Destylacja

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
sakabako
20
Posty: 25
Rejestracja: środa, 24 maja 2017, 10:27
Podziękował: 1 raz

Post autor: sakabako »

Witam wszystkich,
Chciałbym zapytać o kilka problemów które przytrafiły mi się w czasie destylacji.
Pracuję na kolumnie aabratek 60,3 mm, keg 50l, sprężynki PLipka z OLM i wziernikiem. I mam kilka problemów o które chciałbym zapytać.
Po pierwsze Zauważyłem że temperatura po minimum 30min stabilizacji mi wzrasta przy pierwszych 100-200ml gdy odbieram z 10ml na minutę to nie ale gdy potem okręcam do 20ml/min to rośnie ok 0,05-0,1C i następnie znowu stabilizuje się do danej temp i tak się utrzymuje prawie cały czas choć i czasami zdarza się że że znowu wzrośnie ale dość rzadko.
Druga sprawa to ilość odebranego serducha to ok 5l na cały proces czy nie powinno być więcej ? Odbieram praktycznie do końca wylewam ok 300ml przedgonów a pogonów nie liczę bo wtedy odkręcam już na maks i kończę. Może to wina nastawu ? Robię to w proporcjach 75l wody, 25kg cukru i drożdże tubo. Cukier dobrze rozpuszczony, drożdże dodane w temp ok 25C.
A może jest tego jakaś inna przyczyna sam nie wiem dlatego pytam.

Byłbym wdzięczny za jakieś odpowiedzi

Pozdrawiam,
sakabako

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Destylacja

Post autor: łmarko »

Witam Sakabako, tragedia, 5 litrów z 25, przynajmniej min. 12. Z kila cukru od 500-600 ml alko. Dokładniej, podaj parametry pracy, jaka moc prowadzenia procesu, temperatura przy odbiorze jest dobra, skok min. ale później się stabilizuje. Jakie miałeś początkowe Blg i końcowe. Najważniejsze to R:R, przyjmujemy 1:4, 1:5. Zaworek na full przez minutę, ile uzbierałeś i to podziel przez 4 lub 5 i to jest szybkość odbioru towaru na minutę, czy tak próbowałeś? Wiele składowych na tą tragedię. Jaki % otrzymałeś.
Pozdrawiam

Autor tematu
sakabako
20
Posty: 25
Rejestracja: środa, 24 maja 2017, 10:27
Podziękował: 1 raz
Re: Destylacja

Post autor: sakabako »

5l na jednym gotowaniu czyli ok. 10l z 25kg (źle napisałem mój błąd)
Odprowadzam przy 2,3 kW. Co do blg to nie wiem bo coś balingometr mi nawalił i nie wiem czy dobrze sprawdził ale ok 22-24blg. I nie wiem o co ci chodzi z tym R:R co to znaczy ? Nigdy nie próbowałem tak sprawdzić odbioru muszę spróbować.

A co do wahanie temp. to mówisz że jest w porządku jest mały skok ale później się stabilizuje.

Dzięki za pomoc.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Destylacja

Post autor: johnex »

Z AlcoCalka wynika że twój nastaw ma 25 Blg. Nie podałeś na jakich drożdżach był nastaw i czy dodałeś dodatkową pożywkę. Może drożdże nie przerobiły do końca cukru.
Co do skoku temperatury to jest spowodowany zmianą ciśnienia w kolumnie.

Wysłane z mojego ASUS_T00Q przy użyciu Tapatalka
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
sakabako
20
Posty: 25
Rejestracja: środa, 24 maja 2017, 10:27
Podziękował: 1 raz
Re: Destylacja

Post autor: sakabako »

Drożdże gorzelnicze Alcotec Classic T3 dałem 3 paczki nie dodawałem żadnej pożywki.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Destylacja

Post autor: johnex »

Musisz sprawdzać blg końcowe by wiedzieć czy drożdże przerobiły cukier. Co do ilości drożdży to według mnie nawet za dużo. Może na początku była bardzo burzliwa fermentacja i temperatura skoczyła i drożdże się trochę ugotowały. Czy miałeś ocieplony fermentator. Jest to wskazane zwłaszcza pod koniec fermentacji kiedy drożdże wolniej pracują i spada temperatura. Ja dodatkowo stosuję grzałkę akwariową do podgrzewania nastawu.
Nie podajesz też od jakiej temperatury w kegu zaprzestajesz odbioru serca i zaczynasz łapać pogony. Jak robisz to tak jak niektórzy zalecają czyli od 96*C to w kegu zostaje jeszcze 6% alkoholu czyli przy 90 litrowym nastawie jest to 5,4 litra czystego etanolu którego jak widzę nie wliczasz do urobku.
Co do obliczeniu RR to ustal swoją roboczą moc grzania i odkręć na minutę zaworek LM na maksa aby sprawdzić wydajność swojej kolumny. Wynik podziel przez 6 (RR 1-5 - 1 część odbierasz 5 części wraca na wypełnienie) lub 5 (RR 1:4).
Najlepiej zapoznaj się z wątkiem: kolumna-a-rektyfikacja-kompendium-wiedz ... t9284.html tam kolega lesgo58 wszystko opisał
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
sakabako
20
Posty: 25
Rejestracja: środa, 24 maja 2017, 10:27
Podziękował: 1 raz
Re: Destylacja

Post autor: sakabako »

Możliwe że to sprawka braku ocieplenia fermentatora co prawda jest on w temp pokojowej ok 18-20C ale wiadomo że na końcu drożdże wolniej pracują i spada temperatura więc może nie dały rady sprawdzę to następnym razem. Tak samo jak RR nie wiedziałem że tak można sprawdzić więc to bardzo przydatna informacja :D
Odbiór często kończę tak jak pisałeś 96C więc może to też powód małej ilości.
A tobie ile udaje się uzyskać urobku ? Oczywiście bez przedgonów i pogonów.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Destylacja

Post autor: johnex »

Na nowej kolumnie aabratek OVM z wypełnieniem ze sprężynek produkowałem raz więc dopiero się jej uczyłem. Na poprzednim aabratku LM ze zmywakami i 45 litrowego wsadu odbierałem:
500 ml przedgonu - idealny do razpalania grilla
Ok. 5.5 litra dobrego 96%
Ok. 1 litr pogonów
Dodam, że nie posiadałem termometru na 10 półce a proces prowadziłem na podstawie termometru w kegu, mocy grzania i tabeli Akasa.
Pogony zaczynałem odbierać kiedy traciłem cierpliwość w zmniejszaniu odbioru (powiedzmy do 6 ml/min). Otwierałem odbiór do ok 15 ml/min i ciągnąłem do skoku temperatury w głowicy i 100 stopni w kegu.
Pogony szły do następnego gotowania.

Wysłane z mojego ASUS_T00Q przy użyciu Tapatalka
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

mossini
30
Posty: 44
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 17:40
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylacja

Post autor: mossini »

Ten skok temperatury przy pobieraniu przedgonów to przez to że w przedgonie są tzn rozpuszczalniki i możliwy metanol (Temperatura wrzenia: 64,7 °C) co obniża temperature na głowicy. Przy większej ilości przedgonów potrafi spaść do 76st. Po odebraniu przedgonów podskakuje właśnie o te 1 - 1.5 st .
Kolumna: LM/VM, fi60, 130cm, Keg:30, 2kW+1,5kW, sprężynki, wziernik, SpirMaster
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”