Niedofermentowany nastaw po destylacji - czy restartować razem z osadem?

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
SpirolStill
30
Posty: 33
Rejestracja: niedziela, 28 lut 2016, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: SpirolStill »

Witam. Robiłem w tym roku nastaw z kupnego soku jabłkowego, cukru i niewielkiej ilości kawałków jabłka. Fermentacja stanęła na ok. 17 BLG (nie pamiętam dokładnie, nie mam teraz dostępu do notatek) i nastaw się sklarował. Kilka dni temu ściągnąłem go znad osadu (do którego opadły również kawałki jabłek) i przedestylowałem. Zastanawiam się teraz, jak przeprowadzić restart, żeby odzyskać resztę cukru. Czy powinienem z powrotem dodać osad? Jeśli tak, to czy wcześniej podgrzać go, żeby wybić ewentualne mikroorganizmy, które mogły być przyczyną zatrzymania fermentacji? Chociaż podejrzewam też, że mogłem przez nieuwagę użyć soku z konserwantami albo wsypać za dużo cukru. Może powinienem rozcieńczyć całość zwykłą cukrówką?
Wesołego jajka, i żeby Wasze destylaty nigdy nie cuchnęły tym zgniłym :D
Mój aktualny sprzęt: kuchenka elektryczna 1500 W, garnek ok. 5,6 l, wężyk silikonowy, skraplacz miedziany 1 m w pojemniku z wodą
alembiki
Awatar użytkownika

inblue
350
Posty: 389
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 08:19
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Warszawa/Praga Płd.
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 307 razy
Re: Niedofermentowany nastaw po destylacji - czy restartować razem z osadem?

Post autor: inblue »

SpirolStill pisze:Zastanawiam się teraz, jak przeprowadzić restart, żeby odzyskać resztę cukru. Czy powinienem z powrotem dodać osad?
W przypadku restartu, i jest to reguła, nigdy nie wykonuje się restartu wraz z istniejącym osadem.
Prawdziwi twardziele piją naftę.

https://stop447.info/
#NieDlaRoszczeń
Awatar użytkownika

Licho
100
Posty: 110
Rejestracja: niedziela, 25 lut 2018, 18:57
Krótko o sobie: Emigrantka zarobkowa
Ulubiony Alkohol: Jałowcówka
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Biała Chrobacja/Wallonia
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Niedofermentowany nastaw po destylacji - czy restartować razem z osadem?

Post autor: Licho »

Możesz nastawić co chcesz, ile w tym co zostało jest cukru? Ile kilo? Sam oceń czy warto. Jak ze10 kilo to warto.... hyhyhyhy
Licho nie śpi,
Licho czuwa,
Licho psoci,
jak się uda...
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Niedofermentowany nastaw po destylacji - czy restartować razem z osadem?

Post autor: masterpaw2 »

Spirol, nie robisz żadnego restartu, jeno zupełnie nowy nastaw na uzyskanym dundrze ze sporą zawartością cukru(skoro to co puściłeś na rury miało 17 BLG, to po destylacji dunder będzie miał więcej). Sprawdź BLG dundru, ewentualnie możesz, podbić je do żądanej wartości cukrem, uzupełnić od odpowiedniej objętości wodą (o ile będzie to konieczne)
Napowietrzyć, dodać drożdże i do roboty :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”