sterownik temperatury

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
Damian1412
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 18 lut 2018, 15:28

Post autor: Damian1412 »

Witam wszystkich, niedawno zacząłem swoja przygodę z destylowaniem i mam za sobą już jedno ukończone z powodzeniem, lecz z racji że dysponuje podgrzewaniem w postaci kuchenki elektrycznej mam taki problem, iż muszę co kilkanaście minut regulować temperaturę pokrętłem od mocy grzania. Mam z tej racji pytanie i prośbę o pomoc, czy mógłbym do tej kuchenki podłączyć regulator temperatury, żeby sam na bieżąco regulował temperaturę to po pierwsze, no i będę wdzięczny za podesłanie linku do jakiegoś odpowiedniego termoregulatora w przystępnej cenie, moc maksymalna tej kuchenki wynosi 2.5kw.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: sterownik temperatury

Post autor: masterpaw2 »

Napisz coś więcej odnośnie sprzętu, który na tej kuchence stawiasz. Generalnie nie jest potrzebne skakanie z mocą grzania co 15min. Dajesz max do chwili gdy pary pójdą w rurę, później ustawiasz moc roboczą i praktycznie do końca nie musisz niczego regulować.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
Damian1412
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 18 lut 2018, 15:28
Re: sterownik temperatury

Post autor: Damian1412 »

Mam pot stilla na bazie szybowaru 17l z dwoma odstojnikami i spiralą chłodniczą, no właśnie nie mam takiej płynnej regulacji tylko kilka ustawień mocy i temp albo rośnie za duża albo maleje że prawie nic się nie skrapla, a jeśli chodzi o jakiś termoregulator, który mógłbym podłączyć pod to to jaki polecacie, byle nie był za drogi.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: sterownik temperatury

Post autor: masterpaw2 »

Kolego, nie jest Ci potrzebny termolegulator do utrzymywania stałej temperatury w kociołku, bo pewnie o to chodzi (temperatura w kotle rośnie wraz z ubytkiem alkoholu) tylko prosty regulator mocy grzania, skoro ten w kuchence jest mało precyzyjny.
Masz dwie wersje :
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7033157291
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7031681296
Pod regulator podpinasz kuchenkę, dajesz ją na maxa i masz płynną regulację.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: sterownik temperatury

Post autor: Pretender »

Chyba kucyk kiedyś pisał o modyfikacji takiej kuchenki pod regulator. Poszukaj na forum, jest na pewno

Autor tematu
Damian1412
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 18 lut 2018, 15:28
Re: sterownik temperatury

Post autor: Damian1412 »

No rozumiem, byłby to dobry pomysł z tym regulatorem mocy i tani, ale znalazłem taką opcje
http://allegro.pl/regulator-temperatury ... 54833.html
http://allegro.pl/regulator-temperatury ... 56142.html
Co sądzicie o takich regulatorach temperatury?
Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musiałby kontrolować cały czas temperatury, ponieważ sama by się regulowała, a nie było by to też takie drogie rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 lut 2018, 23:16 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: sterownik temperatury

Post autor: masterpaw2 »

Kolego, chyba się nie do końca rozumiemy? Jaką temperaturę chcesz regulować? Tą w kotle/szybkowarze? Jej się nie reguluje, ona w trakcie procesu rośnie do momentu wygotowania całego alko ze wsadu i to norma. Jedyne do czego może Ci się taki termolegulator przydać to zabezpieczenie (wyłączenie grzania po osiągnięciu zadanej wartości np. 100° w kotle - koniec procesu).
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
Damian1412
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 18 lut 2018, 15:28
Re: sterownik temperatury

Post autor: Damian1412 »

Ogólnie to mam termometr w jednym z dwóch odstojników i w instrukcji podają, że najlepsza temperatura do destylacji powinna wynosić 84-88 stopni, więc zamierzałem zakupić taki termoregulator i czujnik umieścić tam gdzie teraz jest termometr, stąd moje pytanie czy te termoregulatory które umieściłem w linkach by się nadały, czy lepiej zakupić regulator mocy, chociaż wydaje mi się, że z termoregulatorem użytkowanie destylatora byłoby najwygodniejsze.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: sterownik temperatury

Post autor: radius »

Źle ci się wydaje :?
1. Kup regulator mocy.
2. Odłącz termostat w swojej kuchence.
3. Podłącz kupiony regulator.
4. Poczytaj na forum jak prawidłowo destylować na pot stillu.
5. Ciesz się swoim wyrobem :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Damian1412
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 18 lut 2018, 15:28
Re: sterownik temperatury

Post autor: Damian1412 »

Rozumiem o co chodzi z tym regulatorem mocy, ale z czasem destylacja będzie wymagała większej temperatury i zwiększania przez to mocy grzewczej przez regulacje przeze mnie pokrętłem od regulatora mocy tak? Więc niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego ta metoda jest lepsza od zastosowania termoregulatora gdzie czujnik temperatury znajdowałby się w odstojniku gdzie przelatują opary alkoholu, widziałem ze istnieją takie aparatury gdzie stosuje się termoregulatory, stad moja ciekawość, gdyż jestem początkujący w tym hobby
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: sterownik temperatury

Post autor: drgranatt »

Niektórzy sprzedawcy oferują taką regulację za pomocą termostatu ale jest to złe rozwiązanie, może nie tyle złe co niepraktyczne. Zasada działania takiej regulacji polega na ciągłym włączaniu i wyłączaniu pełnej mocy zastosowanych grzałek a co za tym idzie, może występować miganie żarówek w mieszkaniu, domu. Rozwiązanie to wymaga zastosowania albo SSR-a albo przekaźnika dużej mocy. Bazowanie na przekaźniku zamontowanym w termostacie może doprowadzić w efekcie do jego uszkodzenia a tym samym do uszkodzenia całego termostatu. SSR jest najlepszym rozwiązaniem ale też nie najtańszym. Wymaga odpowiedniej wielkości radiatora. Radiator można pominąć bo do sterowania prądem o natężeniu 20 A można zastosować SSR 80 A ale to dodatkowe wydatki.
Stosując taką regulację trudno jest określić (ustawić) temperaturę dnia bo nigdy nie wiadomo czy to będzie 76,9 °C czy 77,5 °C a może 78,0 °C.
Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest regulator mocy grzania z płynną regulacją a termostat możesz wykorzystać np do sterowania EZ.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
Damian1412
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 18 lut 2018, 15:28
Re: sterownik temperatury

Post autor: Damian1412 »

No ok, teraz wszystko rozumiem, dzięki za dokładne wytłumaczenie, zdecyduje się na regulator mocy, zakupie taki który będzie miał zapas obciążenia przy mojej kuchence elektrycznej 2.5 kw, jutro lecę do elektrycznego:)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: sterownik temperatury

Post autor: radius »

W elektrycznym, to ty regulatora nie kupisz ;)
Na Alle... masz kilka do wyboru np. taki - http://allegro.pl/regulator-napiecia-mo ... 09689.html
lub - http://allegro.pl/el-car-regulator-mocy ... 29138.html + radiator
Do tego jakaś prosta obudowa i... naprzód :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: sterownik temperatury

Post autor: drgranatt »

@Damian1412, obojętnie co byś nie zrobił zrób to porządnie.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”