Zacinający się elektrozawór odbioru

Deflegmatory, odstojniki, zawory, filtry...

Autor tematu
martilion
50
Posty: 56
Rejestracja: środa, 28 sie 2013, 20:37
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: martilion »

Mam problem polegający na tym że co jakiś czas zacina się elektrozawór odbioru (12V)
Polega to na tym że po dłuższym nieużywaniu sprzętu (kilka tygodni, miesięcy) nie zawsze reaguje na podanie napięcia - nie zamyka się.
Żeby go rozruszać używam czasami baterii (akumulatora) od wkrętarki i wtedy czasami po kilku, czasami po jednym impulsie zawór zaczyna "stukać".
Czasami zawór działa normalnie od początku procesu a w później przestaje działać - trzeba go ruszyć akumulatorem.
Czasami działa bezawaryjnie.
Dodam że mam "rzadki prąd" - napięcie bywa że i 200 V tylko - w większości wypadków jednak działa i to nawet czasami przy niższym napięciu (dlatego nie upieram się przy tej przyczynie)
Mam podejrzenia że może się "zaklejać" po odbiorze pogonów ze zbożówek - przy spirytusie zjawisko jakby znika (choć nie zawsze)
Podejrzewam również że wpływ może mieć temperatura - jeśli z jakiś powodów zawór się rozgrzeje mocno, to problem chyba też się nasila.
Może być też tak że obydwie rzeczy wzajemnie ze sobą wpływają na działanie EZ i dlatego nie mogę wyłapać prawdziwej przyczyny.
Mieliście kiedyś z tym kłopot ?
Wymiana EZ ? - nie cierpię takich niedziałających poprawnie rzeczy.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Zacinający się elektrozawór odbioru

Post autor: Pretender »

Co steruje twoim EZ? W przypadku skn reguluje się parametr, który odpowiada za otwarcie EZ, może tutaj trzeba szukać przyczyny. Jeśli nie to pozostaje wymiana. Warto by sprawdzić inny EZ na swojej konfiguracji.

Autor tematu
martilion
50
Posty: 56
Rejestracja: środa, 28 sie 2013, 20:37
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Zacinający się elektrozawór odbioru

Post autor: martilion »

Tu chodzi o czysto mechaniczny problem - zawór po przyłożeniu napięcia z transformatora czasami się zacina.
Dużo lepiej reaguje na napięcie podane z baterii (może chodzi o to że aku ma więcej prądu)
Wydaje mi się jednak że sam zawór w środku jakby się skleja i elektromagnes nie ma siły go zamknąć.
Czy jest to normalne, czy EZ nie powinien w żadnym wypadku się skleić, zacierać ?

Mod.
Nie cytuj postu poprzednika w całości.

dzozef
200
Posty: 236
Rejestracja: poniedziałek, 19 gru 2016, 21:43
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: woj.mazowieckie
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Zacinający się elektrozawór odbioru

Post autor: dzozef »

Sprawdź na jakie napięcie jest cewka elektromagnesu DC czy AC? Niekoniecznie jedna cewka musi obsługiwać napięcie stałe i zmienne.
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: Zacinający się elektrozawór odbioru

Post autor: kamilpl82 »

martilion pisze: Wydaje mi się jednak że sam zawór w środku jakby się skleja i elektromagnes nie ma siły go zamknąć.
Czy jest to normalne, czy EZ nie powinien w żadnym wypadku się skleić, zacierać ?
No to na co czekasz wystarczy rozkręcić i sprawdzić.
Jak nic w środku nie ma niepokojącego, to obstawiam że cewka wyciąga kopyta.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Zacinający się elektrozawór odbioru

Post autor: robert.michal »

W swoim czasie miałem problem z elektrozaworem, że nie mogłem nawet przy mocnym grzaniu, uzyskać większego odbioru niż kilkanaście ml. bez względu na stopień otwarcia zaworka precyzyjnego. Rozkręcanie, przemywanie, ustawianie elektrozaworu, aby otworek był na dole rurki (jest wywiercony mimośrodowo, nie w osi) nic nie dało, schowałem go do szuflady. Jednak zabuliłem za to i postanowiłem w końcu coś z tym zrobić.
Tak był zamontowany elektrozawór "fabrycznie"
zawory przed modyfikacją.jpg


Tak to wygląda po modyfikacji
zawory po modyfikacji.jpg
Hula aż miło , tylko jak ustawić włączanie i wyłączanie, zakładając, że przez część procesu temp . dziesiątej półki będzie np. 77 stopni, a potem ustabilizuje się na 77,2 ?
Z góry zakładać ten wzrost, czy jednak potem zmienić wartości gdyby stabilizacja na niższą temperaturę się nie powiodła
a jak ustawić niższą wartość, bo przejściowe spadki temp. na 10 półce też się zdarzają ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Zacinający się elektrozawór odbioru

Post autor: Drupi »

Lepiej to całkiem wywalić i nie czekać aż on będzie za nas zamykał odbiór. Od innych uczestników też już słyszałem że to jest często psujący się bajerek. Zmniejszając odbiór we właściwym momencie jest on nam naprawdę nie potrzebny.
I like noble drinks.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Osprzęt”