik z OLM bis. Z przedgonami w głowicy bis postepujemy zgodnie z zasadami.
Jeżeli to się sprawdzi, uzyskamy jakość zbliżoną do tego co uzyskujemy metodą 2,5 przy jednokrotnym gotowaniu, oszczędzając czas i prąd.. ba nawet unikamy kontrakcji, bo nie musimy rozcieńczać alkoholu :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

Zgrubnie to podobnie liczyłem ale w pewnym momencie się poddałem bo pojawiają się czynniki trudne do uwzględnienia wprost. Na przykład spływ spirytusu do kotła z napełnionego bufora i jego ponowny udział w odparowaniu. Ideałem by był bufor który przy zawartości 60-70% zebrał by cały alkohol z wsadu, się nie przelał i nie wygotowywał w tym czasie i jeszcze dał z 30minut na stabilizację. Niby jest to do zrobienia konstrukcyjnie ale dla mnie dość skomplikowane przy skromnym warsztacie. Przy moim kotle ta wielkość bufora wewnętrznego nie wchodzi w grę. Musiał bym go też chłodzić. A 15l kolubryna zewnętrzna z odcinanymi dogrzewaczami mnie nie pociąga :D i jest dla mnie zbyt trudna w realizacji. Bardziej liczę na wspomaganie ze strony zasypu nad OLM. Temat rzeka ale moim zdaniem wart zainteresowania.
A o półce na dole kolumny pisałem parę razy w jakichś innych tematach. Między innymi pod koniec w "pogony pod lupę". W skrócie mam subiektywne, nie poparte badaniami wrażenie, że taka półka ułatwia separację pogonów i chyba też utrudnia przedgonom powrót do kotła.
p1z.jpeg
p5z.jpeg
P.S.
Przy wysyłaniu mojego natknąłem się na Twój ostatni post. Podobne rozwiązanie zaproponowałem koledze który przedstawił na forum szkic projektu chyba dwukolumnowej aparatury. Niestety skleroza jak wiadomo nie boli a stanowczo za dużo piszę by to łatwo odnaleźć. Muszę ograniczyć pisaninę :D .
Myślę, że to będzie działać i traktuję ten pomysł jako pewniejszy od prób z buforem. Tyle, że bardziej skomplikowany. Ja planuję dwie kompletne kolumny. Bufor w kotle przerabiam na szczelne naczynie - "kociołek" - zanurzone w kotle i zasilające jedną kolumnę - "czystą". Druga - "zgrubna" - normalnie podłączona do kotła z buforem i półką na dole. Do kociołka pod czystą wlewam zwykłą wodę w odpowiedniej ilości. Na zgrubnej odbieram klasycznie przedgony. Gdy się ustabilizuje z jej OLM-a podaję spirytus do kociołka pod czystą tak by było w nim 60%. Jeszcze nie do końca przemyślałem stabilizację czystej kolumny. Chyba jednak przy kropekowym dopływie i kropelkowym odbiorze przedgonów. Dalej tak jak u Ciebie równoważę odbiór końcowy z podawaniem ze zgrubnej. To tak na szybko bo z pewnością pojawią się jakieś problemy do rozwiązania.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: robert.michal »

Mój "kubek" i twój "kociołek" to to samo, różnica, że chcesz rozcieńczać do 60 % i wstawiać drugą pełna kolumnę, ja ograniczyłem się do odcinka z OLM. (nie trzeba znowu wzmacniać spirytusu, łatwiej ogrzać, nie ma kłopotów z mieszaniem z wodą). Ale to ma sens, jeżeli twoja miska działa i podczas jednej stabilizacji uda się odseparować przedgony z kega z 18% i
i z bufora mającego 60% . W głowicy "bis" doczyszczamy to co wydziela się podczas odbioru, i wpada do olm zanim dotrze i uwięźnie w głowicy głównej.
P.S
Skąd wiesz, że w misce podczas stabilizacji gromadzi ci się akurat 60% roztwór ?
Czy podawanie spirytusu z olm (w czasie stabilizacji) , np. w okolice twojej półki rzeczywistej było by korzystne, czy raczej utrudniało i opóźniało separację przedgonów ?
Jeszcze chętnie poznam twoje zdanie na temat zalewania. Wizualnie wygląda to jak efekt półki rzeczywistej. Czy opinia, że potem następuje pełne zwilżenie wypełnienia to mit,
a pozytywnych efektów należy upatrywać w tym, że nastąpiło zjawisko, jakby zadziałała tam rzeczywista półka ?
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

Mieszanie z wodą wybrałem ze względów bezpieczeństwa. Nie wiem jak zachowa się spiryt 96% wlany do naczynia ze ściankami o temperaturze około 90C. Pełna kolumna natomiast nie tylko dla wzmocnienia ale także dodatkowego oczyszczenia.
W moim buforze zbieram 50-60% w zależności od mocy wsadu i mojej cierpliwości. Maksimum jakie osiągnąłem to około 70%. A ile jest w danym momencie to szacuję na podstawie wskazań termometru i rybki destylacyjnej. Przy jakichkolwiek zmianach w konfiguracji kolumny "skaluję" termometr mierząc próbki alkoholomierzem. Wiem, że jest to szacunek orientacyjny bo np. nie uwzględniam zmian ciśnienia atmosferycznego ale do moich potrzeb wystarczy. Docelowo, by skrócić nieco czas zamierzam dobijać % podawaniem bezpośrednio do bufora spirytu z OLM.
Moim zdaniem podawanie spirytu z OLM na półkę rzeczywistą na dole kolumny nic nie wnosi albo wnosi bardzo niewiele. Dokładniejszy opis jest tu post163423.html#p163423.
Ja stosuję zalewanie bo sprawdziłem, że skraca czas stabilizacji kolumny. Tłumaczę to sobie tym, że rzeczywiście ciecz spływająca od góry lepiej zwilża te fragmenty wypełnienia, które powrót "spływający" z głowicy zwilży po dłuższym czasie. Raczej bym tu nie szukał zbytniej analogii z półką rzeczywistą a prędzej w jakimś fragmencie z destylacją przeparnikową. Niektórzy koledzy nie widzą żadnych plusów zalewania. Moim zdaniem wynika to z tego, że albo mają za mały słup zalania wynikający z ułożenia wypełnienia albo źle prowadzą fazę spuszczania słupa zalania (zbyt duża moc) i nie dochodzi on do dołu kolumny tylko rozmywa się. Oba czynniki mogą też występować razem. Mały słup zalania, który nie zwilży wystarczająco wypełnienia po zejściu z mocy zalania na roboczą może je dobrze zwilżyć gdy zejdziemy np. do 1/4 roboczej. U mnie moc robocza to 4400W a słup zalania spływa do samego dołu przy 1500-2000W.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: robert.michal »

Szlumf pisze:Mieszanie z wodą wybrałem ze względów bezpieczeństwa. Nie wiem jak zachowa się spiryt 96% wlany do naczynia ze ściankami o temperaturze około 90C.
Sugerujesz, że moze dojść do samozapłonu w temp. np 100 stopni, czy, że zimny spirytus spotka się z gorącymi ściankami, i np. gwałtownie zamieni sie w parę i wysadzi coś ?

Czy w takim razie nie narażamy sie mając w buforze czysty spirytus, a od spodu gotuje sie woda, ????

Spirytus byłby z OLM, więc różnica temperatur nie była by jakaś rażąca, podawalibyśmy go na górę wypełnienia dodatkowej kolumny,(chociaż myślałem, czy nie podawać wprost do "kubka" poniżej olm). Docierając do zbiorniczka, ogrzewał by się stopniowo i odparowywał.
W zwykłej głowicy, skropliny zamieniają się znowu w parę, i jakoś nie świszcze odpowietrzeniem - więc tu chyba nie będzie inaczej tu tez będzie działała chłodnica, podobne ilości cieczy,podobne stężenie...
W ostateczności można nie podgrzewać kegem, tylko zewnętrznym buforem - tam są niższe temperatury przez wiekszość procesu, tylko trzeba uważać kiedy skończyć.
P.S.
Samozapłon spirytusu sprawdziłem - ponad 425 stopni C. - to chyba nam nie grozi.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Szlumf »

Samozapłonu się nie boję. Boję się rozprężania. Krążą po forum opowieści o kolegach co do gorącego dundru wlewali surówkę by zaoszczędzić na grzaniu. Nie chodzi tu o różnicę temperatur a o temperaturę wrzenia.
Bufor napełnia się stopniowo. Na początku niskim %. Stopniowo wzmacnia się i zaczyna wrzeć dopiero gdy osiągnie % odpowiadający panującej w nim temperaturze. Wrze co prawda burzliwie ale nie ma sytuacji, że cały zawarty w nim spiryt w jednej chwili zamienia się w pary. Wodę przewiduję także dlatego, że jak już o tym wcześniej wspomniałem, ze wzrostem % maleją współczynniki rektyfikacji zanieczyszczeń i trudniej je odseparować. Na dodatek niektóre z nich nabierają cech pogonów. Więc być może w Twojej metodzie skumulują się w kubku ale może tak a może nie.

mardok
250
Posty: 255
Rejestracja: środa, 24 cze 2015, 23:53
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 36 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: mardok »

Koledzy konstruktorzy, planuję wykonać zbiornik prostokątny o wymiarach 800/450/450 mm, czyli około 160 litrów. Posiadam kolumnę 76,1 mm o wysokości 150 cm do OLM, 50 cm nad OLM i głowica aabratek. W tej chwili posiadam zbiornik o pojemności 65 litrów, rozgrzewany grzałkami 3x2000 W.
Miałbym kilka pytań...
1 - Planuję wykonać bufor, ilu litrowy powinien być? 10 litrów?
2 - Czy bufor może być wspawany na stałe do zbiornika? Czy z jakiegoś powodu raczej nie powinien?
3 - Jaka powinna być jego wysokość ?
4 - Czy pojemność bufora mierzymy jako całość? Czy do rurek przelewu ?
5 - Czy w takiej konstrukcji będą potrzebne podgrzewacze?
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Pretender »

Od końca
5. Przy takiej pojemności tak
4. Do przelewu, matematyka się kłania
3. Taka, aby wypełnienia min 20-25 cm się zmieściło
2. Może być wspawany na stałe, rozważ jednak możliwość demontażu, być może będziesz musiał wymienić SP
1. 10l przy takim kotle powinno buc odpowiednie

mdudi
50
Posty: 54
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 18:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: mdudi »

Witam chciałbym prosić o pomoc na temat bufora. Bufor miałby pojemność ok 1,2l. W środku rura fi 60.3 na zewnątrz fi 114, kolumna fi 50 wewnątrz.
Czy taki bufor będzie odpowiedni do zbiornika 38l i wsadzie 25l cukrówki?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: lesgo58 »

Większa pojemność byłaby bardziej wskazana. Te minimum 2 litry.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: radius »

Sprawdzi się, ale tak jak pisze lesgo, ciut większa pojemność dała by lepsze efekty :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

mdudi
50
Posty: 54
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 18:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: mdudi »

Korzystałem z pliku "Różne obliczenia by aronia"
i wyszło mi że właśnie taka pojemność będzie odpowiednia. Tak zostawić czy powiększyć?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Pretender »

Powiekszyć.

mdudi
50
Posty: 54
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 18:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: mdudi »

Zamienię fi 114 na fi 139.7 i fi 60.3 na fi 70 i przy 17 cm do przelewu da mi to ok 2 l.
Wystarczy taki zasyp sprężynkami KO??
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1186
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Kula »

@mdudi
W jakim celu bufor ma mieć wewnętrzną rurę 70mm?? Kolumna ma średnicę 53-54mm. Oświecisz mnie??
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory

mdudi
50
Posty: 54
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 18:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: mdudi »

@Kula
Kolumna fi 54 wewnętrzna 50. Co złego że chcę zastosować rurę wewnętrzną fi 70 do bufora?
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: zzibii »

Kolega @mdudi dobrze kombinuje (przyszłościowo). Dziś ma kolumnę 54. Jak zmieni na większy kaliber to bufor z rurą 70 wyrobi do kolumny 70 i do kega 50.
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1186
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Kula »

mdudi pisze:@Kula
Kolumna fi 54 wewnętrzna 50. Co złego że chcę zastosować rurę wewnętrzną fi 70 do bufora?
A ja zapytałbym: a co dobrego??
W chwili obecnej fi70 to strata pojemności. Jeśli autor planuje większą kolumnę typu 70mm lub więcej to wtedy i zbiornik i bufor raczej za mały.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory

mdudi
50
Posty: 54
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 18:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: mdudi »

W planach mam kolumnę fi60.3 bo taką rurę posiadam oraz kega 50l. Na razie będę działał na kolumnie 54 ponieważ do niej mam już złącza
Din 50 do których mam dostęp tak jak i do rur.
Pod większą musiał bym zakupić złącza SMS ale na razie mam sporo innych wydatków i sobie odpuściłem. Ale wszystko przede mną, podszkolę się na mniejszej i przeskocze na większą ;)

mdudi
50
Posty: 54
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 18:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: mdudi »

Zrobić spływ z bufora do zbiornika??
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Pretender »

Warto.

mdudi
50
Posty: 54
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 18:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: mdudi »

Zastanawiam się na jakiej wysokości dać czujnik temperatury nad buforem?
Bufor będzie wypełniony sprężynkami od Henitoma(4mm), 18 cm zasypu. Jak sądzicie??
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: radius »

W zupełności wystarczy 15-20 cm :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

mdudi
50
Posty: 54
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 18:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: mdudi »

Czy do spustu z bufora mogę zastosować zawór 1/2" akurat mam kilka i bym wykorzystał, tylko że nie wiem czy nie za duży? Widziałem że większość używa 1/4" :scratch: :?:
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: kmarian »

Oczywiście, że można. Tylko będzie duży, 1/4 byłby mniejszy i zgrabniejszy.

mdudi
50
Posty: 54
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 18:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: mdudi »

A czy jak zrobię syfon z 1/2" rurki to bedzie działał prawidłowo??
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: irek89 »

Osobiście myślę, że będzie działał prawidłowo. Ja u siebie mam dno płaskie i spust z bufora na bocznej ściance bez syfonu. Spust jest około 3 mm nad dnem żeby można było pospawać dno do ścianek. Wiadomo, że coś wody zostanie ale przechylając lekko i tak sporo ścieknie. Syfon też myślę, że wszystkiego nie wyciągnie ale płucząc kolumnę po użyciu wodą nie zbierze się tam nic dziwnego.

Według mnie mógłbyś wewnętrzną rurę bufora zrobić wyższą i zyskał byś na wysokości wypełnienia. Zamiast dennicy płaska blacha przyspawana do rury i ta rura obcięta na okolo 4 mm. Tak aby był rant do skapywania destylatu. Jeśli dobrze widzę to przelew masz z rury w ściance. Zrób go górą za pomocą pierścienia centrującego.

mdudi
50
Posty: 54
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 18:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: mdudi »

Dzięki za rady ale już pospawałem prawie bufor czekałem tylko z tym syfonem bo nie wiedziałem czy będzie ok ale chyba będzie dobrze.

Absolut82
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 10 gru 2017, 12:55
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Absolut82 »

Witam wszystkich chciałbym się podpiąć pod temat, nie zakładać nowego i zapytać czysto teoretycznie..

Przyjmijmy mam wysoki zbiornik 150 L z płaszczem. Nie chce grzać wsadu 150l, ale powiedzmy 100-120 i tą przestrzeń w wewnątrz zbiornika wykorzystać na bufor tak aby był osobnym modułem przed drugim buforem, który standardowo byłby już z kolej nad zbiornikiem. Kocioł ma szeroki wlew. Kolumna i tu dylemat,ale raczej 76.1 (głowica puszkowa/aabartek) ze względu na instalacje 1 fazową.. czyli max 6 kw myślę? + dogrzanie w pierwszej fazie gazem do jakiejś tam temperatury powiedzmy 80 C potem tylko prąd. Póki co cukrówki z czasem inne wyroby.
Liczy się czas to wiadome, ale też czystość i ilość. Nie chciałbym stać 12 godzin przy kotle.

Czy ogóle taki pomysł ma sens?
Jestem początkujący, ale lubię rozwijać różne pomysły najlepiej sprawdzone, ale też i swoje..
Póki co raczkuje i czytam. Może do 2-4 miesięcy ogarnę spawarkę to będę mógł działać na własnej skórze.

Pozdrawiam Brać Psotników AD.
Awatar użytkownika

JISKRA59
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 6 sty 2016, 19:09
Krótko o sobie: Staram się być fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Oczywiście swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: JISKRA59 »

Witam wszystkich i proszę o opinie. Popełniłem bufor do kolumny i teraz mam wątpliwości czy przypadkiem z rozpędu nie wyszedł mi przerost formy nad treścią. A teraz konkrety: kolumna fi 54 mm - środek fi 50 mm, keg 50 l, bufor 140 mm na 300 mm w środku rura fi wewnętrzne 59 mm i wysoka na 210 mm. Wypełnienie sprężynki od Plipka z jego podparciami. Pojemność do przelewu 2,7 l. Nie wiem czy to trochę nie za duża pojemność. Keg grzany dwoma grzałkami 2 x 2 kW. Nie wiem czy dobrze wstawiłem zdjęcia, jak coś skopałem to przepraszam, po prostu dawno nie pisałem. Pozdrawiam Janusz.
IMG_20180722_194617.jpg
IMG_20180722_192349.jpg
IMG_20180721_183944.jpg
IMG_20180721_172414.jpg
IMG_20180614_152729.jpg
IMG_20180614_143132.jpg
IMG_20180310_171144.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Teoria nie poparta praktyką zakrawa na abstrakcję
Awatar użytkownika

janus
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 22:13
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: janus »

Panowie mam takich kilka pytań bo wkońcu ruszyłem z budową bufora, wszystko można powiedzieć już mam kilka drobnych rzeczy nie jestem pewien może było o tym mowa ale jakoś tego nie znalazłem.
1)Czy daszek nad wewnętrzną rurą musi być dość duży czy jego wysokość 2-3cm wystarczy (wiem, że musi mieć większą średnicę niż rura wewnętrzna)?
2)Ile dać przerwy miedzy daszkiem a rurą wewnętrzną 1-2cm wystarczą czy mało będzie?
3)Jaka jest zalecana odległość między daszkiem a górną częścią bufora (tam gdzie pary wylatują) 1-2cm czy więcej?
Dodam że chciałem zrobić możliwie jak najniższy bufor bo wysokość pomieszczenia mnie trochę ogranicza, projekt kieeedyś konsultowałem z herbatą więc wyliczenia powinny być dobre jak skończę to pochwalę się moim buforem

EDIT
Z racji, że nikt nie podpowiedział zadzwoniłem do kolegi herbaty i podpowiedział co i jak dla inny jak by mieli podobny problem to 1cm wszędzie wystarczy :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 8 paź 2018, 22:01 przez janus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

janus
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 22:13
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: janus »

W końcu skończyłem budowę bufora, narazie pospawałem i jest gotowy ale jeszcze nie zamontowany w kegu bo muszę jeszcze troszkę kega przerobić między innymi muszę wspawać kryzę i zrobić spust oraz nóżki :)

Obrazek ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Rura zewnętrzna 168mm wewnętrzna 70mm wysokość rury 168mm to około 230mm dwa ngrzewacze pojemność ponad 2,2-2,4l wszystko do kega 50l
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 paź 2018, 20:12 przez janus, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Doody »

Gratulacje! Choć nie rozpieszczasz nas wielkością zdjęć ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

janus
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 22:13
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: janus »

Doody pisze:Gratulacje! Choć nie rozpieszczasz nas wielkością zdjęć ;)
:) zapomniałem poprzedniej strony gdzie umieszczałem zdjęcia a ten jakoś pierwszy mi wpadł i myślałem że z miniaturek automatycznie przeniesie do dużych zdjęć
https://zapodaj.net/d835abd0128ed.jpg.html
https://zapodaj.net/b9d98d246b95e.jpg.html
https://zapodaj.net/a5a93a4e23a5e.jpg.html
https://zapodaj.net/33f5ae8f83e69.jpg.html
https://zapodaj.net/1bcd5ae670ed8.jpg.html
https://zapodaj.net/6f06eeafeae67.jpg.html
Może teraz będzie ok :)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: Doody »

Zdecydowanie lepiej ;)
Pozdrawiam
Darek

użytkownik usunięty
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć,

mam takie pytanie, kupiłem bufor na "Psocimy.pl" (Szamet, PowerTee):
Obrazek
Wykonanie i jakość - pierwsza klasa (pomijam wielkość wizjera, na zdjęciach był większy, ale i ten spełni swoją rolę), ale rura wewnętrzna ma średnicę wewnętrzną 57,5mm, natomiast moja kolumna - 60mm co ograniczy wydajność.
W kolumnie fi zew. 42mm osiągałem ok 0,8l/h na wypełnieniu Henitom. Przeliczając to na średnicę zew. 64mm wychodzi ok. 1,893l/h a przy średnicy zew. 60mm jest to ok. 1,738l/h. Różnica wynosi jakieś 3 kieliszki ;) , czyli 150ml/h. Możliwość zalewania bufora mogę zniwelować przez zasypanie bardziej przewiewnym wypełnieniem, dobrze myślę? :scratch:
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 paź 2018, 21:53 przez użytkownik usunięty, łącznie zmieniany 1 raz.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Stabilizator - bufor wzmacniająco-stabilizujący do kolumny

Post autor: michal278 »

Tak musisz dać przewiewne wypełnienie. Przy rurze 63.5 zew stały odbiór by nie kręcić miałem na poziomie 1.5l/h, sprężynki stary model phikipek. Teraz mam 76 rurę i taką samą w buforze, w buforze większe sprężynki, a w reszcie stare i przyłożyć mogę 4kw i odbieram bez kręcenia zaworem 2l/h. Podałem swój przykład, by wyjaśnić jak mozna sprężynkami powalczyć o ilość urobku.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bufory stabilizująco-wzmacniające”