Kompletny zestaw do destylacji na opał

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
FoQs
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 27 mar 2018, 18:28
Podziękował: 1 raz

Post autor: FoQs »

Witam Was.
Szukam i szukam informacji i im więcej czytam tym mniej już wiem. Mam taki problem iż chciałbym kupić kompletny zestaw do psocenia w którym mógłbym pedzic i z cukrów ? I z owocow (mam kilka drzewek owocowych) i innych owoców co sa w lesie... i chciałbym aby ten zestaw był podgrzewany ogniem najlepiej myślę palac zwykłym drewnem. Nie chce go ogrzewać prądem. Ewentualnie mógłby być na gaz ale tego też nie bardzo bym chciał....czy mógłby mi ktoś pomóc w wyborze najkorzystniejszej opcji dla amatora ? Nigdy tego robiłem i nie znam się jeszcze na tym.
Przepraszam jeżeli już był podobny temat Ale na opał nie widziałem.
alembiki
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Kompletny zestaw do destylacji na opał

Post autor: zzibii »

Grzanie drewnem to chyba najgorsze rozwiązanie. Jeśli chcesz kupić kompletny zestaw to chyba keg plus kolumna. Ciężko takiego kega efektywnie ogrzać np na kuchni węglowej. Druga sprawa to nie uregulujesz mocy grzania. Albo bedzie za duża moc grzewcza albo za mała i ciągle będzie sie zmieniać. Jeśli nie chcesz grzać prądem, to najlepszym kompromisem będzie taboret gazowy. Grzanie gazem i jak Ty chesz drewnem to dodatkowe niebezpieczeństwo zapalenia się destylatu. Trzeba cały czas aparatury pilnować.

Autor tematu
FoQs
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 27 mar 2018, 18:28
Podziękował: 1 raz
Re: Kompletny zestaw do destylacji na opał

Post autor: FoQs »

Myślałem że robiąc to na wiosce to dobry pomysł jak widać nie jest to dobre rozwiązanie. A czy taki w miarę dobry zestaw (nie mam pojęcia o nich) dużo pobiera prądu ? Ewentualnie co mógłbyś polecić do typowych samogonek ewentualnie smakowych. Przeprowadzam się na wieś tzn taki mam plan i szkoda by owoce się marnowaly :) będę mieć mirabelki śliwki jabłka gruszki i żurawinę :)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Kompletny zestaw do destylacji na opał

Post autor: Doody »

Takie kotły opalane drewnem sprawdzają się jako "odpędniki" do uzyskiwania pierwszej surówki z pulpy owocowej lub zbożowej. Do precyzyjnej destylacji są dalece niewygodne. Grappę co prawda robi się w kotłach opalanych suszem z prasowanych wytłoków, ale pojemność tamtych kotłów sięga setek a może i tysięcy litrów, więc łatwiej ustabilizować proces.
Pozdrawiam
Darek

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Kompletny zestaw do destylacji na opał

Post autor: johnex »

Jeżeli koniecznie chcesz destylator opalany drewnem to może interesuje Cię coś takiego:
https://alkohole-domowe.com/destylat/ga ... r-boy.html
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kompletny zestaw do destylacji na opał

Post autor: seneka »

Może napiszesz dlaczego masz taki pomysł? Rozumiem że może być kłopot z prądem ale już Twój pomysł to szukanie na siłę problemów.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

Autor tematu
FoQs
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 27 mar 2018, 18:28
Podziękował: 1 raz
Re: Kompletny zestaw do destylacji na opał

Post autor: FoQs »

Bo nie chciałem aby rachunki za prąd były zbyt duże jak na zwykłego mieszkańca hehe :) nie no może temu bo kojarzę ze kiedyś dziadek robił to na kuchence gazowej i wszyscy co mieszkają w tych okolicach gdzie się wybieram robią to na drewnie :p a że drzewo zawsze bym miał to myślałem że to dobry pomysł. Teraz już wiem że nie. No nic to teraz zostało mi szukać czegoś na prąd jak tak. Tak jak wcześniej mówiłem nie znam się na tym i myślałem że to dobry pomysł. A ten zestaw co Johnex pokazał to fajna sprawa ale nie na moja wiedzę i umiejętności :)

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Kompletny zestaw do destylacji na opał

Post autor: prolog1975 »

Szukaj bimbroforów Kazan na olx są opalane drewnem. Ale raczej do owoców w typie bałkańskim nie do spirytu z cukru
Awatar użytkownika

gaviscon
350
Posty: 383
Rejestracja: środa, 10 kwie 2013, 18:36
Krótko o sobie: Ciekawy Świata, miłośnik statków powietrznych :)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniels
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Kompletny zestaw do destylacji na opał

Post autor: gaviscon »

Proponuję odpuścić ogrzewanie na opał, tak jak koledzy wyżej pisali ciężko utrzymać pożądaną moc grzania i dodatkowo najmniej bezpieczne. Jeśli prąd też nie wchodzi w grę to proponuję zacząć od grzania na gazie. Sam grzeje na taborecie choć nie powiem ostatnio chodzi mi po głowie przejście na prąd z tego co się orientuję to finansowo wychodzi podobnie, może troszkę więcej. Poprawcie mnie jeśli jestem w błędzie.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Kompletny zestaw do destylacji na opał

Post autor: johnex »

Butla gazowa kosztuje około 50 zł. Średnia cena prądu w taryfie G11 wynosi 55 gr. Za 50 zł mamy 90 kwh. Przy grzałce 2000 W i procesie trwającym w przybliżeniu 9godzin mamy 5 "pędzeń" na kolumnie za cenę butli. Nie wydaje mi się, że można zrobić 5 rektyfikacji na jednej butli grzejąc gazem. Więc nie taki prąd straszny, a dodatkowo bezpieczniejszy.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
FoQs
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 27 mar 2018, 18:28
Podziękował: 1 raz
Re: Kompletny zestaw do destylacji na opał

Post autor: FoQs »

Super. Dzięki Wam za wybicie mi jak tak tego pomysłu z głowy aby to było na opal... dobrze to szukam czegoś na prąd :)

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Kompletny zestaw do destylacji na opał

Post autor: johnex »

Pozwolę sobie jeszcze dorzucić moje obliczenia co do zużycia prądu. Może gotowe obliczenie wybije z głowy innym grzanie drewnem lub gazem. Posiadam taryfę G12w (weekendowa).
Proces rektyfikacji 50 litrowego kega (czas przybliżony - nie robiłem pomiarów):
1. grzanie - 1h - 4000 W
2. stabilizacja i odbiór przedgonów - 2h - 2500 W
3. Odbiór "serca" - 6h - 2500 W
Z moich obliczeń koszt takiego procesu wynosi: 11,80 zł w taryfie tańszej i 19,70 w taryfie droższej. Staram się produkować w weekendy więc wychodzi korzystnie.
Wcześniejszego prostego pot-stilla miałem gazowego. Butla wystarczała na jakieś 4-5 destylacji nastawu w 30 litrowym kegu. Z prostych wyliczeń koszty grzania były podobne do prądu w droższej taryfie.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Kompletny zestaw do destylacji na opał

Post autor: zzibii »

Dodatkowo z gazem trzeba szczególnie uważać. Otwarty ogień - opary % i już mamy pożar. Przy pracy taboretu zwłaszcza przy rozgrzewaniu wytwarza się duża ilość dwutlenku węgla. Jeśli będzie za mało powietrza w pomieszczeniu wytworzy się tlenek węgla czyli czad. Gdy mamy prawie pustą butlę to też kłopot. Nie wiadomo czy nie zabraknie gazu w połowie procesu. Trzeba mieć zapasową lub wymienić na pełną a pozostały gaz idzie jako strata. Z prądem jedyny minus to wytrzymałość instalacji i musi być sprawne uziemienie. Oczywiście możesz grzać gazem bo wielu z kolegów tak grzeje. Decyzja należy do Ciebie.
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kompletny zestaw do destylacji na opał

Post autor: seneka »

Grzej prądem. Kiedyś podziękujesz :D .
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”