Jakiego sprzętu użyć? Zrobić samemu czy kupić?

Autor tematu
Fiflak
200
Posty: 207
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 10:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Załączniki
fałszywe dno do kega typu din 50

Postautor: Fiflak » poniedziałek, 23 kwie 2018, 12:00

Mój problem przedstawia się następująco. Potrzebuję takiego właśnie bibelotu, w dodatku składanego, bo średnica górnego otworu wynosi 25 cm. Chciałbym żeby sito było nieco mniejsze, aby dało się zabezpieczyć jego brzeg. Np. rozciętym sylikonowym wężykiem. Zależy mi na tym, bo obawiam się o wewnętrzną powierzchnię kega. Po prostu fatalnie by się stało, gdybym przez własną niezdarność, zarysował nierdzewkę. Gdzie takie smerfne metalowe kółko można by zamówić? Ile ewentualnie takie sito będzie kosztować? Teoretycznie wszystko wygląda prosto. Zacieram, wysładzam, brzeczkę w fermentorze zadaję whiskowymi drożdżami a ziarno przeznaczam na paszę dla ptactwa. Diabeł, jak zawsze, tkwi w szczegółach.
1. Jak uniknąć wygięcia sita?
Młóto wchłania wodę, więc jego ciężar wzrasta, przyjmijmy, że dwukrotnie. Poza tym filtracja zawsze może się zatrzymać. Takiego scenariusza nie wolno pominąć. Wtedy na metal zadziała jeszcze większy ciężar. Ziarno +woda, w najgorszym przypadku koło czterdziestu kilogramów. Przyjmuję tu, że zacieram w całej objętości kotła.
2. Wyjmowanie fałszywego dna.
Po całym procesie, załóżmy, że w pełni udanym, trzeba wyjąć sito z kega. Tzn. jakoś je w nim złożyć a później wyciągnąć. Kółko powinno zatem być wyposażone w jakiś wihajster, za który można je deko podciągnąć do góry, żeby dokonać operacji pt. usunięcie go z kotła. O zarysowanie fałszywego dna się nie boję, bowiem ziarno bym wyjmował z kotła tak, jak obecnie. Tj. za pomocą plastikowej łychy, bądź drewnianej łopatki.
Z góry dzięki za wszelkie porady i wskazówki.

 Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5288
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 11:55
Kontakt:
Załączniki
Re: fałszywe dno do kega typu din 50

Postautor: Zygmunt » poniedziałek, 23 kwie 2018, 14:21

Gdzie takie smerfne metalowe kółko można by zamówić?

Zapraszam do siebie:
https://destylatorymiedziane.pl/pl/akcesoria/20-falszywe-dno.html

Nie potrzebujesz ochraniać rantu, a w przypadku takich małych sit nie trzeba też ich podpierać. Może być dzielone, z zawiasem. Wyciągasz za szczelinę, lub można dorobić chowany uchwyt na środku.

www.destylatorymiedziane.pl


"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"


Wróć do „Sprzęt Piwowarski”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość