Wino pachnie olejem

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
noname2327
30
Posty: 31
Rejestracja: środa, 5 mar 2014, 15:12
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: noname2327 »

Witajcie,

Mam problem z nastawem. Z racji ograniczonego dostępu do mojego nastawu aby nie martwić się, że woda wyparowała z rurki fermentacyjnej nalałem do niej oleju roślinnego jak kiedyś wyczytałem na forum. Tylko teraz mam problem bo wino smakuje malinką ale zapach ma olejowy. Czy da się to naprawić czy to już można tylko na rurki przeznaczyć?

Pozdrawiam,
alembiki

użytkownik usunięty
Re: Wino pachnie olejem

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli tego oleju nie nalałeś z puszki po śledziach, to zostaw to wino otwarte powiedzmy na kilka dni. Jak nie pomoże i zapach będzie nieakceptowalny, to rura bracie, tylko krótka, żeby ducha zostało.

lasso
50
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 7 lip 2017, 00:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino pachnie olejem

Post autor: lasso »

Osobiście z tym olejem postąpiłbym trochę inaczej. Z racji, że "oliwa sprawiedliwa zawsze na wierzch wypływa" najpierw do rurki nalałbym odrobinę wody, a później olej, by "oddzielić" go od wina. Nie wiem czy byłoby to skuteczne, ale można spróbować :D Teraz bardziej pomocna metoda: jeśli boisz się, że woda szybko wyparuje z rurki zastosuj myk z wężykiem silikonowym nałożonym jednym końcem na tą rurkę ( lub bezpośrednio do korka ale pamiętaj o uszczelnieniu!), a drugim zanurzonym w jakimś dużym naczyniu, z którego woda nie wyparuje tak szybko. Pozdrawiam :punk:
Awatar użytkownika

inblue
350
Posty: 389
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 08:19
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Warszawa/Praga Płd.
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 307 razy
Re: Wino pachnie olejem

Post autor: inblue »

Olej (oliwa) w połączeniu z wodą i dostępem powietrza to najlepszy przepis na zjełczały tłuszcz.
Można rzec - z deszczu pod rynnę.

@noname2327 - Wino przelej powoli do innego mocno wysiarkowanego balonu "pod korek" i daj mu kilka miesięcy odpocząć.
Jak nic się nie zmieni - daj mu drugą szansę. Spróbuj przewietrzyć.
Jak się nie uda, to zaproś autora tego pomysłu z nalewaniem oleju do rurki na degustacje i przypilnuj żeby to wypił :D

Z własnej praktyki polecam najprostsze rozwiązanie - zwitek waty.
zwitek.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 23 paź 2019, 08:32 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawdziwi twardziele piją naftę.

https://stop447.info/
#NieDlaRoszczeń

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Wino pachnie olejem

Post autor: Szlumf »

A ja polecam glicerynę z apteki.

użytkownik usunięty
Re: Wino pachnie olejem

Post autor: użytkownik usunięty »

Noname2327, czy po tych wszystkich zabiegach to wino ma prawo być dobrym winem? Obawiam się, że to tylko pudrowanie trupa, nie wyłączając mojej wcześniejszej rady. Podejdź do tego inaczej, rura to nie koniec balu, to ledwie początek. Zastrzegam jednak, że jako amator koncentratów %, mogę być nieobiektywny.

Autor tematu
noname2327
30
Posty: 31
Rejestracja: środa, 5 mar 2014, 15:12
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino pachnie olejem

Post autor: noname2327 »

Obawiam się, że wino pójdzie na rurki. Kiedyś próbowałem z wężykiem i wodą w butelce po kubusiu tylko miałem problem bo prawdopodobnie wodę zasysało do gąsiora bo po nocy potrafiło być pusto w butelce. Przelałem je do czystego gąsiora i zobaczymy co z tego będzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”