Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
Młodszy Bimbrowniczy
1
Załączniki
Chłodzenie, woda, mróz

Postautor: Młodszy Bimbrowniczy » piątek, 15 gru 2017, 09:42

Witam wszystkich. Jak sam mój login wskazuje, przygodę z pędzeniem zacząłem jakiś rok temu. Mam pewne pytanie dotyczące chłodzenia, a właściwie wody która, chłodzi chłodnicę. Mianowicie, woda jest dostarczana do chłodnicy wężem z beczki, która znajduję się na zewnątrz. Cała aparatura znajduje się w piwnicy a wąż przeprowadzony jest właśnie przez małe okienko od piwnicy. Moje pytanie brzmi, co zrobić by zapobiec zamarzaniu wody w owej beczce. Czy mogę coś dodać do wody by nie zamarzała? Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Doody
1200
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki
Re: Chłodzenie

Postautor: Doody » piątek, 15 gru 2017, 10:31

Możesz dodać soli co spowoduje znaczne obniżenie temperatury zamarzania ale nie da gwarancji przy dużych mrozach. Można zastosować płyn do chłodnic samochodowych ale wyjdzie drogo na taką ilość.
Pozdrawiam
Darek

przemekbmw123
10
Załączniki

Postautor: przemekbmw123 » piątek, 15 gru 2017, 10:42

Mam podobny system. W beczce pompa do oczka wodnego. Po procesie wyjmuję pompę z beczki i odlewam 1/10 wody. Nawet jak reszta zamarznie to dolewam nowej wody tak aby zakryło pompę i jedziemy z nowym procesem. Chłodzenie idealne na obecną porę roku.

wawaldek11
1750
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: wawaldek11 » piątek, 15 gru 2017, 11:48

Wielu kolegów dolewa do wody przedgony. Przy odpowiednim stężeniu nie zamarznie ;)
Pozdrawiam,
Waldek

Awatar użytkownika

Doody
1200
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: Doody » piątek, 15 gru 2017, 11:59

Problem z przedgonami dodanymi do wody jest taki, że z czasem "wietrzeją" jak odkręcona butelka wódki. Beczka musiała by być szczelnie zamknięta aby przy wyższym stężeniu alkoholu, można ja było dłużej przechowywać.
Pozdrawiam
Darek

wawaldek11
1750
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: wawaldek11 » poniedziałek, 18 gru 2017, 00:58

Ale po każdym procesie masz nową dawkę przedgonów ;)
Jeden z kolegów dolewający przedgony do mauzera zaczął się obawiać czy nie za duze stężenie się zrobiło.
Pozdrawiam,
Waldek

Awatar użytkownika

MecenasAlkoś
50
Krótko o sobie: Zwykły gość;)
Kocham wędkarstwo i piłkę nożną, lubię czytać, nie lubię idiotów a bardzo nie lubię kłamliwych ludzi i zazdrośników. Jestem typem człowieka, który ceni sobie prywatność, rodzinę i nie lubię kiedy ktoś próbuje poprzestawiać " moje klocki". Tyle!;)
Ulubiony Alkohol: Czysta, bimberek, whiskey, koniak (najlepiej gruziński). Oczywiście piwkiem nie pogardzę aczkolwiek unikam win.
Status Alkoholowy: Psotnik
Załączniki

Postautor: MecenasAlkoś » sobota, 23 gru 2017, 08:32

Spróbuj z koncentratem chłodniczym do instalacji grzewczych.
"Są dwa rodzaje wódki : dobra i bardzo dobra."

rastro
550
Załączniki

Postautor: rastro » sobota, 23 gru 2017, 11:41

Hm... koncentrat chłodniczy do instalacji grzewczych ;)

Sól już była, można też chlorek wapnia (czasem sprzedają w marketach budowlanych, zamiast soli do odśnieżania) zdaje się że daje radę trochę lepiej niż sól i pewnie glikol polipropylenowy (składnik płynu do chłodnic i owego koncentratu). Płyn do chłodnic i koncentrat do instalacji mają w składzie inhibitory korozji co ma znaczenie w przypadku instalacji z miedzi/aluminium/stali ocynkowanej i pewnie mosiądzu.

boleslaw10
2
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Kontakt:
Załączniki

Postautor: boleslaw10 » czwartek, 8 lut 2018, 10:55

no i fajnie :-)
https://www.fotelespa.pl/

Wróć do „Chłodzenie”