winko ryżowe - jak będzie moc alkoholu?

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: kubusrozpruwacz »

Dzisiaj nastawiłem winko ryżowe, do wiaderka fermentacyjnego dodałem:
4 kg ryżu
150 kwasku cytrynowego
1kg żurawiny ( sparzonej wrzątkiem )
pożywka oraz drożdże Fermivin LS2
następnie dolałem wody z cukrem w proporcji 2kg cukru na 5L wody ( łącznie 8kg ) aż uzyskałem 28L moszczu.
Na cukromierzu wskazanie pokazały 27BLG ( temp ok 20C pierwszy raz mierzyłem cukromierzem)
Po ustaniu fermentacji odciągnę cząstki stałe i doleje syropu ( 1kg cukru na 3L wody ) aż uzyskam blisko 30 L w wiadrze.
Czy ktoś mógłby mi obliczyć jaki poziom alkoholu będę miał na koniec.
Dzięki i pozdrawiam.
promocja
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: zzibii »

Teoretycznie poziom alkoholu może dojść do 16%. Większe stężenie alkoholu "zabije" pracujące drożdże. W Twoim winie masz wysoki poziom BLG. Raczej nie ma szans by przerobiły cały cukier, będzie winko słodkie lub półsłodkie.

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: kubusrozpruwacz »

Czyli jeśli wino przestanie pracować a nadal będzie wyczuwalny cukier tzn ze ma około 16% , lecz jeśli nadal będzie pracować po wyciągnięciu cząstek stałych będę mogł dolac syropu j.w do pełnego 30 L wiaderka.?
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: zzibii »

Syrop możesz dolać zawsze, tylko w jakim celu? Jeśli w celu dosłodzenia (by było wino półsłodkie lub słodkie) to tak. W celu podwyższenia procentów to mija się z celem. Powyżej pewnego poziomu (dla Twoich drożdży to około 16%) drożdże obumierają od stężenia alkoholu. Drożdże do cukrówek są w stanie wypracować do 20%, ale muszą mieć dobre warunki pracy.
Zaopatrz się z cukromierz i będziesz wiedział ile jest cukru w winie. Wystarczy najtańszy za 10 zł. Tylko go sprawdź-wyskaluj na wodzie w temp +20'C czy pokazuje 0 blg.

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: kubusrozpruwacz »

Chciałbym uzyskać pełne wiadro wina ok 30l , po oddzieleniu miąszu zostanie w wiadrze około 20 l

Ryba64
150
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 29 lis 2013, 17:25
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 46 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: Ryba64 »

@kubusrozpruwacz - widać niewiele się nauczyłeś od czasu rejestracji na Forum. Ponad 8 lat i nadal czarna magia. Kto robi wino na 27 Blg??? Jeśli to w ogóle zasługuje na nazwę "wino", bo to raczej jakiś twór nieoznaczony. Ile jeszcze tego cukru dodasz??? Rozlej to potem do butelek 200 ml, będzie dobry syrop do herbaty na zimę. Z procentami :)
Lubię to co naturalne

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: kubusrozpruwacz »

Nie nauczyłem się wiele więc pytam : załóżmy ze z tego co nastawilem ma.wyjść wino około 14 procent , po 3 tyg chce oddzielić cząstki stałe, i powinno zostać w wiaderka 30 L - 20 litrów wina do którego chciałbym dolać.około 8L roztworu i tutaj mam problem jeśli doleje samej wody efekt końcowy będzie taki że wyjdzie wino około 7-8 procent a na końcu chciałbym mieć około 14 , więc ile do tych 8 litrów wody musiałbym dodać cukru.( wyczytałem że 1 % alk to 17 g cukru na litr) , czyli w 8 L wody powinno sie znaleźć około1 kg cukru aby po odfermentoewaniu wszystkiego na koniec uzyskać około 14 % zgadza się ?
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: zzibii »

Jeśli dodasz samego syropu do tego wina to zrobi się z tego nastaw cukrowy. Warunkiem jest też to, żeby drożdże chciały to przerobić. Szału ze smakiem nie będzie. Proponuje trzymać się proporcji (przepis wg Skrzycha) i nic nie dolewać.

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: kubusrozpruwacz »

Po pięciu dniach i dodaniu jeszcze raz pożywki wino ruszyło ale bąbelkuje raz na jakieś 1:15s jak na fazę szybkiej fermentacji to dość powoli, jak mogę przyśpieszyć ten proces??Dodam jeszcze że przy wlewaniu drożdży nie zwróciłem uwagi czy nie ma 10C różnicy w nastawie ponieważ wcześniej przegotowywałem wodę.

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: łmarko »

Koledzy :!: Wy się wysilacie, piszecie co ma zrobić, a on tak swoje. Jak groch o ścianę ;) I znów pytanie, czy i tak dalej :?:

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: kubusrozpruwacz »

łmarko pisze:Koledzy :!: Wy się wysilacie, piszecie co ma zrobić, a on tak swoje. Jak groch o ścianę ;) I znów pytanie, czy i tak dalej :?:
Nie rozumiem co piszesz , przecież do wcześniejszego nastawu już nic nie dodawałem oprócz 5g pożywki dla drożdży może czytaj ze zrozumieniem.
Awatar użytkownika

Dwaid
50
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 mar 2018, 14:18
Krótko o sobie: :)
Ulubiony Alkohol: Każdy własnoręcznie wykonany :)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: Dwaid »

Nie do końca wiadomo jakie chcesz wino uzyskać, bo z 1kg żurawiny to ani koloru, ani smaku w 30l wina nie będzie za wiele.
Na początek powinieneś zacząć od znalezienia jakiegoś dobrego przepisu i stosowania się do niego, bo z tego co napisałeś, to na pewno nie wyjdzie Ci nic dobrego ;)
A jeśli już wyjdzie, to albo cukrówka do wydestylowania, albo niezbyt ciekawa baza pod wermuta.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: zzibii »

kubusrozpruwacz pisze:
łmarko pisze:Koledzy :!: Wy się wysilacie, piszecie co ma zrobić, a on tak swoje. Jak groch o ścianę ;) I znów pytanie, czy i tak dalej :?:
Nie rozumiem co piszesz , przecież do wcześniejszego nastawu już nic nie dodawałem oprócz 5g pożywki dla drożdży może czytaj ze zrozumieniem.
Kolego drożdże to nie perpetum mobile. A z g... bata nie ukręcisz. Jeśli myślisz, że będziesz dolewał wodę i cukier kiedy chcesz i liczył na cud, to jesteś w błędzie. Tylko Jezus z wody zrobił wino. Podczas wytwarzania wina zachodzi szereg zjawisk fizyko-chemicznych których nie przeskoczysz. Nic nie napisałeś czy robiłeś pomiary blg. Cukromierz kosztuje 10 zł, a jak bardzo pomaga to chyba już doczytałeś na forum. Jeśl nie doczytałeś to napisz podamy Ci linka na tacy. Nie obraź się, ale ja pierwszy post na tym forum napisałem po kilku latach lektury tego (oraz białego) forum. Posty kolegów którzy przetarli szlaki np @akas @herbata @Radius czy@lesgo58 znam na pamięć.
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: freek »

Kolego(do autora tematu), powiedz tylko czy poswieciles choć 20 min czasu na przeczytanie byle jakiego tematu jak zrobic wino?? Nie mówię tu akurat o forum tym czy innym, ale o zwykłym wpisaniu takiego hasła w np wujka google? Sądzę że jednak nie. Nie dolewa się do wina (nastawu) byle kiedy i byle czego, a tym bardziej tylko po to by zapełnić pojemnik, w którym jest robione! Możesz dolać syrop cukrowy odpowiednio przygotowany do ilości końcowej złożonej w przepisie o ile taki wogole miałeś. Tak samo jak nie oddziela się ryżu przed upływem 6 tygodni by oddał co ma dobre od siebie. Skoro nie miałeś nic policzone to jakie wino chcesz uzyskać? Koniec pracy rurki nie jest wyznacznikiem końca procesu wytwarzania wina, nie tedy droga.
Ps. Nie piszę tego złośliwie tylko w celu uruchomienia Twojego myślenia, bo narazie to tak wygląda jakbyś zrobił nastaw i pisał tutaj i pytał na bieżąco co z nim dalej robić.
Na pewno musisz kupić cukromierz i dużo poczytać. Powodzenia.

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: kubusrozpruwacz »

Jestem daleki od obrażania sie ale jak bys przewinął post od pierwszego to tam jest napisane wszystko co dałem do nastawu łącznie z ilością startową blg , więc przeczytaj to raz jeszcze i jak będziesz miała coś ciekawego do dodania to proszę , tym razem po prostu przekombinowalem z cukrem bo zazwyczaj startuje z blg 20-22
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Witam i proszę po pomoc

Post autor: freek »

Po pierwsze primo to jestem On, a nie Ona :ok: . Po drugie to nie doczytałem, że jednak masz cukromierz i tu mój błąd. Lecz to stawia Cie w gorszej odsłonie bo masz, a nie wiesz na czym stoisz. Poza tym uwierz mi , że nie pisze postów pod tematami, których nie przeczytałem.
Po krótce, jeżeli nastaw po ustaniu burzliwej fermentacji i przejściu na cichą po danym czasie nie wykazuje spadku blg to drożdże zakończyły żywot i dodając kolejny syrop cukrowy tylko obniżysz moc i dosłodzisz całość - co otrzymasz, odpowiedz sobie sam. Jeżeli jednak jest zauważalny spadek blg to wtedy możesz dodawać syrop małymi partiami(w celu zwiększenia mocy) i co jakiś czas sprawdzać , dalej spada to znów dodajesz, dalej to znów. Jeżeli już nie spada to dalej nie ma sensu bo zrobisz to co w pierwszym przypadku, chyba że chcesz dosłodzić wtedy do smaku. Po tym zabiegu trunek odstawiasz do klarowania i układania się.
I nie chciej za wszelką cenę napełnić pojemnika na full bo mija się to z celem. Zastanów się czy lepiej mieć 20 czy tam 22 litry czegoś pijalnego z czego będziesz zadowolony czy 30 litrów nie wiadomo czego?
Pracuj z cukromierzem.
Dalej namawiam Cię do :read: i nie zniechęcaj się gdyby nawet coś nie wyszło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”