Trochę inny Thor...

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy

Post autor: chprzemo »

Witam Szanowne grono....

Muszę zbudować głowicę do mojej nowej aparatury która będzie z rurki 70x1.5, już kiedyś pisałem na forum, że mam niskie pomieszczenie, walczę z każdym cm i wybór padł na głowicę thor.

Próbowałem narysować swoją koncepcję głowicy, ale nie studiowałem na ASP i wyszło jak wyszło, postaram się opisać jak to wymyśliłem.. Może się uda.

Głowica będzie zbudowana na trójniku 80x2, planuję do "pionowej" części (50mm) dospawać flansze z otworami (coś jak wywijka), w trójnik wsunę rurę 70x1.5 żeby koniec rury trafiał na zakończenie pionowej części trójnika, do rury przyspawam drugą flanszę tak żeby po skręceniu powstała przestrzeń między trójnikiem a rurą kolumny- tak powstanie jeziorko. Z tego co wyliczyłem na tych wymiarach uzyskam 80 ml jeziorka.

Tu trzy pytania:
1) mój opis/rysunek jest jasny?
2) powstałe jeziorko nie będzie za małe do zbiornika ~130l wsadu, bufora ~7l i kolumny 70mm?
3) chciałbym wypełnić w całości rurę kolumny, zakładając, że zrobię przelew na jej końcu wszystko zadziała poprawnie? Tzn- ostatnie 5cm wypełnionej kolumny będzie sąsiadowało z jeziorkiem...

Dziś wyjątkowo nie mam "weny do pisania" :hammer: ... Musicie mi to wybaczyć...

EDIT: ps. Chłodnica i jej ułożenie zostawiam jako kwestia otwarta bo na początku chcę zweryfikować możliwości zadziałania tej głowicy...
thor.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Trochę inny Thor...

Post autor: Szlumf »

1. Rysunek dla mnie jest zrozumiały.
2. Jeżeli z OLM to moim zdaniem jeziorko za małe bo pewnie będziesz miał mało wypełnienia nad OLM. Jeżeli bez OLM to za duże.
3. Tu nie wiem. Może tam występować np. parowanie przy ściankach zewnętrznych właściwej kolumny i z drugiej strony skraplanie na jej wewnętrznych ściankach. Czy będzie to burzliwe parowanie zakłócające pracę jeziorka, albo czy skraplanie przy pracy pod progiem zalania nie da np. efektu lokomotywy nie wiem. Ja bym nie ryzykował bo być może nie będziesz mógł w pełni wykorzystać wydajności tej rury.
Ja bym na Twoim miejscu raczej szedł z jeziorkiem w ramiona Thora. Możesz je wydłużyć i dać dłuższy skraplacz ale o mniejszej średnicy podwieszony na np. pręcie lub rdzeniu wodnym ze sztywnej rury do górnej części.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Trochę inny Thor...

Post autor: chprzemo »

Planuje OLM, z moich wstępnych wyliczeń wychodzi, ze mam Ok. 140 cm miejsca nad buforem. Chce zrobić 100 cm wypełnienia, OLM, i reszta wypełnienie + głowica...

Może faktycznie jeziorko zrobię w ramionach... Są jakieś przeliczniki na ile wysunąć rurę kolumny do wewnątrz trujnika żeby uzyskać np. 200 ml jeziorko?

W jakie jeziorko celować przy OLM, buforze i zbiorniku 130l?

Może macie jakiś prosty w wykonaniu patent na regulacje jeziorka?
Dodam, ze głowica będzie ’zagoniona’ do pracy z kolumna półkowa 4” i zastanawiam się nad wszystkimi opcjami...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Trochę inny Thor...

Post autor: Szlumf »

Ile wysunąć kominek parowy to musisz sobie chyba sam wyliczyć. Tym bardziej, że pewnie dasz choć minimalne "bycze rogi". Ja ten problem rozwiązałem doświadczalnie robiąc ruchomą końcówkę spływu z jeziorka w swoim pierwszym Thorze a ruchomy kominek parowy z dodatkową regulacją syfonem w drugim topic13081.html.
Najprostszy sposób regulacji jeziorka to chyba ruchomy syfon. W Twoim przypadku jeżeli jeziorko będzie w ramionach dałbym regulację ruchomym spływem lub kominkiem z układem spływu do uzyskania dwóch stanów w trakcie pracy.
Przy kotle 66l zwykle pracuję z jeziorkiem dwustanowym około 150ml. Używam go też do półkowej i tu te 150ml to czasem za mało.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Trochę inny Thor...

Post autor: chprzemo »

Przeprojektujw całość żeby faktycznie zrobić większość jeziorka w głowicy. Chciałbym zrobić głowice z tego co mam + laserowe cięcie wiec zrobię z trójnika 80mm i dorobię bycze rogi z rury 70mm.

Dwa stany jeziorka zrobię jak Ty @Szlumf... tylko spływ do głowicy zrobię jakieś 3-4 cm poniżej końca wypełnienia bo innej możliwości nie widzę, mam nadzieje, ze wszystko będzie grało.


Dobrze kombinuje- 25 cm sprezynek od dobrego dostawcy nad OLM wystarczy? Wtedy jest realna szansa na około 100 pod OLM...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Trochę inny Thor...

Post autor: Szlumf »

Możesz nawet zmniejszyć do 20cm nad OLM . Tyle tylko, że po prostu będziesz musiał dostosować prowadzenie procesu do sprzętu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”