Po-still idealny

Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.

Autor tematu
Jerzy Dobry
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 11 lut 2018, 23:44
Podziękował: 9 razy

Post autor: Jerzy Dobry »

Witam, tak jak w temacie, szukam pot-stila idealnego, idealnego dal mnie czyli: Najchętniej sprzęt miedziany ogrzewany gazowo z możliwością podłączenia refluksu i o ile to możliwe nie zależny od wody bieżącej. Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam J.
promocja
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Po-still idealny

Post autor: Pretender »

Może zaproponuj najpierw coś, szkic, wstępny zarys. Nie idź na łatwiznę ...

Autor tematu
Jerzy Dobry
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 11 lut 2018, 23:44
Podziękował: 9 razy
Re: Po-still idealny

Post autor: Jerzy Dobry »

Nie idę na łatwiznę, nie bardzo wiem co miałbym zaproponować. Nawet nie wiem czy chcę iść dalej swoją drogą czy kupić nowy. Miałem nadzieję, że ktoś coś zaproponuję i wtedy zdecyduję. Albo będę rozbudowywał swój albo kupię gotowy albo zlecę z projektem.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Po-still idealny

Post autor: Szlumf »

Przedstaw w końcu swój sprzęt bo nijak nie można Ci rozsądnie odpowiedzieć nie wiedząc co masz do ewentualnej rozbudowy. Napisz też jakie produkty Ciebie interesują.

Autor tematu
Jerzy Dobry
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 11 lut 2018, 23:44
Podziękował: 9 razy
Re: Po-still idealny

Post autor: Jerzy Dobry »

Postaram się w najbliższym czasie złożyć to co mam do kupy i zrobić zdjęcie. Tylko tak jak napisałem gdzieś wcześniej mam kłopoty z telefonem a mieszkam w lesie i nie mam od kogo pożyczyć aparatu :) Jeżeli chodzi o trunki to interesuję się śliwowicą, tudzież winami z winogron czy jabłek. Mieszam, kombinuję smaki. Czasem przydało by się coś powyżej 70% do przemycia ran :). Nigdy nie robiłem cukrówek a korci mnie również ten temat. Jeżeli chodzi o mój sprzęt to nad kolumną jest wstępna chłodnica, która kieruje pary albo do chłodnicy zasadniczej albo na refluks zewnętrzny. Chciałbym zaopatrzyć garnek w podwójne dno i sito by spokojnie grzać niefiltrowane nastawy np: śliwki z miazgą, ale również chciałbym mieć możliwość destylacji olejku lawendowego. Pozdrawiam J.

snilmerg
20
Posty: 23
Rejestracja: czwartek, 26 lut 2015, 16:10
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Po-still idealny

Post autor: snilmerg »

1) Chłodzenie: sam mam całą aparaturę w domu w oddzielnym pokoju, nie ma tutaj ani kranu (w sensie dostępu do wody) ani ujścia typu kratka. Zwykły pokój mieszkalny. Problem chłodzenia rozwiązałem montując obieg: fermentator 33l (zbiornik na wodę chłodzącą) - zwykłe białe wiadro z allegro, ale akurat takie z kranikiem, żeby łatwiej było podłączyć wężyk silikonowy -> ten jest poprowadzony do pompy (umieszczonej poniżej wiadra), takiej od centralnego ogrzewania, ma spory zapas mocy, ale dość droga -> dalej idzie do tego co ma być chłodzone, u mnie to jest OVM oraz głowica kolumny -> dalej idzie do chłodnicy od fiata, do której przymocowane jest 5 wiatraczków od komputera -> wraca do wiadra z wodą. Wiatraczki najtańsze, zasilisz byle czym bo mało prądu pobierają, patrz aby na napięcie się zgadzało. Jak dla mnie ideał, zawiera 30l wody, wymieniam ją raz na ruski rok jak widzę, że coś się w niej rozwija. Jedyne co, to dostęp do prądu. PS. podobno pompy akwariowe też dają radę, sam nie testowałem.

2) Na kotłach miedzianych się nie znam, niech ktoś mądrzejszy się wypowie. Jedynie pamiętaj, że połączenie kolumny ze stali nierdzewnej z miedzianym destylatorem wiąże się najczęściej z lutowaniem twardym z Ag.

Pozdr

Autor tematu
Jerzy Dobry
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 11 lut 2018, 23:44
Podziękował: 9 razy
Re: Po-still idealny

Post autor: Jerzy Dobry »

Dzięki serdeczne za wyczerpującą odpowiedź. Pomysł z pompką CO rzeczywiście fajny, mógłbym również wykorzystać sterownik do pompki żeby załączał i wyłączał, chociaż chciałbym w jak najmniejszym stopniu korzystać z instalacji elektrycznej i wodnej. Moim ideałem było by wykorzystywanie wody grawitacyjnie i po prostu dolewać co jakiś czas do zbiornika umieszczonego nad aparaturą. Również wykorzystać w procesie chłodzenia naturalną konwekcję. Rozkminiam to lutowanie z tego co wyczytałem przy lucie twardym muszę mieć odpowiedni topnik no i palnik na wyższe temperatury. Baniak robię w ten sposób, że dobrze pasuję płaszcz, nituję a na konic lutuję. Pozdrawiam J.

szymonrc
30
Posty: 42
Rejestracja: czwartek, 16 paź 2014, 21:08
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Po-still idealny

Post autor: szymonrc »

Zerknij na mój wątek:
budowa-pot-still-na-garnku-30l-reszta-w ... 40-20.html
Ten pot-stil wyszedł mi (prawie) idealny. Jak zechcę, to mam 96% na wylocie przy 1l/h i długości rury zaledwie 100cm. Można grzać gazowo (czego nie polecam) lub indukcyjnie (co bardzo polecam). Gar 30l do pracy zagrzany w ~30min.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylatory pot-still”