Fermentacja z Puriferm Moskva i destylacja wody

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

Autor tematu
pittn
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 5 lut 2018, 19:48
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: pittn »

Witam .

Zawsze musi być ten pierwszy raz , no i tak się stało. Chciałem się podzielić doświadczeniem fermentacji na drożdżach Puriferm Moskva (srebrnych). Nie do końca było tak jak miało być.

Do garnka wlałem 15l wody 35 st. Rozpuściłem 9 kg cukru (jak bylo napisane na odwrocie saszetki) dolalem resztę wody aby dopełnić do 25l calego roztworu. Ostudzilem calosc do ok 24 st. i wsypałem nasze drożdże intensywnie mieszając.  Taki zestaw wlałem do 60 litrowej beczki. Z racji tego , że mam kega 50siatke zrobilem dwa takie nastawy (ten drugi w ten sam sposob i wlałem go do tej samej beczki) łącznie  bylo 50 l nastawu , w tym 18 kg cukru i 2 paczki drożdży. Nie wiem czy dobrze pamiętam i czy to jest mozliwe ale blg startowe było na poziomie 35 blg .

Nastaw w beczce stal na styropianie 5cm oraz byl dogrzewany grzałką akwarystyczną w butelce pet 6l zalaną wodą. Temperatura nastawu podczas pracy drożdży byla idealnie utrzymana na  poziomie 21 - 24 stopni przez caly proces .
Fermentacja skonczyla się 12 dnia z 3 blg (niestety nie dało rady zejść na minus) . Nastaw przelałem do wiader bez ściągania syfu z dołu beczki . Odgazowałem i wlałem Turbo Klar Alcoteca . Po 2 dniach mam transparentne wino cukrowe  :haha: .

Koledzy to wszystko w temacie mojej pierwszej fermentacji . Napiszcie co zrobilem źle , każda  wskazowka się przyda na przyszłość.

Druga sprawa która mnie nurtuje to sam proces , a mianowicie . Posiadam aabratka odbiór  LM/OLM no i tutaj pytanie . Przy odbiorze podpalki to jade zaworkiem LM (300ml  3krople na sekundę ),a pozniej przy odbiorze przedgonu  zmieniam naczynie pod LM ( 300ml   4krople na sekundę)  po 300ml zmieniam przeplyw na 1krople na 3sekundy i takim tempem mam odbierać do konca gonu głównego . Twieram OLM i odbieram serce .
I teraz pytanie . Czy przez cały proces otwarty LM to przedgon ???. Tak mam zapisane w instrukcji albo źle to interpretuje.

Na koniec tylko pytanie do tych ( nie tylko) ,którzy maja zamknięty obieg wody chłodzącej . Jaką moi drodzy macie maksymalną temp. na wyjściu :odlot:
alembiki
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Fermentacja z Puriferm Moskva i destylacja wody

Post autor: zzibii »

Taka proporcja cukru i wody daje 31.5 blg. Nie każde drożdże przerobią cukier do zera. Idealnie by blg startowe wynosiło 22. Kolejna uwaga to 50 litrów nastawu i keg o pojemności 50l. Zawsze wlewamy mniej płynu o 10%.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Fermentacja z Puriferm Moskva i destylacja wody

Post autor: Doody »

Myślę, że stosowanie tak dużej ilości cukru jest zdecydowanie niewłaściwe. Ja maksymalnie stosuję 7kg cukru na 25l nastawu co pozwala przefermentować do -4Blg (czasami nawet do -5 latem).
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
pittn
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 5 lut 2018, 19:48
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Fermentacja z Puriferm Moskva i destylacja wody

Post autor: pittn »

Pokusiłem się na instrukcji producenta . Ale okazuje się że to czysty marketing.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Fermentacja z Puriferm Moskva i destylacja wody

Post autor: johnex »

3,5 litra wody na 1 kg cukru plus dodatkowa pożywka. W takich proporcjach 1 paczka drożdży bez problemu da radę. Robię w takich proporcjach nastaw z 28 kg cukru i paczka alcotec24 z pożywką aktivit daje radę.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Fermentacja z Puriferm Moskva i destylacja wody

Post autor: Drupi »

Na tych drożdżach z Purifermu jest gorzki nie dobry produkt. Moskwa Style, i Alkotek Vodka Star , dobry.
I like noble drinks.

Autor tematu
pittn
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 5 lut 2018, 19:48
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Fermentacja z Puriferm Moskva i destylacja wody

Post autor: pittn »

@Drupi ale gorzki w sensie po destylacji czy rektyfikacji . No chyba , że chodzi Ci o smak nastawu przed procesem ? !

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Fermentacja z Puriferm Moskva i destylacja wody

Post autor: Drupi »

Gorzki nawet po rektyfikacji. Nie tylko gorzki, ale jakaś taka nie dobra wódka z pracy tych grzybków. Przysłali mi przez pomyłkę i miałem okazje wypróbować. Lubie czystą, ale żeby nawet przy 50% była w miarę łagodna. Ja wyczuwam różnicę, choć wiem że dużo zależy od sposobu prowadzenia procesu. Ale na czarnych Moskwach od razu czułem że coś jest nie tak, nie będę opisywał tego co każdy wie, że trzeba długo stabilizować i odebrać 2 razy tule przedgonów, stwierdziłem że że " nie będę sie kopał z koniem " mi ona nie podchodzi. Są lepsze grzybki.
I like noble drinks.

Marcle1
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 15 cze 2018, 14:12
Krótko o sobie: Zdróweczko :)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Fermentacja z Puriferm Moskva i destylacja wody

Post autor: Marcle1 »

Witam. Temat trochę przestarzały, ale może jeszcze przyda się moja odpowiedz. Przy 9 kg cukru w tych drożdżach konieczne jest schładzanie nastawu. Nie wiem w jaki sposób mierzyłeś temp zacieru, ważna jest temperatura w środku beczki. Po dodaniu takiej ilości cukru proces przebiega tak burzliwie, że pomimo temp otoczenia 20 st C w środku zacier potrafi mieć 27-29 st C. Wsypując 9kg cukru na 25l wody i paczkę drożdży chcąc uzyskać 21% trzeba włożyć chłodnice do beczki, bądź wstawić beczkę do wody i schładzać tak, aby zacier miał cały czas 18-24 st C. Oczywiście najlepsza jest stała temperatura ok 20-21 st C. Pozdrawiam

Autor tematu
pittn
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 5 lut 2018, 19:48
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Fermentacja z Puriferm Moskva i destylacja wody

Post autor: pittn »

Kolego Marcle1 nastaw był codziennie sprawdzany . Temperatura nie przekraczała 24 stopni . Chłodzenia zatem nie potrzebowało, ponieważ warunki miały naprawdę dobre .

Termometr (sondę) zawsze umieszczam w środku beczki co pozwala mi na autentyczny pomiar .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”